| Parakeets a întrebat:

De ce o persoană ce recomandă tuturor oamenilor să se înmulțească și să umple pământul se simte frustrată de ai ei copii?

Oare să fie un duh rău acolo? Sau persoana în cauză e pur și simplu frustrată?
Dar dacă e frustrată de propria viață, de ce dă sfaturi din astea altora și vehement amintește de poruncile Lui Dumnezeu?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A fost prea preocupata sa isi bage nasul in viata altora decat sa isi educe copii in asa fel incat sa nu o mai frustreze.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oare să fie un duh rău acolo? Da.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Psihopatz. La fel ca dumbniedzau, care daca ar exista ar trasni pe toti astia care il descriu ca pe un psihopat si monetizeaza "iertarea divina" care e o mizerie de concept. Un univers intreg, o infinitate de lumi populate (nu avem inca o confirmare, dar va veni ea), o infinitate de fiinte inteligente, iar tu, ca si stapin peste toate astea, sa fii atit de insignifiant incit sa judeci pe fiecare in parte pentru ca... ce?

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Totuși, vorbiți de mătușică-mea acum. happy
Am pus doar întrebarea ca să aud o părere exterioară, să nu simt că o neîndreptățesc, enervându-mă pe ea. sad Dar da, întrebarea era despre ea. Însă să-mi faceți mătușica psicho e too much laughing) e o femeie Alfa, mătușică-mea happy Și e șmecheră rău femeia când vrea happy Dar are obsesia acestui "înmulțit /căsătorit/mântuit" happy însă tot ea e cea mai nefericită femeie urmând calea cea dreaptă. happy Și e supărată acum pe fiu-su că alege Universitatea pe Info și nu Poli, unde intra direct. Și chipurile i-au spus mai mulți lu văr-miu să intre la Poli că are mai multe oportunități la angajare, dacă termină Poli. Însă băiatul, adică vără-miu e as pe info, face site-uri dintr-a 8, a fost la Decatlon în TM și la multe alte concursuri unde s-a afirmat suprem. happy Și acum chipurile mătușică-mea e supărată că vezi domn'le fiu-su vrea tot Info unde are doar 3 ani, și oricum unde omul face faculta doar pentru diplomă, că el știe deja too much, însă mătușică-mea vrea să-l trimită mai la greu și pe un domeniu cu care omul nu are nicio afiliere. laughing) Dar chipurile că dacă intră acolo, termină omul Poli și nu UB. Și era supărată și dezamăgită, doar că fiu-su nu face ca ea. Și eu și mai supărată, că am auzit asta. straight face După ce am citit atâta pedagogie și psihologie, chiar nu mai suport părinții ăștia. happy
Și mă rog, apoi ne-am enervat din mai multe și eu m-am enervat și de atunci tot stau nervoasă și supărată. laughing)
Și da, mă înfurie sfatul ei cu "înmulțirea" când ea nu poate fi fericită de proprii ei copii. Nu sunt perfecți, de altfel nici nu au cum să fie, au chiar problemele lor, oamenii cu nervii, stau chiar prost, dar eu una zic că au ajuns destul de bine, financiar și pe carieră, chiar au ajuns mai bine ca mine happy și ea doar le vede cele mai negre chestii din ei. Păi e cam trist. Foarte trist. Nu știu ce fel de copii ar fi vrut ea să aibă.
Dar pur și simplu mă înfurie treaba asta. Oleacă empatizez cu verii mei. Și cu alți copii care au părinți duși cu pluta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Parakeets):

Dacă e vorba de mătușică-ta, mă abțin.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

So what? Si eu am niste psihopatz in familie. Nimic iesit din comun. Sintem o tara de bolnavi psihic. Daca are obsesii cu mintuit si casatorit, e orice, numai Alpha nu. Fix ieri discutam cu un fost coleg cu care nu mai ma vazusem de vreo 2 ani, chit ca locuim la 50 de metri distanta unul de altul, legat de faza cu copchiii. Si i-am spus si lui ce spun mai tuturor - copiii sunt FOARTE overrated. Nu sunt nemultumit in mod deosebit de a mea, doar ca e ca la afacerea cu veninul de vipera. Multi care au muscat-o se apuca sa dea sfaturi altora. Ba, ca ce misto e aia, e alta, cum te simti cand auzi prima oara tata/mama sau te iubesc de la copilul tau. OK, am trecut prin astea, minunat, dar nu pot spune ca nu era la fel de misto sa vizitez Norvegia si Suedia in loc. happy

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Right? laughing)
Nu-i așa că uneori e obositor să fi părinte? happy
Însă acum între noi fie vorba, e și un sentiment frumos. happy
Și a vizita ceva oricum nu o faceți fără cost.
Am fost eu la BM să mă întâlnesc cu PufulețiGratis a mea, am plecat de la ea, mai ceva decât de la terapia mea. laughing) Deci chiar recomand, pentru cine este în depresie sau nebunie să o contactați pe miss PufulețiGratis big grin
E o psiholoagă desăvârșită. Nu fac tam-tam sau ceva ci doar spun ce am simțit eu. Ok, poate eu am avut și unele în comun cu ea și am ajuns iar prin prisma relației să o divinizez și pe PufulețiGratis cum o făcusem cu Didi în trecut. laughing)
Însă ea, nu știu, sincer, dar vorbesc serios, contactați-o pe PufulețiGratis dacă vreți să vă sinucideți sau ceva. Sau vi s-au înecat corăbiile. Girl e too much smart și deep. big grin
Sper să nu mă înjure PufulețiGratis acum, dacă o vor contacta toți ciuuudați pe TPU. laughing) Eu oricum nu vă pot da nr căci așa am stabilit. E dorința ei, i-o respect.
Însă revenind, am venit de la BM cu un super vibe, d Gabi și apoi peste ceva zile, mama mi-a zis că nu mai avem bani și aia o fost. Psihic am cedat. Mai ales că trebuia să ajung la un salon să mă tund și aranjez pentru proful meu de mate. sad Iar eu acum nu mai am bani nici să ies din casă. Deci vă dați seama câtă traumă poate aduce și o călătorie, mai ales dacă nu ești cel mai înstărit? Și și înstărit dac-ați fi, tot se duc bani în excursii și acasă când veniți chițăiți.
Deci mai bine, nu dați astfel de traume fetiței dv. laughing)
Doar dacă știți că mai aveți și de trăit la întoarcere. Însă nu țineți copilul nici prea în casă happy din proprie experiență vă spun, că o să-l handicapați, dacă nu-l scoateți de mic în lume. Tocmai de aceea țin foarte mult, ca un părinte să fie părinte, nu când ne spune cineva ca mătuși-mea să punem de copii ci atunci când sincer tu ca adult, îți permiți și să ieși cu copilul în lume, dar și la întoarcere când te întorci din lume, să nu se chițăie prin casă și moară că nu mai are familia bani.
Dar mătușică-mea nu pricepe treaba asta. Nici o altă strămătușă care mă vor căsătorită cu orice preț. laughing) Doamne ferească.
Dar chiar, ce mai face fetița dv? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Desigur ca te costa sa vizitezi ceva. Crezi ca in copchil bagi 3 felii de piine si niste apa si gata? Nu zic ca nu sunt si dementi de-astia, dar asta e partea a doua... Salon, tuns? Uite un skill de monetizat. Iei si tunzi acasa la client. Iti iei si ceva scule ca sa te tunzi/aranjezi tu, si cu asta-basta. Nu ma mai las tuns de altii cit traiesc!
P.S. Nu crap de foame cand ma intorc acasa niciodata. Ca am bani sau nu, e irelevant.
Fetita e citamai animalu' de 1.65+, ceva scolioza (multumim min educatiei si ghiozdanelor de 10 kile), o gramada de mofturi in c00r. Dar macar azi a luat si-a mincat burgerul pe care i l-am facut (nu, nu mizerii de-alea pre-gatite pe care doar le incalzesti si au vreo 60% uleiuri vegetale in ele). A, da, si asculta metale si e anti-prosteala religioasa ca tac'su.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Săraca fetiță sad
Legat de religie zic și ghiozdane full. Exact asta o fost și durerea mare a părinților elevilor mei. Și sincer, asta ne enervează și pe noi profii. happy Să nu credeți d Gabi că doar elevii cară, stați să vedeți cu câte chestii vin profii la clasă, pentru 2, 3 ore de curs. laughing) Mai ales la noi la învățători și educatori, la o zi de 3, 4 ore, dacă chiar vrei să-ți mai și faci orele boboc, cu captare de atenție pentru fiecare oră și tot așa, cu demonstrații și lucru practic, ajungi să cari n fișe și juma de casă la școală. laughing) Jucării, fructe, legume, desene, planșe, animale de tot soiul, riglete, bețe, mingii și tot așa laughing) Eu una, acum că am mașină nu mă mai prea plâng, ce-i drept happy Ba chiar îmi place să fiu profa aia care fură tot ce se poate din casă, doar ca să pot face artă la clasă. laughing) Oricum prefer arta și să mă joc cu elevii mei, decât să-i pun să calculeze și să descompună, bleahhh laughing)
Deci pot căra cu nemiluita, însă da, pentru elevii care încă mai circulă cu transportul în comun ori chiar au și probleme deja de oase sau coloană și urcă drumul de la poarta școlii până la clasă e teribil. Mai ales că am observat că după Covid, nu mai lasă părinții în incinta școlii nici chiar în școlile de stat. laughing) Doar la ședințe și ce mai vin părinții pentru situații la cancelarie sau secretariat, dar în rest, nope. Bine, că eu una, chiar ador treaba asta. laughing) Măcar acolo mai scap și eu de mulțimea de părinți. laughing) Și măcar acolo nu stau să vadă cât țip și cum țip eu la copii lor. Adevărul este că la clasă, nu știu de ce, dar cam ador să țip. Și nu vă gândiți că e țipătul ăla musai în care le impun eu lor cine știe ce, că nu prea mă pot impune oricum laughing) dar nu știu din ce motiv, când ei țipă și și eu țip, mă trezesc din amorțeală și somn. laughing) Dar haosul creat apoi, mă epuizează și pe mine. Dar pe moment ador parcă și acele țipete. laughing)

Cât de fetița dv ziceam că e totuși sad că nu va crede de mică în God. Însă cine știe, poate-și va găsi credința ei, cândva. Și de faptul că este chinuită și ea, cu o casă în spinare.
Dar e fain că e rockeriță happy recunosc că deși m-a prins religia și credința, totuși la rock nu pot renunța. Ador rock-ul. happy It's my life. Deci fetița dv ar fi eleva perfectă pentru mine. Acum 2 ani, le-am pus bucureștenilor de elevi rock, ceva de la nea Qween și au dat nebunește din cap și au dansat și au ovaționat. Nu mai zic că acelora le-a plăcut și Kpop-ul. Mă rog pe viitor ca elevii mei să adore aceste stiluri muzicale și aș dori tot pe viitor, după ce mă rutinez du birocrația și materia laughing) aș chiar dori să-mi fac o trupă cu elevii mei de rock și kpop dance big grin
Ăsta e următorul meu vis, legat de profesia asta. laughing)
Dar doar că din ce observ ăștia de aici din Călărași, chiar și românași, chiar și rromi, toți dau năvală pe manele. laughing) Orice, dar maneaua să curgă.
Anul trecut, v-am mai povestit pe aici pe TPU, cred că laughing) am avut o clasă aproape toată numai cu țigă*uși, dar printre care erau și câțiva elevi albicioși. Chiar foarte albicioși, printre care chiar o elevă de FB și printre primele din clasă laughing) și la orele de muzică, fata asta cerea non-stop manele. Și eu mi-am făcut cruci. Eram crispată, că mă așteptam ca cei de etnie rromă, să da, să ceară ceva din cultura lor și nu am nimic cu cultura lor. E a lor și le-o respect. happy Iar dacă totuși manelele nu ar fi toate cam libidinoase, cu mare drag le-aș pune la o clasă de etnie rromă, manele. Însă știind ce versuri și clipuri conțin, evit să le pun. Cum a fost și cazul anul trecut, când elevii cereau manele, dar eu le puneam de fapt, rățuștele mele, văcuța Lola și Bate vântul frunzele laughing) Se plictiseau ăia, însă n-am ce face, alea sunt melodii de vârsta lor.
Dar da, cum spuneam o fată româncuță, româncuță cerea manele. Deci fiica dv chiar ar fi pe gustul meu, la clasă laughing) rock n roll mood.

P.S. deci sunteți un tătic și bărbat ce mai și gătește laughing) nice. Chiar rar aud de bărbații care chiar gătesc. happy Cred că copilul dv chiar mănâncă numai mâncare sănătoasă. Ați crescut-o frumos, înseamnă, pe fetița dv.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

De ce saraca legat de religie? Poate sa gindeasca si singura, desi din pacate nu citeste destul si le cam ia pe multe pe nemestecate. Te uiti in jur si concluzionezi. Citeam intr-o perioada frecvent povesti pe Quora ale unor americani crescuti in familii ultra-religioase, cu bible study si tot ***-ul aferent. Ajunsi adulti, au inceput sa priveasca in jur, sa mai citeasca si altele, si au tras frumos concluzia ca starea naturala a omului e agnosticismul. Cauti, cauti, dar e o minciuna si o jignire a propriului intelect sa tragi concluzia ca exista. Queen, te rog. Nu mai stilci in Qween, imi explodeaza creierul cand vad. happy
Mincare sanatoasa? De unde atita... a venit azi acasa cu un pahar de ala de la Cartuf. Niste mizerii de cartofi prajiti uleiosi cu niste sosuri infecte... Ii mai dau sa citeasca, isi mai face uneori cate o omleta, o salata de ton cu diverse, dar baga si o gramada de porcarii in ea, ar fi de porc sa mint ca nu e asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Chiar sper să fii bine! Foarte bine!
Și să renunți la gândurile cu sinucisul solo ucisul sau sinucisul în grup sau ce nebunii mai ai tu pe acolo happy. Nu e ok! Deloc!
Orice problemă are o rezolvare! Iar rezolvarea unei probleme nu poate consta intr-o nebunie! Ci, o nebunie, aduce multe probleme pentru cel în cauză!
Probleme ample și mai grele decât primele avute!

Nu știu dacă o spui ironic sau chiar vorbești serios, DAR! eu chiar sper si ma rog ca tu să îți găsești pacea, linistea interioară si fericirea intr-o zi! În plus, i-am pus și pe ai mei sa se roage pentru tine!
Dar pentru asta... DOAR lasă nebuniile! happy Și gândurile negre! happy
Fii Strong! Ti-am mai spus!
Cultivă Voința și bunătate!

Eu încă nu mi-am deschis cabinet... happy, deci... laughing) sorry, dragi nebuni!
Dar, da! Îmi place sa ajut Oameni! Nu neaparat musai nebuni happy )

Nu mă diviniza! Sunt doar un simplu, banal om! Mai ales nu ma diviniza ca pe prietenii tai, pe care, după ( ce i-ai divinizat ) i-ai kilarit! happy

Dacă cumva ma va contacta cineva ( indiferent sub ce forma! Sau cat timp va trece! ), având în vedere că îmi știi nu doar nr de telefon ci și adresa, vei fi prima suspectă! happy
Oare nr cu această terminație se întâmplă să il cunosti 3385? happy

Cat despre bani, chiar as vrea sa-ti trimit eu, și am să o fac! Dar! Sunt și eu aproape leftera după aventura de la Baia Mare.

Ma speriasem zilele trecute când ti-am văzut întrebările, căci credeam ca ai / ti-ai făcut ceva... ți-am scris, dar nu ai răspuns... Acum ești ok?

| StoicAnalysis a răspuns:

Asta cu inmultitul ca la iepuri era in perioada cand se murea pe capete din pricina bolilor, razboaielor, etc. Si atunci pentru ca statul in general avea nevoie de populatie pentru armata si alte locuri de munca cheie, facea propaganda impreuna cu biserica de obicei, sa se inmulteasca lumea cat mai mult.
Acum cand nu prea se mai moare ca inainte, poti sa faci si 1-2 copii, ca ai sanse mult mai mari sa traiasca mai mult. Deja lumea se deschide la minte si nu mai pun botul la Biblie si la ce cred popii ca ar spune dumnezeu. Mai ales ca suntem in perioada in care poti sa-ti explici niste treburi sau fenomene, ce inainte lumea le categorisea ca fiind ceva divin.