| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce se taie la ''Taierea imprejur''?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cea din V.T. afli cu un search despre circumcizie.
La cea din N.T. ...eh, acolo e ceva mult mai profund. Inima este tăiată împrejur prin Duhul Sfânt, făcând din orice națiune iudei în sensul duhovnicesc, cum le explică atât de frumos apostulul Pavel creștinilor din Roma. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

25„Iată, vin zilele", zice Domnul, „când* voi pedepsi pe toţi cei tăiaţi împrejur, care nu sunt tăiaţi împrejur cu inima,
* Rom 2:8 Rom 2:9
26pe egipteni, pe iudei, pe edomiţi, pe amoniţi, pe moabiţi, pe toţi cei ce îşi rad* colţurile bărbii, pe cei ce locuiesc în pustie, căci toate neamurile sunt netăiate împrejur şi toată casa lui Israel are inima** netăiată împrejur."
* Ier 25:23 Ier 49:32 ** Lev 26:41 Ezec 44:7 Rom 2:28 Rom 2:29

(Ieremia 9)

Ce conexiune extraordinară!

| Green66 a răspuns:

Se taie ajutorul social... Glumesc, "se taie în carne vie", se taie prepuțul. straight face

| Cretinul112 a răspuns:

Pulaaaaa

| Petre1987 a răspuns:

Se taie preputul, din motive religioase de regula