| AvalohAlyn a întrebat:

De când Crăciunul a devenit prea comercializat, consumerist și s-a inventat chestia asta cu Moș Crăciun, brazi, luminițe, cadouri etc? E de bine sau mai puțin bine?
Credeți că s-a adus un farmec sărbătorii Crăciunului?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, s-a adus. Oamenii de asta așteaptă venirea sărbătorilor de iarnă. Brad,cadouri,colinde,atmosfera aceea specială ce creează starea de bine şi liniște.
Cât despre esența acestei sărbători,oamenii cam ignoră, pentru că din ce în ce mai multi conștientizează faptul că Biblia este doar o carte filozofică ce nu are un fundament divin, la fel nici personajele prezentate în ea, în gen Dumnezeu(Domnul zeu), Cristos, Diavol, și alții.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu e bine nici ca figurează in Calendar ca ziua in care s-a născut Isus Hristos. In primul rand ca nu se știe cu exactitate data nașterii Domnului Isus, si in al doilea rand ca a fost pusa in locul unei sărbători păgâne.

| marinaru777 a răspuns:

E o traditie frumoasa dar cum ziceau si parintii in biserica sa nu uitam cine este de fapt serbat ca si la Paste! Normal ca nu poti sa nu mergi la slujba de Craciun si Paste in detrimentul mosului sau iepurasului.

| TheMaker a răspuns:

Este un lucru dus la extrem din cauza implicării comercianților de talie mare. Va pica în desuetudine, ca orice lucru folosit fără măsură.