| anonim_4396 a întrebat:

De ce o parte dintre copii nu ascultă de părinți când aceștea le zic să nu facă un anumit lucru sau mai multe lucruri rele?
De ce nu ascultă, ba chiar sunt tentați să facă acel lucru sau acele lucruri, deși copiii știu că asta i-ar supăra pe părinții lor și acele chestii pe care sunt tentați să le facă pot fi dăunătoare pentru ei?
Care sunt motivele?
Care este mecanismul?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nevoia de cunoaștere.
Să nu..., Să nu... Dar atunci ce să?
Exemplu meu. Am fost alpinist. Am fost în situații mortale de câteva ori. Acum, cu înțelepciunea acumulată, nu mi-aș mai asuma aceste riscuri. Dar atunci aveam nevoie de acea experiență de viață.

| Drimmero a răspuns:

Cu cat interzici ceva, cu atat e tentant, n-ai ce face, curiozitatea e prea mare, la fel si tentatia.

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca psihicul copiilor este slab si in formare, iar atunci cand le interzici un lucru ei il vad ca pe ceva ce ar trebui sa il faca, dupa principiul ce este interzis e bun, sunt curiosi de cele mai multe ori si nevand constiinta inchegata ca vorbim banuiesc de copii mici in primul rand de 7-8 ani mai mult sau mai putin, ei fac prostioare exact ce le interzic parintii ei aia fac din prostie si din curiozitate din una sau alta sau din amandoua deodata.
De exemplu daca li se interzice sa nu se joaca cu chibriturile, primul lucru pe care il vor face cand nu vor fi supravegheati va fi tocmai acela de a aprinde chibriturile si implicit focul.

| Freya1 a răspuns:

Probabil din curiozitate.Si la un adult daca ii spui "eu plec până dincolo, sa nu te uiti in punga aia " probabil va fi tentat si o va face sa vada ce e de ascuns.

| Celcestietot a răspuns:

La fel ca in cazul femeilor. Cu cat este mai greu de obtinut barbatul pe care il plac, cu atat mai mult interes pentru el.

| LoveSleep a răspuns:

Pentru ca nu asa funcționează lucrurile.
Ca și oamenii maturi, copiii învață din propriile greșeli.
E bine sa le spui ce sa nu facă, dar nu are niciun sens sa te oftici sau enervezi pe ei când vor face acel lucru.
Ce trebuie sa faci e să-i lași sa facă conexiunea între "mama mi-a zis sa nu fac aia, am făcut și am pățit ceva rău" cu "mama are dreptate când zice sa nu fac ceva".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fructul oprit. Daca interzici lucruri fără să-i explici de ce și mai ales multe lucruri stupide normal că copilul e curios

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Sincer eu sunt enorm enorm de Fericit ca nu am ascult de ei dac ascultam de ei jale cine știe ce drogată eram și Alcoolic