| anonim_4396 a întrebat:

De ce o parte dintre cei care au fost închiși pentru fapte grave, gen crimă sau viol, când ies din închisoare recidivează și nu își schimbă (în bine) gândirea și modul de viață, ba chiar unii vor să se răzbune pe familile victimelor?
Ce e greșit cu acești oameni?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt psihopati/sociopati,nu au mila și empatie pentru nimeni, și de multe ori nu regreta ce a crime au comis, nu au nici cea mai mica remușcare, ar face-o de câte ori au ocazia. Psihopatii sunt de departe cei mai periculoși bolnavi mintali, mulți sunt în libertate asta e mai grav.
Creierul lor nu mai știe sa facă diferenta între bine și rău asta e problema, la ei altfel sunt mecanismele mintii, nu disting binele de rău, au o anomalie la doaga.
În ambele cazuri o tulburare mintala sta la baza acestor fapte!
Psihopatii/sociopatii chiar ei au fost abuzați emoțional, fizic în repetate rânduri ca acestoa ulterior sa devina din praduitori agresori din cauza acelor traume majore psihice.
Majoritatea care comit crime sunt psihopati sau sociopati, dar nu e o regula, pot fi și alte afecțiuni la mijloc.
Cei care recidivează sunt 100% psihopati irecuperabili, care probabil pot suferi și de unele forme de schizofrenie, cum ar fi cea paranoida.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Au probleme psihologice mari, nu sunt sanatosi la cpa, asta e gresit.

Criminalii nu prea au mai recidivat, din 40 si ceva din criminalii pe viata eliberati conditionat, doar unul a recidivat si apoi s-a sinucis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu. Si nici nu conteaza.
Astfel de oameni merita omorati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce crezi ca privarea de libertate si mancarea proasta ar putea determina pe cineva sa-si schimbe gandirea? Intr-adevar, aceste doua inconveniente pot derermina pe cineva sa se abtina de la a face anumite chestii, dar asta nu inseamna ca isi va schimba gandirea. Va da doar dovada de mai mult autocontrol.
Gresit? Depinde. Pot fi oameni bolnavi. Poate fi ceva genetic. Pot fi oameni impulsivi.Sau pot avea alt mod de perceptie asupra lumii, care nu se aliniaza cu normele etice si morale ale societatii.

| MrAM a răspuns:

Eu consider ca sunt un conglomerat de factori si actiuni care in timp duc la savarsirea anumitor fapte. Aceste persone traind intr-un anumit mediu, influientati de anumite persoane, trairi, nu se pot schimba de la tiparul cronicizat fara un aport urias venit din exterior cat si din interior.

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns:

Eu nu înțeleg de ce mai lasă așa bolnavi în libertate dacă au făcut atâta rău altora oamenii nevinovați ăștia care au făcut crimă și viol la închisoare cu ei pentru tot deauna nu trebuie niciodată lăsați în liberatate așa bolnavii ăștia nu sunt oamenii.

| IonutP22 a răspuns:

E usor de aruncat cuvinte, sunt asa, sunt intr-un fel...
Recidiveaza pentru ca asta e socitatea in care traim. Nu se ia masuri ca sa fie ajutati sa se educe pe perioada detentiei si sa se poata integra in viata normala cand ies afara. Sa fie si ei ca ceilalti oameni. Si noi la randul nostru ne este greu sa-i acceptam. Ne este frica de ei. Angajatorii nu-i primesc din cauza cazierului lor si probabil multe altele.

Cunosc un caz in comuna la mine. Dupa ce a iesit din inchisoare (retinut pentru crima) multi ani a fost alcoolic si statea in fata magazinului, il mai ajuta pe propietar cu una alta pe acolo. La un moment dat s-a lasat de bautura si si-a luat permisul de conducere, se si angajasera.