| Nonono a întrebat:

Http://iisusestedomnul.wordpress.com/......-muzicale/

De ce la penticostali se folosesc instrumente in biserica lor si nu cantari duhovnicesti?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este scris în Biblie: Psalmul 150:1-6. “Lăudaţi pe Domnul! Lăudaţi pe Dumnezeu în Locaşul Lui cel sfânt, lăudaţi-L în întinderea cerului, unde se arată puterea Lui! Lăudaţi-L pentru isprăvile Lui cele mari, lăudaţi-L, după mărimea Lui nemărginită! Lăudaţi-L cu sunet de trâmbiţă, lăudaţi-L cu alăuta şi harfa! Lăudaţi-L cu timpane şi cu jocuri, lăudaţi-L, cântând cu instrumente cu coarde şi cu cavalul. Lăudaţi-L cu chimvale sunătoare, lăudaţi-L cu chimvale zăngănitoare! Tot ce are suflare, să laude pe Domnul! Lăudaţi pe Domnul!”

| Nonono explică (pentru EmaS):

Iată ce ne îndeamnă şi Apostolul Iacov: "Este vreunul dintre voi în suferinţă? Să se roage. Este cineva cu inimă bună? Să cânte psalmi." (Iacov 5: 13). Inutil să adaug că se vede clar absenţa instrumentelor muzicale, e evident că acestea nu au fost folosite de creştinii secolului I în biserici.

Doar în Apocalipsa întâlnim instrumente muzicale folosite la închinare (vezi Apocalipsa 5: 9- 10; 14: 1- 3; 15: 2- 3), dar şi acolo se cântă la instrumente doar de sfinţii aflaţi în Rai, nu şi aici pe pământ.

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

Canta asa cum crezi tu.Stii ce scrie Biblia? Cine are inima buna sa cante.Deci atitudinea inimii conteaza.Stii cum este un crestin fara dragoste? Este ca un chimval zanganitor. Fara dragoste nu esti nimic.Citeste si cauta pacea si sfintirea fara de care nimeni nu poate vedea pe Dumnezeu.

| Nonono explică (pentru EmaS):

Cine are inima buna sa cante din voce, nu din instrumente.
Asa-i, fara dragoste nu poti face nimic.
Dar problema e ca intr-o biserica nu trebuie sa existe instrumente, ci doar voce.

"19. Vorbiţi între voi în psalmi şi în laude şi în cântări duhovniceşti, lăudând şi cântând Domnului, în inimile voastre" (Efeseni 5: 19)"

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

Se pare ca tu scoti din Biblie versetele pe care ti le-am trimis eu.Stii ce se intampla cu cei care adauga sau scot din continutul Bibliei?

| Nonono explică (pentru EmaS):

Nu am adaugat nimic de la mine sau am scos?
In fine. Cert este ca in sfanta biserica nu topai si pui mana pe frunte la oameni si ii scoti "duhul rau".

Hai sa ne abatem de la subiectul asta si sa mergem pe altul si anume:

Uite de ce se tine dumunica Sabatul si nu sambata cum e la voi. E noul legamant din Noul Testament.
Citeste asa din curiozitate sa vezi ce zice, ca si eu citeam de la adventisti sa vad ce spun ei. Ca numai asa poti discuta cu ei pe diferite teme.

http://iisusestedomnul.wordpress.com/......ventistii/

| Nonono explică (pentru EmaS):

Noul Testament aduce o altă zi de odihnă în locul celeia din Vechiul Testament: "Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu." (Evrei 4: 9).

"16. Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete,
17. Care sunt umbră celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos." (Coloseni 2: 16- 17).

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

Din nou cazi in pacatul de a judeca.Romani 14 ne spune lamurit ca nu avem voie sa ne judecam unii pe altii.,, Cine eşti tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpânului său; totuşi va sta în picioare, căci Domnul are putere să-l întărească pentru ca să stea.
Iac 4.12;
5 Unul socoteşte o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.,,

| Nonono explică (pentru EmaS):

Nu va judec pe voi adventistii, ci va spun sa va indreptati. Tot spre binele vostru. Si prin aceste cuvinte sper sa nu te incapatanezi mai tare cum s-a incapatanat Iuda, fiindca Iisus i-a spus cand era la masa cu el, ca Iuda o sa fie cel ce-l va vinde.

Iar Iuda s-a suparat si s-a dus sa-l vanda. (mai pe scurt)
Iar dupa ce si-a dat seama ca nu a facut bine, s-a dus si a aruncat banii in fata celor ca il vroia pe Iisus.

Deci, voi penticostalii sunteti ca Iuda, fiii pierzarii. Si sper sa va da-ti seama ca nu faceti bine si sa va intoarceti la Dumnezeu.

Multa sanatate si bucurii, Ema!

| Nonono explică (pentru EmaS):

Uita-te ce a postat "reihiuke".

Sa imi spui daca nu asta e cantarea ADEVARATA:

http://www.youtube.com/watch?v=SmUKRDjg4NU

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

Tocmai asta am facut.Am parasit pacatul, idolii, si traiesc in conformitate cu Cuvantul lui Dumnezeu.Te inseli amarnic daca crezi ca o denominatiune te poate mantui.Chiar Domnul Isus a spus ca trebuie sa ne pocaim.Cand oamenii veneau sa fie botezati, apostolul Ioan le-a spus,, 7 Dar când a văzut pe mulţi din farisei şi din saduchei că vin să primească botezul lui, le-a zis: „Pui de năpârci, cine v-a învăţat să fugiţi de mânia viitoare?

Faceţi, dar, roade vrednice de pocăinţa voastră.,,
Iti multumesc pentru urari, sa stii ca inima mea este plina de bucurii ceresti si de pacea Lui care imi inunda inima.Si ea este independenta de evenimente si imprejurari, pentru ca ea vine de sus!,, Şi pacea lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile şi gândurile în Hristos Isus."
Daca vrei sa experimentezi pacea Sa, primeste-L in inima ta si incearca sa ai o relatie autentica personala cu Domnul Isus.Nu te insela singur/a.

http://www.youtube.com/watch?v=3UEYwNRgS34

| Nonono explică (pentru EmaS):

Inchei discutia prin a spune ca pacea pe care o simti tu vine de la dracii Arhiconi si nicidecum de la Dumnezeu.
Stiu cum sunteti voi penticostalii.

Eu "experimentez", dar eu simt intr-adevar pacea in casa Domnului, pe la manastiri vorbind cu calugarii si spovedindu-ma.

Eu doar iti zic ca nu e bine ce faci, chiar daca sunteti incapatanati si nu intelegeti.

Asta inseamna Credinta adevarata?

http://www.youtube.com/watch?v=BpOKq1tF0uM&feature=player_embedded#!

http://www.youtube.com/watch?v=hnpd_5__VpU&feature=player_embedded

Eu zic sa deschideti ochii.

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

Daca satan iti poate aduce pacea, inseamna ca nu mai are rost sa purtam aceasta discutie! Iti spun pentru binele tau sa citesti si sa experimentezi pacea lui Isus care a spus :,,va dau pacea mea, va las pacea!,, Esti pe langa Biblie, pacat!

| Nonono explică (pentru EmaS):

Pai citeste si tu si vezi ce inseamna diavoli arhiconi. Nu iti aduc pacea diavolii, dar te inseala, crezand ca ai pace. Nu degeaba e tatal minciunii si inseala si pe cei alesi daca e cu putinta.

Uite ce spune o femeie care a crescut intr-o familie de penticostali, dar s-a convertit la dreapta-credinta ortodoxa.

http://www.razbointrucuvant.ro/......-acestuia/

Citez ce zice fosta penticostala:

"Probabil ca stiti/ ati patit-o: orice provocare sau invitatie la discutii pe teme religioase pe care o poate face sectarul unui ortodox este sortita nu numai esecului, cazand pe urechi surde efectiv (fiindca sectarul nu cauta sincer vreun raspuns – el doar stie tot), ci ulterior si rascolirilor si tulburarilor sufletesti de partea ortodoxului care a cazut in astfel de cursa.

Ca cel ce accepta dialogul cu acest vechi sarpe crezand ca poate ceva, fara sa bage de seama se impartaseste mai mult sau mai putin – dar niciodata nu ramane neatins – de viclenia si trufia ispititorului. Iar el va cauta sa iscodeasca si sa rastalmaceasca prin intrebare orice raspuns precum diavolul prin sarpe. Ereticul pleaca apoi linistit ca te-a tulburat (si nu se poate linisti pana nu te tulbura), neclintit in trufia de nezdruncinat, iar tu stai si mesteci otrava ramasa: ca nu i-am spus bine, ca trebuia sa-i zic asa, ca de ce nu mi-am adus aminte si de cutare argument, etc."

Dumnezeu sa te ajute!

| EmaS a răspuns (pentru Nonono):

Eu nu citesc decat Sfanta Carte!

| Nonono explică (pentru EmaS):

Vezi? Ignoranta. Mai, e adevarat ca totul tine de Sfanta Scriptura, si istoria, si medicina, de toate ai in ea. Dar...dar Sf. Scriptura e scrisa "pe scurt"(am uitat cine zice, dar zice ca daca era sa fie scris tot amanuntit si sa explice tot, amanuntit din Biblie, pe lumea asta nu incapea la cate carti ar fi trebuit sa faca) si cu multe metafore, incat sa nu inteleaga oricine ce scrie in ea (ex: dusmanii lui Hristos).
De aceea sunt si Sfinti Parinti...CARE AU TRAIT SCRIPTURA, sunt sfinti care traiau in pustie, inca mai sunt si in zilele noastre. Traiau departe de lume si petreceau numai rugandu-se.
De aceea nu numai Biblia e importanta, ci si Sfintii Parinti care au trait-o si eu scris cu de-amanuntul. Ei sunt mijlocitori. De exemplu cand ne rugam, pomenim si pe Sf. Nicolae de exemplu, il rugam sa ne ajute (nu ne inchinam la ei, ci ii cinstim).
E ca si cum te-ai ruga tu de mama ta (copil fiind) sa iti ia o jucarie, iar mama ta nu iti raspunde ca zice ca nu iti foloseste. Dar daca tu rogi impreuna cu ceilalti frati/surori ale tale, se mai indura si iti ia acea jucarie tongue.

Draga ema, stiu ca e greu sa accepti ce iti spun, dar incearca sa te mai gandesti.
Nu vreau sa ramai cu un gust amar, dar din suflet iti spun ca ortodoxismul e religia adevarata a iubirii, a blandetii, a smerenie s.a.

Nu o spun ca asa imi place si ca sunt orgolios. Dar am studiat-o cu de-amanuntul si daca o iei chiar si logic, vei gasi adevarul.
Si mai vreau sa intelegi ca nu te judec, ci doar iti atrag atentia, am mai spus-o. Cum zice Dumnezeu: "Eu nu urasc omul, ci pacatul pe care-l savarseste."
Sunt si eu pacatos si am si eu pacatele mele, dar tot ce ti-am spus, ti-am spus din suflet.

Fie ca Dumnezeu sa iti arate indreptarile Lui. Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ne pe noi, pacatosii.

| Esperança a răspuns (pentru Nonono):

Trăim intr-o ţară ortodoxă,iar iubirea, mila şi bunătatea sunt la cote maxime! :)
Iar cât despre muzică, Dumnezeul nostru este un Dumnezeu Viu iar noi când Îl lăudăm o facem cu toată inima şi ne bucurăm de lucrul acesta.
Probabil tu îţi manifeşti bucuria prin jale şi plâns cu cu o faţă posomorâtă, căci aşa sunt căntările voastre, nici nu şţii dacă e slujbă sau priveghi, cânta-ţi ca unui Dumnezeu mort şi trist!
Chiar vrei să ştii cum cântau apostolii?
Chiar vrei să vezi genul evreilor de cântări?
Ia d-aici: http://www.youtube.com/watch?v=1ZS0O1wX5vM

http://www.youtube.com/watch?v=6n3hONe5Ej8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=HQlRrrReua0

P.S Nu mai confunda carismaticii cu penticostalii!
Penticostali: http://www.youtube.com/watch?v=AbajecHGLLg

http://www.youtube.com/watch?v=bCw2OIKRCRY

http://www.youtube.com/watch?v=lE6qq7Vcaos&feature=relmfu

| Silviuloan a răspuns (pentru Nonono):

Chiar daca dar in matei scrie cap5-6 nu mai stiu "Eu nu am venit sa stric Legea ci doar sa o plinesc" ce iti zic aceste cuvinte ale Mantuitorului?