| Andr3i1234 a întrebat:

De ce multi tineri/tinere isi doresc sa urmeze o facultate dupa terminarea liceului când oricum marea majoritate o abandoneaza ori dupa ce termina studiile (daca le mai termina) pleaca din tara sau fac cu totul altceva?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania ai impresia ca devii un paria al societatii daca nu faci o facultate si inveti o meserie... dar asta si din cauza ca muncile fara studii superioare sunt evident mai prost platite

| LexiEla a răspuns:

Pentru ca cel putin la prima idee se simt capabili, vor, dar de cele mai multe ori anturajul prost ii strica, dau de distractie, si renunta.