| Thecurious a întrebat:

In fiecare an aud si citesc ca Romania e depopulata de absolventi de liceu care isi doresc sa isi urmeze studiile in Olanda, Marea Britanie sau chiar in Statele Unite ale Americii, iar marea majoritate nu intentioneaza sa se intoarca in tarisoara.
Cum credeti ca vor evolua lucrurile peste 5 ani, tinand cont de emigrarea asta masiva?

25 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Aia despre care vorbesti tu sunt un procent asa de mic incat nu prea conteaza.
Adevarul e ca da, ai dreptate, absolventii de liceu pleaca in masa in Anglia, Germania, Spania etc dar pleaca la munca. Nu vor sa se chinuie prin Romania la munca de jos dar nu vor nici sa invete si singura optiune pe care ei o vad e munca in strainatate. Asta e majoritatea, nu aia.

| inflicted a răspuns (pentru Bondarel99):

De ce iti pasa asa mult de ce fac altii?

| RAY a răspuns:

Cum va fi viitorul nimeni nu stie,dar putem presupune,presupun ca va fi la fel,aici nu ai nici un viitor, dar o data cu emigratia asta si in multe tari din vest au scazut salarile sau au stagnat sau chirile au explodat,am vazut eu in bavaria cum sau marit, au explodat la propiu, salarile numai cresc, asta afecteaza inclusiv nativi acelor tari, nu stiu ce se va alege de europa asta

| Thecurious explică (pentru RAY):

Da, da, imi amintesc ca tot tu mi-ai raspns la o intrebgarea asemanatoare, cred ca era pe aceeasi tema.
Interesant. Romanii vor sa cat mai multa integrare, fiind saraci, e de inteles.
Tinereii nu par ingrijorati. Ei se simt bine mersi. Citesc, din presa, pareri de-ale lor. Declara ca e super in Olanda. Toata lumea e fericita. Isi fac prieteni. Profesorii ii asigura ca totul e okay.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Ce frumos

| Thecurious explică (pentru RAY):

E frumos pentru tine. Pentru ei nu prea.
Daca se casatoresc cu nativi, poate reusesc sa se stabileasca definitiv si sa nu mai fie considerati imigranti.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Ti. Ei se simt bine mersi. Citesc, din presa, pareri de-ale lor. Declara ca e super in Olanda. Toata lumea e fericita. Isi fac prieteni. Profesorii ii asigura ca totul e okay.

man tu ai afirmat asta

| Thecurious explică (pentru RAY):

Da, asta declara ei. Eu spun ca planul cu casatoria ar fi o solutie buna pe termen lung, insa ei nu vad decat partea roz, si anume ca totul e minunat.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Totul e minunat, da, chirile sunt mari, salarile raman la fel, preturile cresc, trebuie sa invat araba daca vreau sa ma fac inteles in bavaria mea, minunat

| Thecurious explică (pentru RAY):

Regiunea Bavaria nu e in Germania?
De ce ti-ar trebui limba araba?

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Ca e plin de turci, sirieni, arabi

| Thecurious explică (pentru RAY):

Esti cetatean german?

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Jesus,ti am mai spus ca nu stau in Deutschland

| Thecurious explică (pentru RAY):

Am inteles!
Am mai intalnit un inginer automatist care muncea in Germania pe anumite perioade. Era trimis de filiala firmei la care lucra.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil o sa fie la fel ca acum. La ce saracie e si la cata populatie e in Romania o sa se gaseasca mereu persoane sa ramana aici si sa traiasca asa, ca si pana acum. Sa mentionez si faptul ca se dezvolta companii noi in Romania pentru cei tineri in special cu un profit destul de bunicel pentru Romania. Deci... o sa fie cam ca acum.

| relian a răspuns:

Stai linistit,in tarile alea ce spui tu nu e fantana fara fund laughing la un mom dat se satureaza piata si acolo,apoi cu scoala cu tot stai si te uiti,ca nu o sa ai ce munci.
Scoli is peste tot,mai ales alea la care platesti,respectivii nu-s curiosi daca tu ai sau vei avea loc de munca sau nu,ei sa scoata banu.
Uite in America ceva ani in urma oamenii erau indemnati sa mearga sa faca scoala de farmacie,adica facultate. Oamenii sau dus,in plus au venit multi din afara,din Africa,india cu facultate facuta acolo,aici au fost primiti,apoi peste cativa ani gata,degeaba mai faci acum farmacia ca nu prea ai unde gasi,colcaie piata de farmacisti laughing
Cam asta se intampla oriunde la un mom dat,locurile de munca nu cresc ca ciupercile.
In lume nu exista un program,nici macar informativ,poate ca nu este nevoie, oamenii vad, zic asa sa fie un program de genul scoatem X ingineri, ies la pensie cam tot atatia, deci avem nevoie de nr ala.
Dar cum fiecare are dreptul sa aleaga asta e, competitia laughing care e mai bun si mai harnic sa ia locul respectiv.Chestia e ca la majoritatea joburilor nu e cine stie ce mare inginerie laughing.
Plus de asta te duci si platesti o scoala,apoi ce faci? Nu zic ca nu-i bun sa faci o scoala,dar macar sa te bazezi pe ceva,sa stii ca esti bun la asa ceva,asta pentru ca multi fac o scoala asa in doru lelei sa fie acolo.
De emigrare in UE nu cred ca se mai pune problema,romanii nu-s vazuti bine deloc in UE, de fapt nici un european nu este vazut bine in alta tara decat cea de origine, sunt avantajati africanii, arabii, oameni care pot fi manipulati si de unde pot sa iasa ceva voturi laughing
Deci in UE acum deja nu prea mai ai ce face, dapai peste 5 ani.America deja de ceva ani incearca sa isi inchida portile, nu vorbesc aici de Trump, si inainte sa incercat sa se stopeze orice forma de emigrare, dar se pare ca la fel se intampla, unia de la putere fac orice sa nu fie bine laughing ca asa e lumea facuta.

Daca populatia lumii va creste prea mult, atunci ceva se va intampla.

| AC4S4 a răspuns:

Acelea sunt tari aglomerate si au din plin nevoie de personal pentru orice tip de munca (ospatar, ingrijitor, etc.). Ii platesc chiar bine.
Si noi suntem pe deficit de personal. E nevoie de ospatari, casieri, ingrijitori. Doar ca aici angajatorii nu ofera mai mult. Ofera putin, dar se asteapta sa stai si peste program, in conditii proaste de munca.
Oamenii nu prea merg la studii acolo, sunt cativa olimpici, dar sunt foarte putini. Cei mai multi merg la lucru acolo.

In 5 ani se pot intampla multe. Peste un an avem alegeri parlamentare si locale. Pot veni politicieni noi care doresc sa se ocupe serios de astfel de chestiuni, nu de pensii speciale, de "abuzuri in justitie" si mai stiu eu ce.

| Thecurious explică (pentru AC4S4):

Nu credeti in "abuzurile din justitie"?

| AC4S4 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu cred ca este o problema. E ca si cum te-ai teme ca te ataca ursul cand tu stai in bloc la ultimul etaj cu usa incuiata.
Oamenii de rand nu se confrunta cu probleme de tipul abuzurilor in justitie. Doar politicienii PSD-ALDE tot amintesc de abuzuri de parca ar exista. Cand sunt amenintati de un dosar penal ei imediat striga "abuz, Soros, ne asculta telefoanele". Ei daca sunt pedepsiti pentru faptele penale se numeste abuz. Prin abuzuri se refera doar la problemele lor, pentru ca oamenii de rand nu au astfel de probleme.
PSD-ALDE au gandit din 2016 tot asa. Daca oamenii au mers la vot in 26 mai au spus ca e un vot al urii... cum sa nu votezi cu PSD? Daca oamenii au iesit la protest au numit-o lovitura de stat. Trag concluzia ca ei dau alt nume lucrurilor normale ca sa para victime. E normal sa ti se faca dosar penal pentru o fapta penala, la ei se numeste abuz in justitie.

Cred ca exista abuzuri in justitie. Sunt putine, trebuie rezolvate, insa PSD-ALDE vorbeste despre total altceva, nu despre abuzuri. Doar le spun abuzuri.

| Thecurious explică (pentru AC4S4):

Opiniile sunt imartite si in privinta existentei "Statului Paralel " in care unii cred, iar altii nu.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Impartite*

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

și dacă cetățeanul simplu nu e nici procuror general(Tiberiu Nițu), nici judecător la ccr(Toni Greblă, ca să nu ne referim la politicieni) n-ar trebui să fie interesat că persoanele ocupând funcțiile amintite de mine au fost zburate din funcție și apoi de dosare s-a ales prafu?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ar trebui sa fie indiferent. Am spus ca astfel de probleme trebuie rezolvate, dar sunt putine. Sa nu facem din cateva cazuri problema nationala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Că se exagerează și se aduc de foarte multi ori victime false e adevărat. Dar o problemă națională chiar ar trebui să fie săltările din funcții înalte pe dosare de rahat

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

România va rămâne doar populată cu/de bătrâni/i cred.
Sau eventual vor veni cei din Venezuela Africa și alte țări "sărace" să locuiască aici