| SomnDulce a întrebat:

De ce nu se folosesc instrumente muzicale in Biserica Ortodoxa?

3 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Sincer nu stiu.
In Biblie chiar se vorbeste despre instrumente

| Nicoleta a răspuns:

Ps:
Psalmul 150:1-6. “Lăudaţi pe Domnul! Lăudaţi pe Dumnezeu în Locaşul Lui cel sfânt, lăudaţi-L în întinderea cerului, unde se arată puterea Lui! Lăudaţi-L pentru isprăvile Lui cele mari, lăudaţi-L, după mărimea Lui nemărginită! Lăudaţi-L cu sunet de trâmbiţă, lăudaţi-L cu alăuta şi harfa! Lăudaţi-L cu timpane şi cu jocuri, lăudaţi-L, cântând cu instrumente cu coarde şi cu cavalul. Lăudaţi-L cu chimvale sunătoare, lăudaţi-L cu chimvale zăngănitoare! Tot ce are suflare, să laude pe Domnul! Lăudaţi pe Domnul!”

Psalmul 33:1-3. “Neprihăniţilor, bucuraţi-vă în Domnul! Oamenilor fără prihană le şade bine cântarea de laudă! Lăudaţi pe Domnul cu harfa, lăudaţi-L cu alăuta cu zece coarde. Cântaţi-I o cântare nouă! Faceţi să răsune coardele şi glasurile voastre!”

| Razvanel93 a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu.Nu avem nevoie de instrumente muzicale, intrumentul muzical in biserica ortodoxa este voceahappy.Nu devenim mai smeriti sau Dumnezeu nu ne ajuta mai mult daca nu cantam in biserica cu nici un instrument.