| anonim_4396 a întrebat:

De ce mulți dintre voi folosiți fraze de genul "Să mor eu", "Să moară familia mea", "Să mor dacă te mint" sau pur și simplu "Mor"?
Știu că poate sunt ticuri verbale sau le spuneți în glumă dar v-ați gândit vreodată că ceea ce spuneți, aia și atrageți?
Știu un caz teribil în care 3 fete din același oraș cu mine au murit în urma unui accident de mașină iar înaintea morții una dintre ele a făcut o filmare pe Snapchat unde scria "Murim".
Eu evit să folosesc astfel de expresii.

Răspuns Câştigător
| TheStrategist a răspuns:

La mulți sunt doar niște ticuri verbale, deoarece le-au mai auzit și la alte persoane și le-au intrat în minte expresiile respective.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tiganirea romanului, asta înseamnă

| Simpatic a răspuns:

Mai adaugam la lista si "sa moara Bibi, sa moara fata mea etc", cum a zis metisul sunt din limbajul cocalares pe care le-au adoptat si romanii.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

La naiba! De ce n-ai zis asta mai devreme? De acum încolo zic în fiecare dimineață "S-am un milion de euro", că doar atrag ceea ce gândesc! laughing rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un limbaj preluat de la cocalari ziș-i și gipsani, "bombardieri".

| Anuket a răspuns:

Le-am luat de la puradei, mânca-ți-aș.
Mor nu înseamnă că trec în neființă, e expresia "mor de râs " sau "mor după/de [ceva]" însă incompletă.

| tonyc7 a răspuns:

Pentru a fi crezuti. Invocand cuvantul de care oamenii se tem cel mai mult, au impresia ca asa pot convinge cel mai bine.

| 19flo79 a răspuns:

Acest limbaj este doar in zona olteniei, in sud...
Nu o sa il gasesti in Moldova sau Ardeal.

Acum, trage concluzia... happy