| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

De ce oamenii care sunt pasionati de filme/carti/seriale/jocuti fantasy sau SF sunt automat considerati tocilari, copilarosi sau ciudati?

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nici mie nu prea îmi plac chestiile Sf.Adica mi se pare ciudat sa ma uit la roboti și chestii inexistente în momentul de fata încercând sa îmi imaginez ca ar fi real.
Eu nu judec pe nimeni, dar probabil sunt catalogați astfel pentru ca filmele Sf ar fi ceva mai asemănător cu desenele sau chestiile ireale.

| Hammurabi a răspuns:

Nu cred că e o regulă.
Și mie îmi plac doar filmele/serialele fantasy/SF și comediile.
Și nu mă consideră nimeni nici tocilar, nici ciudat. laughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Se spune să nu judeci o carte după copertă,însă sunt persoane care dezvăluie direct conținutul și asta e un semn că trebuie să te ferești.
Dacă o persoană ascultă manele,ne fuge mintea să îl introducem în categoria de cocalar.Dar doar pentru faptul că ascultă acest gen muzical nu poți critica omul. Însă dacă în societate și în viața personală se comportă violent,agresiv,cu un limbaj cu injurii,are plăcerea în a consuma alcool,consumă droguri,joacă la păcănele, are tatuaje, încurajează și pe alții să urmeze acest stil de viață, atunci pe aceea persoană să o ocolești, dacă vrei să-ți fie bine.Dau un exemplu cu rock-erii.La fel ca în cazul celor ce ascultă manele nu ar fi asta o problemă faptul că le place acest gen muzical,însă cum spuneam aceștia afișează dincolo de copertă direct conținutul și țin să arate asta celor din jur.Și cum fac asta? Păi au părul lung,piercing-uri peste tot pe corp, tatuaje, consumă droguri, alcool, sunt agresivi.
Aparențele chiar înșală.Nu trebuie să ne grăbim și să-i etichetăm în vreun fel sau altul până nu vedem felul cum îi tratează și cum se comportă față de cei din jur și modul lor de gândire.