| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu au visinile viermi?

19 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bleah... așa este! Au viermi!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Probabil nu le place gustul.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Anumite soiuri de visine "altoite", fac si ele viermi. Dar sunt ecologici laughing

| hashe86 a răspuns:

Au si viermii demnitatea lor!tongue

| mami a răspuns:

Acele visine care nu au viermi au fost stropite (tratate) iar acele BIO sigur au viermisori

| just|breathe a răspuns:

Pentru ca visinele nu sunt atat de dulci(unele)ca si ciresele, sunt mai acrisoare, mai amarui, au gustul ala specific si datorita acestui fapt viermilor nu le place acest gust.

| turtl3 a răspuns:

Pentru ca sunt acre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba au. poate nu ale tale, dar sunt visine care au.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au si visinile viermi, nici o problema. In plus, se considera carnica rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nici viermii nu au visine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Supersx: Viermii nu au "visini". Un pic de atentie, te rog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sorry julian - m-ai prins iar, nebunatec mic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Visine este pluralul de la visina (fruct), pe cand visini espe pluralul de la visin (copac).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine, mai anonim, noi nici nu stiam. Noroc ca ai venit tu cu dex-ul si toata personalitatea ta ...anonima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@anonimul tare la gramatica: Din cate stim, visinul nu este "copac" este "pom fructifer"! "Copaci" sunt cei de pe marginea strazii. Restul sunt "arbori". Si, da, visinile au viermi, dar se spune ca dulceata de visine nu mai are.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele au, altele nu, nu vazut viermi in visine dar poate axista

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost acum o jumatate de ora sa cumpar visine si intreb vanzatoarea daca visinele pe care le vindea au viermi la care ea imi raspunde indignata:visinele nu fac viermi, nu am stat sa ma gandesc prea mult pentru ca eram obosita dupa examenul de bac si i-am zambit frumos, rugad-o sa imi pune cateva, am ajuns acasaa si ma simteam un pic asa, luata peste picior. m-am gandit eu mai bine, mi-am amintit ca visinele de la tara sigur, sigur au viermi, mi-a aparut de-odata imaginea aia in care puneam visinele in apa pentru a le spala si scoate samburele pentru a le pregati de dulceata, ieseau viermii moooama...in concluzie visinele au viermi

| teooo200 a răspuns:

Pentru ca eu am facut gem de visine. si le-am scos samburele. si niciuna nu a avut vreun vierme

| teooo200 a răspuns:

Nu au. pentru ca eu am facut gem de visine. am scos samburele si nu am vazut niciun vierme! si in plus. cand mananc compot de visine nu pluteste niciun vierme is borcan