| InYourPants a întrebat:

De ce nu se interzic buteliile? In fiecare saptamana explodeaza o butelie. De ce se dau butelii la toti ametiti care nu stiu sa umble cu ele?

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu toti au bani sa aiba acces la gaze + ca sunt scumpe gazele, asa ies mai ieftin si o reincarca, toti am folosit butelii candva. Nu e vina lor ca oamenii nu sunt neglijenti cu ele.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Ptr aragaz e mai simplu sa ai aragaz electric cum e in Germania daca nu ai gaze, merge f bine de rupe la fel de ca lumea ca la gaze si nu stai sa umpli buteliile si nici risc n-ai de explozie.
Si cu pretu la curent, pai statul asta pe care l-am votat sa se ocupe si sa aiba grija sa nu coste scump.

E mai primitiv cu butelie.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

O fi mai primitiv dar gandeste-te ca multi oameni traiesc la limita existentei si butelia e o facilitate pentru ei, unii nici pe asta nu o au, nici sa manance nu au. De obicei ele explodeaza rar daca nu le inchizi bine si este eliminat din gaz, rar explodeaza ele spontan inauntru dar peretii ei diminueaza impactul si daunele, daca ai grija cum o folosesti sunt sanse infime sa se produca o tragedie.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Pai daca ei abia au bani sa manance, aragazul cine il cumpara daca tot zici sa se treaca pe curent si la ei, e greu, trebuie sa ne gandim si la situatia oamenilor ca nu folosesc butelie pentru ca ii dau banii afara din casa si le place lor sa traiasca mai retro din dragul nostalgiei...

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai pe curent trecea de la inceput cand inca nu lua aragazu, lua direct unu pe curent, ca doar nu avea gaze inainte si apoi nu mai avea.
Dar da, multi nu au bani, de aia am zis ca se ocupe conducerea sa avem trai bun, ca de aia ii punem sus acolo si ii platim.

Dar inca costa cam mult curentul. Multi nici nu se gandesc la electric, merg din inertie pe butelie chiar daca au posibilitate sa se mute pe curent.

| Mosotti a răspuns:

Da, ar trebui sa fie interzise si pentru gatit sa se treaca pe curent unde nu-s gaze si se rezolva, ca buteliile sunt riscante oricum ai da-o pana la urma.
Iar guvernu daca s-ar ocupa ca coste curentu ieftin, n-ar fi o problema.

Nu sunt interzise ca nu se ocupa sa fie curentu ieftin si sa se treaca pe electric.

| Fatamuntilor a răspuns:

GATESC la butelie!
Nu avem(inca gaze)

| InYourPants explică (pentru Fatamuntilor):

Nu ti-e frica?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru InYourPants):

Problema e la montaj! atat!
Deocambata are cine sa o monteze.Cand nu voi avea sun, vine o monteaza, platesc, o ia pe cea veche si gata. Daca e defecta o schimba

| InYourPants explică (pentru Fatamuntilor):

Unii nu vin sa monteze acasa si oameni le monteaza singuri si mor cu ele in brate. E groaznic.

Răspuns utilizator avertizat