| SERIALS a întrebat:

De ce ne simtim atat de singuri uneori?

7 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru ca la sfarsitul zilei, suntem singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca suntem goi pe interior

| aimullah123 a răspuns:

Pai ori suntem noi mai izolati ori avem niste asteptari prea mari din partea oamenilor care ne inconjoara. S-ar putea sa vrei ca oamenii sa se poarte foarte frumos cu tine, sa sara oricand sa te ajute etc. Din pacate, nu asta este realitatea. Majoritatea oamenilor sunt langa tine doar daca le poti oferi ceva, daca au nevoie de tine. Cand nu mai ai ce sa le oferi se departeaza toti si uita de tine.
Oricum, noi ar trebui sa fim echilibrati din punct de vedere emotional si sa nu prea ne deranjeze chestia asta. Ar trebui sa fim mai indiferenti. Sa ne concentram atentia mai mult asupra noasta ca sa fim fericiti si sa nu ne stresam

| gabriielaaa a răspuns:

Finca nu avem pe nimeni care să înțeleagă durerea din sufletul nostru. Chiar de avem în jurul nostru oameni familie... uneori avem nevoie de acea legătură casă te poți deschide.

| AlMaDi a răspuns:

De ce atatea intrebari legate de acest subiect "singuratatea"?
Daca tu te simti singur, este problema ta.
Ce faci cand ai probleme? Le rezolvi.
Importat este sa ne lamuresti de ce te simti tu singur.
Tu ai scris o intrebare atat de generala, despre niste sentimente atat de intime pentru fiecare.
Uneori aceasta singuratate vine si din cauza dorintei nostre de a primi incontinuu atentie, (sa nu folosesc cuvantul egoism), este doar in capul nostru.
Poti primi toata iubirea din lume, dar sa fi atat de orb, dupa o iubire cum vrei tu si sa nu o observi pe cea din fata ta.

| Ela05 a răspuns:

Din păcate trăim într-o societate destul de egoistă, invidioasă, falsă, ipocrită și un lung etc. Probabil unele persoane ne izolăm înainte de a ne relaționate cu astfel de persoane ce ocupă majoritatea societăți actuale.
Eu una prefer să fiu singură decât sa fiu înconjurată de o mie de prieteni falși. Probabil defectul meu este că gândesc că toți sunt ca mine și ar face pentru mine aceleași lucruri ce aș face și eu pentru ei/ele. Când văd că asta mu se întâmplă mă simt dezamăgită. Deci normal să aleg să fiu mai singuratică. Uneori m-am simțit singură chiar find înconjurată de multe persoane. Decât așa mai bine să fiu singură. Probabil așteptările mele sunt prea mari de la anumite persoane, cine știe. Sau poate sunt eu o nebună ciudată.

| Thyself a răspuns:

Pentru că oricâte chestii am avea în comun cu cineva, fiecare are particularităţile lui. Oricât iubești pe cineva și ești iubit, chestia aia nu te poate fericit per se. Nimeni nu poate umple întreaga noastră lume interioară. Fiecare are provocările lui în viaţă și în final se ajunge la ai grijă de tine să pot să am grijă de mine.