| Anonimanonimus677 a întrebat:

De ce mergem la scoala?Matematica-exista calculatoare,romana-o stim deja,franceza/engleza-dictionare si Google treducere,istorie-ce mai conteza?sunt cu totii deja morti,geografie-exista GPS,sport-alergam prin gradina,desen si muzica-putem sa facem si acasa,etc.

Răspuns Câştigător
| Mann02 a răspuns:

Matematica: degeaba exista matematica daca nu stii sa o aplici, tu crezi ca matematica e doar 1 plus 2 si atat? calculatorul de pe care ai scris tu intrebarea asta stupida e facut in totalitate din 1 si 0, gandeste-te cat s-au gandit unii ca sa faca din 1 si 0 text si toate ce le vezi la un pc, inginerii au nevoie de foarte multa matematica in tot ce fac, nu ma refer la un inginer parlit ci la unul care se ocupa de mecanica, de forte, de programatul robotilor fara de care lumea ar fi inca in epoca medievala.
Romana: niciodata nu poti sa stii tot, cand tu spui ca vorbesti limba romana de fapt spui ca vorbesti o parte din limba romana, nimeni nu cred ca stie limbajul specific unui anumit domeniu fara sa invete, sa nu mai vorbim ca atunci cand stii sa vorbesti in toti termenii din toate domeniile poti sa zici ca esti expert in limba romana. Google traducere iti pune acolo niste cuvinte care poate tu nu stii ce inseamna nici dupa ce citesti dex-ul.
Istoria: lumea trebuie in primul rand sa aprecieze ceea ce au facut cei de demult caci ei au pus bazele lumii, pe de alta parte, multe principii sunt inca utilizate neschimbat de atunci pana acum si de acum inainte vor fi. Pe langa asta trebuie sa stii ce s-a gresit in istorie si sa nu mai gresesti a doua oara.
Geografie: ce frumos te simti ca un taran dobitoc ( daca esti de la tara nu e neaparat sa fii taran dobitoc ) cand in cercul tau de prieteni se vorbeste despre o anumita zona si tu habar n-ai ce e aia, ajungi sa confunzi si categoria de relief din care se face parte, poate din greseala zici ca te duci la schi pe o campie... frumos nu?
Sport - aia poti face acasa, nimeni nu te opreste, totusi multa lume e obeza.
Desen - ia hai sa te vad cum DOAR desenezi o piesa care trebuie sa fie executata in masa si trimisa pe piata. As vrea sa vad cum cunosti tu toate proiectiile care trebuie facute si chestiile specifice desenului tehnic.
In concluzie, parerea mea e ca daca toata lumea si-ar pune intrebarea asta lumea ar fi zero, animale, care oricum suntem doar ca suntem mai avansati.

| Anonimanonimus677 explică (pentru Mann02):

Un raspuns de-asta asteptamhappy

| Mann02 a răspuns (pentru Anonimanonimus677):

Mersi de funda winking

| Anonimanonimus677 explică (pentru Mann02):

N-ai pentru ce.O meriti...Nu ma asteptam ca cineva sa-mi dea o explicatie atat de complexa, bravo! Nici eu nu puteam s-o zic mai binehappy

| Mann02 a răspuns (pentru Anonimanonimus677):

Ah, te uiti la anime-uri?

| Anonimanonimus677 explică (pentru Mann02):

Daphappyma uit la animeuri mai mult decat la orice altceva.Tu?

| Mann02 a răspuns (pentru Anonimanonimus677):

Iti trimit mesaj xD