| Anonim027 a întrebat:

De ce nu se interzice taierea brazilor pentru craciun? Se taie zeci de mii de brazi ca mai apoi dupa ce trece craciunul sa fie aruncati

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Brazii aia de care spui tu, sau alte conifere sunt cultivate, nu taie nimeni brazi, sau conifere din padure, nici nu ai gasi multi si sa mai arate si ca cei pusi in vinzare.

Cei care cultiva, o fac pentru bani, omu o face ca asa se face, ori ca unora le place, uite asa unia dau bani si alti iau.

BRadu ala oricum omu nu lalr fi tinut acolo mult timp, poate citiva ani, este o afacere, nu la pus sa stea cu el in curte, in plantatie.

Poti lua brad cu radacina, dar asta trebuie sa vorbesti cu cei care produc, sa il puna intr-un container, il folosesti la craciun, dupa care in primavara il plantezi undeva, ori la tine in curte, sau oriunde, pe malu unei ape, pe marginea drumului, no sa spuna nimeni nimic ca plantezi un copac undeva.

Ori pentru cei carora le plac astfel de evenimente si in general pomi impodobiti si care stau la curte, sa planteze un brad, sau alt copac in fata casei, pune in el beculete si ce mai doreste, are pom de craciun natural si in fiecare an, fara sa mai dea bani.

Eu as merge pe arbori la care le cad frunzele, asa pe ramurule lor poti frumos sa impletesti beculete, arata f frumos noaptea.

Sau poit pune confier daca asa vrei.Asta ar fi o idee f buna, pentru cei care stau la casa, au si copacul ala vara, iarna, e un lucru bun, folositor.

Romanii nu prea au asa educatie, ma refer in sensul asta.Eu cand am ajuns aici in SUA am ramas surprins, sa vezi citi arbori, deci arbori mari sunt intr-un oras.Practic nu prea este casa sa nu aibe cel putin 2 arbori in fata.

Daca mergi undeva si privesti orasul de sus, pur si simplu spui ca esti intr-o padure, asa arata un oras pe aici, doar centru, asta daca e oras mare, acolo se vad blocurile alea inalte, desi sunt si pe acolo copaci is eclipsati de cladirile alea mari.

Cimitirile la fel, acolo e si mai si, deja spui ca esti in padure laughing

Dar asta tine de educatie, cum is invatati oamenii de mici, de sistemul de guvernare, ce fel educa oamenii, sau ce sfatuie, etc.Ma mama acasa in RO cit te uiti cu ochii in zare nu vezi neam de copac laughing iar oamenii nu pun in curte arbori, pun cate un prun, un pom fructifer, sau vita de vie, asta care mai pun si astea.

Un arbore la o casa este f bun, tine umbra vara, aerul de sub un copac este mai racoros decat temp aerului in general.

Un copac de asta sa folosesti atit ca decorativ vara, cit si iarna ca pom de carciun, ar fi Chiparosul de balta, care are o forma foarte frumoasa si aproape perfecta, culoare frumoasa vara si ruginie toamna, roscata, ceva genu, iar iarna e fara frunze si poate fi impodobit cu beculete cum am spus.

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea brazilor de Craciun sunt din pepiniere plantati special pentru asa ceva. dar da, ar fi o solutie. insa pe urma s-ar umple de plastice

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu ati locui izolati in mijlocul mediocritatii (adica in orase sudice), ati fi familiarizati cu termeni precum "pepiniera", sau cu faptul ca dintre puietii de brad/molid formati natural, tehnic vorbind trebuie taiati undeva la 4 din 6 fire, pentru ca fiecare sa aiba suprafata minima necesara pentru a deveni arbore sanatos.
Adica intr-o padure normala, sanatoasa, omul poate taia FOARTE MULT, in scopul intretinerii acesteia.
Nu am cum sa-ti explic termeni precum regenerarea unei paduri montane de conifere, care se petrece extrem de rapid, prin raspandirea semintelor si a sporilor chiar si de la kilometri distanta, fara interventia omului.
V-au indoctrinat jurnalistii lesinati de foame, cu subiectul padurilor, generalizand dupa niste defrisari facute fara cap, in cateva zone din tara, iar acum va panicati la orice creanga taiata, de ignoranti ce sunteti.

| dullcat a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pepiniera silvica este o unitate de productie a puietilor forestieri, necesari pentru lucrarile de regenerare a padurilor, administrata de un inginer/tehnician silvic. Ocolul silvic este o unitate teritoriala de administrare a padurilor care cuprinde o suprafata de padure de minimum 1.000 ha. Daca toti gainarii fura din astfel de locuri, ce crezi tu ca mai ramane pentru a fi plantat in vederea regenerarii? Faptul ca pepinierele silvice ofera si o cantitate limitata de brazi spre vanzare, in noiembrie-decembrie, este partea a doua, fiindca nu acesta este scopul pentru care sunt infiintate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dullcat):

Hai sa-ti vand niste padure, sa te mai calmezi.
E foarte ieftina, si poti planta copaci pana cand nu mai ai loc sa intri de ei.
Asta recomand fiecarui "activist" care vrea "sa salveze padurile". Si niciunul nu cumpara macar 100mp, cat sa detina 3 brazi. De ce?
Ca le place doar sa arunce cu rahat aiurea, d'aia.
Exista ocol silvic particular, exista pepiniere particulare, iar majoritatea padurilor sunt proprietati private. De ce se discuta in orase "problema" padurilor, eu nu inteleg. Tara noastra e plina de paduri stufoase, avem poate cel mai curat aer (in afara oraselor, ca ma psh pe ele gropi).
Care este problema? Ce anume salvam noi? Niste celule?
Mai aveti putin si militati impotriva taiatului de iarba. Va lipseste biologia de gimnaziu.

| dullcat a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu sunt activista si nu este treaba mea sa salvez padurile, dar este treaba mea sa aleg ce votez cu banii pe care-i cheltui, asta implicand practicile legale/ilegale, asa cum este treaba mea si sa vorbesc cu oamenii despre aceste probleme, in calitate de cetatean care, nu stiu, adora sa respire oxigen, zilnic? Zic si eu.Nu vreau sa salvez padurile sau planeta fiindca nu asa functioneaza.Nu suntem in desene animate cu supereroi.Stau la curte, am pomi si arbori, am teren la tara, stai linistit. Daca pe tine doare unde nu intra soarele de astfel de subiecte, nu este problema mea.Imi lipseste biologia de gimanziu? Uita-te in oglinda, apoi pune mana si informeaza-te despre cat de inutil este gazonul, de exemplu, cate resurse mananca si cat de arid este pentru biodiversitate (notiune de care auzi tot pe la biologie), daca tot deschizi alte subiecte. Unele orase s-au desteptat, insa si tu esti fan panselute lesinate, ca majoritatea romanilor, presupun? Eu sunt fana

https://www.facebook.com/......7559046973

https://www.facebook.com/......3983702635

https://www.facebook.com/optar.ro/posts/293668209715589

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dullcat):

Nu ma intereseaza de gazon, dar anual tai iarba de 3-4 metri pe fir, si ma gandesc ca nu mai dureaza mult pana cand se vor trezi niste destepti sa condamne cositul, si sa-mi explice ca trebuie sa traiesc in balarie, ca asa au stabilit ei, dupa o viata la bloc.
Mai mergi prin padurile de conifere, sa vezi cat de repede se regenereaza o zona defrisata.
Nu mai zic ca, la mine era supranumita zona "tara fagilor", iar brazii practic au invadat si suprimat celelalte specii de arbori. Dar nah, de la Bucuresti se zice ca trebuie protejat bradu', ca o fi specie pe cale de disparitie, in vreo lege de pe vremea dinozaurilor.

| dullcat a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Faci confuzie intre activismul de bun simt si extremism.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dullcat):

Pai aici este extremism. Bradul este o specie invaziva, de care avem parte in abundenta.
In Suedia se intra cu motocoasa in puietii de pin, se fac hectare pe zi in felul asta, iar noi aici plangem coniferele de parca ar fi teiul lui Eminescu.
Silvicultura nu da dreptate trendului actual de plans dupa paduri. Iar in pozele istorice, padurile romanesti erau mult mai mici si mai stirbe decat acum.
Fix in orase, unde locuiesc cei ce vin cu ideile tembele, s-au taiat toti arborii mari, frumosi si reprezentativi pentru flora noastra, si s-au plantat rahaturi mici si "exotice", care n-au nici o legatura cu zona noastra.

| dullcat a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Noi nu suntem Suedia, iar comparatia e deopotriva hilara si iesita din proportii. Procentul mic de cetateni responsabili, cu simt civic, din orase, nu sunt responsabili pentru primarii,, gospodari'' care folosesc in mod grotesc cuvantul, toaletare', care nici macar nu exista, pentru a justifica acest exemplu universal in Romania, prin irosirea banilor publici: https://www.greenpeace.org/......82n-ro.jpg
M-am plictisit de cate ghiduri pentru intretinerea arborilor urbani am trimis la institutii, nu mai zic de cat am incercat sa vorbesc cu oamenii pe aceasta tema.Dar si acestia din urma sunt majoritatea gospodari cu drujba, care ii voteaza pe primarii cu aceeasi mentalitate.

| dullcat a răspuns:

Pentru ca majoritatea dintre noi suntem deja spalati pe creier in ce priveste aceste obiceiuri specifice sarbatorilor.Bradul natural nu este deloc sustenabil sa fie crescut doar pentru ca o familie sa se bucure de el cateva saptamani si apoi sa ajunga la gunoi, dar nici alternativa din plastic nu este deloc ok daca nu este refolosita pentru macar 15-20 de ani(ceea ce multi oameni nu fac, ca tot apar noi modele de brazi in diverse culori, cu ramuri luminate, mai bogate etc.).Ai Instagram? Este o pagina care informeaza despre multe astfel de lucruri ce tin de mediu.Chiar recent a postat un mic reel legat de bradul de Craciun.

| dullcat a răspuns:

Spune-i userului relian, ca tot i-ai dat funda, sa puna mana si sa citeasca, deoarece astfel de stiri apar in fiecare an.Nu stiu cum sa-ti spun, dar in padure vei gasi si brazi plantati de ocolul silvic, pentru regenerare, asta daca tu ai impresia ca padurile apar in mod magic de nicaieri.E frumos cand oamenii care nici macar nu mai traiesc in Romania isi dau asa cu parerea, desi ii doare fix undeva de fondul forestier.

,, La nivel național au fost confiscați peste 9.500 de brazi tăiați și comercializați în mod ilegal. De cele mai multe ori, pomii de Crăciun au fost tăiați din pepiniere silvice sau ocoale silvice private și ulterior vânduți atât în piețe cât și în centre comerciale mari, scrie Mediafax.
[...]
"Cea mai întâlnită modalitate de comitere a faptei a fost tăierea în mod ilegal din amenajări silvice din păduri și apoi transportul către diferite persoane fizice sau comercianți care au acceptat să comercializeze fără documente legale. Pot să spun că fenomenul s-a manifestat pe tot întreg teritoriul național, bazinele cu interes silvic cele mai mari sunt în zonele de munte, Suceava, Argeș, Dolj ", a declarat comisar șef Mihai Marius, directorul adjunct al Direcției de Ordine Publică din cadrul IGPR. ''- https://www.hotnews.ro/......raciun.htm

https://www.digifm.ro/......isti-86137

Afla ca pepiniera silvica este o unitate de productie a puietilor forestieri, necesari pentru lucrarile de regenerare a padurilor, administrata de un inginer/tehnician silvic. Ocolul silvic este o unitate teritoriala de administrare a padurilor care cuprinde o suprafata de padure de minimum 1.000 ha. Daca toti gainarii fura din astfel de locuri, ce crezi tu ca mai ramane in vederea regenerarii? Faptul ca pepinierele silvice ofera si o cantitate limitata de brazi spre vanzare, in noiembrie-decembrie, este partea a doua, fiindca nu acesta este scopul pentru care sunt infiintate.

Brazii cumparati de la magazin nu se prind intotdeauna, depinde enorm de conditiile in care il pastrezi, insa aici se vede ca niciodata nu ai cumparat si totusi iti place sa mananci la ciuperci acolo unde ma vezi si pe mine.Ba unii chiar mai si cumpara la ghiveci brazi care nici macar nu au radacini si se prind abia cand vor sa-l planteze ca au fost inselati.Sa cumpere lumea sa planteze? Buna gluma. Oamenii de la bloc, fiindca nu toti traiesc la case, nu se ingrijesc de spatiile verzi, iar daca doresti sa plantezi arbori, vine administratia si taie.Nu este deloc asa cum spui tu, nu poti planta oriunde, in functie de cum ai chef.

Poate in anul 2024 renunti la ipocrizia de a comenta de altii, mai ales cand tot tu sustii pe aici :,, Asa ca pe viitor fa bine si raspunde celui care intreaba, lasa pe cei care raspund, fiecare cu parerea lui, cu gindirea lui.'' -https://www.tpu.ro/......servam-ca/

| Hyperion7 a răspuns:

Nu știm.
Dar în orice caz, oricum ai da-o, tot rău e, că ai brad de plastic sau natural, tot poluezi oricum

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Bradul de plastic poate fi refolosit si timp de 20 de ani, ca apoi sa fie dezmembrat si facute alte ornamente din crengi atunci cand se deterioreaza, fie coronite sau ghirlande pentru usi etc.Cand il refolosesti anulezi amprenta de dioxid de carbon generata la producere.Noi avem unul care se tine bine de 14 ani.Si brazii naturali pot sfarsi la compost, nu la groapa de gunoi, dar sa fie crescuti doar pentru ca dupa 2-3 saptamani sa ajunga la gunoi pare o risipa enorma in ce priveste raportul resurse+timp de crestere/timp de utilizare.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Adevărat spui insa să fim realiști, ce se întâmplă de fapt cu brazii naturali după sărbători?
Într-adevăr, exista cazuri in care bradul artificial este refolosit ani de-a rândul, dar când romanul e pe opulenta, mai ține el oare cont de amprenta de carbon?

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Clar nu.Vazusem un reportaj cu unii care cica arunca la gunoi pana si cadourile primite care nu sunt pe gustul lor. Jale...

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu se taie direct din padure (nu toti), dar ai dreptate... unui brad i-au trebuit atatia ani sa creasca si apoi e taiat, tinut cateva saptamani si aruncat. E pacat de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui interzisa tăierea ilegala! Dar trebuie sa recunoaștem ca brazii falși nu prea au același farmec!

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum verifici care taieri sunt legale si care ilegale? Buna gluma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dullcat):

Avem nevoie de polițiști adevărați!

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Politistii nu sunt in stare sa patruleze pe strazile din orase, daramite sa acopere sute de hectare de padure.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Taierea ilegala, dar cine taie brazi sau conifere pentru craciun ilegal? Sa vina careva sa ma verifice la ce anume? Spune-i si lui dullcat, care ca de obi cei iar a luat-o pe aratura, ca brazii astia nu provin din paduri, asta asa pentru cultura ei generala, nu gasesti asa ceva intr-o padure, ori cine stie unu la suta de ha, daca il gasessi pe ala.

Asa sa ai si tu idee, pomi astia la vinzare pentru craciun, ca e Ro, ca este alta tara, nu-s luati in paduri, is cultivati de fermieri, pentru asa ceva, in scop comercial, adica sa faca aia bani.

Ai o bucata de teren, o cultivi cu conifere, dupa citiva ani, tai si vinzi, aia e tot, cit se poate de legal.
Asa ca politia nu are ce controla.Nu mai bagati raspunsuri la pleseala daca nu aveti cunostinte.Chiar is curios, oare voi de ce dati raspunsuri asa la orice intrebare, chair daca sunteti pe dinafara complet?

Intreb doar de curiozitate laughing

| Xox0 a răspuns:

De ce nu se schimba politica si policienii? Cam tot asa si cu intrebarea ta.