| anonim_4396 a întrebat:

De ce ne mintim pe noi insine crezand ca daca facem cutare si cutare fapta buna o sa fim fericiti pina la adanci batraneti, nu realizati ca pentru a face acea fapt buna trebuie sa trecem o gramada de obstacole?

5 răspunsuri:
| TooNight a răspuns:

Mda...
Multi oameni cred ca daca faci fapte bune,pe viitor o sa fie ok.
Total gresit.
Depinde ce inteleg unii prin "fapte bune".
Eu de exemplu,ieri am ajutat o fetita mai mica(nu-i mare branza,am ajutat-o sa mearga in clasa,ca aia mai mari o tot impingeau,saracuta).
Si orele urmatoare,CHIN!
Atata m-am enervat,de am crezut ca-mi explodeaza capul.
Faptele bune,se pot intoarce si ca o palma de exemplu,nu numai ca un ajutor.
Alt exemplu,cunosc o fata(parintii...n-au prea fost parinti) in schimb bunicii au fost familia ei.
Si acum,acea fata o injura pe bunicasa,si se comporta foarte urat, a fost o schimbare radicala(dintr-o fetita inocenta si timida, intr-o urmatoare vagaboanda).
Ca sa trecem peste obstacole, trebuie sa avem incredere in noi si in Cel De Sus, altfel vom ajunge intr-un loc numit "Iad" sau neologismul "Infern".
Bafta! happy

| anonim_4396 explică (pentru TooNight):

Noi romanii avem o vorba, facerea de bine e "puterea" de mama

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai e si "Drumul spre iad pavat doar cu intentii bune.", acum, daca nimeni nu iti cere sfatul/ajutorul, poate ca acea facere de bine e de fapt facere de rau, asa ca vorba romanilor e folosita doar de cei bagaciosi.

Si raspunsul la intrebare: pentru ca oamenii au nevoie sa creada asta + ca asa suntem invatati de mici. Pentru fiecare obstacol trecut spera la mai bine, la rasplata, si la final, cand tragi linie si aduni, vezi ca ai avut mai multe/numai obstacole. No need to run and hide, it's a wonderful, wonderful li(f)e. laughing oh go on

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Draga mea, nu stiu daca ai rude in provincie dar mereu cand merg pe la ei glumesc pe seama porcului crescut in ograda lor, de ce? cand il cumpara de mic plateste in jurul a 200 de lei, baga mancare in el de vreo 1000 de lei iar cand il taie nu e alege decat cu cateva kg de carne macra :)), am facut odata socoteala la tot ce a iesit dupa sacrificarea porcului si am ajuns la 800-900 de lei de aici rezultand un minus de 400 lei, cam asta o sa fie si rasplata cand o sa tragem linia dar tot raul spre bine...
http://www.youtube.co/watch?v=Oo4OnQpwjkc

| Ciocolataaaa a răspuns:

Asta e discutabila happy
In primul rand cand faci o fapta buna doar pentru a ti se intoarce favorul degeaba o faci. Ideea de fapta buna a plecat de la Biblie happy care spune sa ne ajutam aproapele, si daca te uiti, in general oamenii cand se iubesc intre ei fac lucruri fara a astepta ceva in schimb happy asta e o fapta buna, ne ajutam aproapele iar abia atunci ni se va intoarce favorul happy