| GolopențaAdrian a întrebat:

Care filme si seriale le considerati capodopere?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

The Great Train Robbery (1903)
The Birth of a Nation (1915)
It Happened One Night (1934)
Gone With the Wind (1939)
Citizen Kane (1941)
Rebel Without a Cause (1955)
The Graduate (1967)
2001: A Space Odyssey (1968)
The Rocky Horror Picture Show (1975)
Animal House (1978)
Blade Runner (1982)
Fatal Attraction (1987)
Jurassic Park (1993)
Philadelphia (1993)
Pulp Fiction (1994)
The Blair Witch Project (1999)
The Lord of the Rings Trilogy (2001-2003)
Avatar (2009)

***

Star Trek: The Next Generation
Seinfeld
The Simpsons

| Golopen?aAdrian explică (pentru Lostlyric):

Nu ma gandeam ca si filmele alea asa vechi se baga la capodopere

| Lostlyric a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Cam acelea sunt capodopere. Din aceste filme, multe alte regii s-au inspirat pe parcurs. Dar lista mea e incompleta. happy

| Golopen?aAdrian explică (pentru Lostlyric):

Oricum is interesante primele filme facute si arata cum era pe vremea aia

| anonim_4396 a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Ca să vorbim de capodopere, trebuie să luăm în considerare apariția lor, influențe pe care au avut-o față de generațiile următoare de regizori, topul IMDB, care ți s-a sugerat mai sus, e plin de mizerii. Încerc eu să realizez o listă...dar e dificilbig grin :
Filmele fraților Lumiere - l
Filmele lui George Melies, Trip to the moon e cel mai cunoscut.
Patimile Ioanei d'Arc
Cabinetul Doctorului Caligari (dacă ai văzut Shutter Island al lui Scorsese, de aici e inspirat)
Metropolis (1927)
Nosferatu (1922)
Filmele lui Charlie Chaplin.
All Quiet on The Western Front
Filmele lui Sergei Eisentein, și cu precădere, Crucișătorul Potyomkin. Chiar dacă sunt filme de propagandă, sunt niște creații fabuloase pentru vremea lor. O părere interesantă, mai bine zis o critică a lor, o găsesti la Soljenitin, în ''O zi din viața lui Ivan Denisovici'', dar te las pe tine să cauți. big grin
Journal d'un cure de campagne, Mouchette, Au hasard Balthasar, ale lui Robert Bresson.
La Strada, Otto e Mezzo, La Dolce Vita ale lui Fellini.
Cele 7 lungmetraje ale lui Andrei Tarkovsky, probabil singurul regizor care a lăsat în urmă doar capodepere.
Seven Samurai, Ikiru, Rashomon, Yume de la Kurasawa.
Shadows and Fog de la Woody Allen
Decalogul lui Kieslowski.
Mr Smith Goes to Washington, Mr Deeds Goes to Town, It's A Wonderful Life, Arsenic and Old Lace de la Frank Capra.
Gone with The Wind (poate cel mai bun film realizat de cinematografia americană)
Ben-Hur (1959)
Gettysburg (după părerea mea, cel mai bun film despre război al americanilor)
Balada lui Narayama
Și mai sunt mulți regizori ale căror filme ar trebui considerate capodopere...De Sica, Visconti, Antonioni pentru Blow-Up, Bertolucci, Mihalkov, Konchialovskyi, Bergman, Wajda, Ishiro Honda, Kaneto Shindo, Imamura, Elia Kazan, John Ford, Hitchcock, Fleming, Orson Wells, Stanley Donen, Vicente Minelli, Martin Scorsese, Spielberg, Luis Bunuel, Jean-Luc Goard, Francois Truffaut, Kubrick, etc...
Scuze că ți-am înșirat mai mult regizori, dar la câte filme am văzut, e greu să nominalizezi câteva capodopere.

| Golopen?aAdrian explică (pentru anonim_4396):

Am luat acel top ca singur e considerat mai bun

28 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Seriale Game of thrones, Westworld si as zice si unele episoade din Black Mirror. Cred ca mai sunt dar astea imi vine acum in minte

| sierra1 a răspuns:

Probabil primele 10 sau 20 sau... din lista asta:
https://www.imdb.com/chart/top?ref_=nv_mv_250_6

| Golopen?aAdrian explică (pentru sierra1):

Si seriale?

| sierra1 a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Dar de primele ce zici?

| Golopen?aAdrian explică (pentru sierra1):

Pe primul si al cincilea l-am vazut

| sierra1 a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Uită-te și la 2-4, 6-10

| Golopen?aAdrian explică (pentru sierra1):

Bine voi vedea

| sierra1 a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Ia-ți popcorn

| Golopen?aAdrian explică (pentru sierra1):

Nu imi trebuie ca nu va voi uita azil la toate oricum poate ca The Godfather ar fi ceva ca sunt cele mai bune filme

| Sn4k3 a răspuns:

Serial: Game of Thrones
Filme: Lord of The Rings/The Hobbit, Django: Unchained, Inglorious Basterds, Good Will Hunting, John Wick

| mudokins78 a răspuns:

Morometii!

| Legion7X a răspuns:

Singurul serial care mi-a plăcut a fost The Black list- lista neagră.

A fost chiar genul de acțiune precum teroare în Paris, cu Liam Neeson dar în film era vorba despre cel mai căutat infractor de pe lista FBI care s-a aliat tot cu FBI dând cele mai importante informații despre alții mafioții, traficanți și corupți care acționează laolaltă.

Îți recomand serialul dacă îți plac filmele tari.

| Golopen?aAdrian explică (pentru Legion7X):

Ce e asa de fain in serialul asta?

| Legion7X a răspuns (pentru Legion7X):

Serialul nu este un SF este mai mult cu FBI, CIA, Mafie, interlopi, traficanții, spioni, asasini plătiți să ucidă la comandă, crimă, trafic de influență, conspirații
Bani murdari etc
Serialul are nota 8.9 și 2 nominalizări globul de aur. sursa cinemagia.ro
Are 5 sezoane.

Depinde ce filme îți plac mai realiste or SF. Pe mine unul ma ținut în suspans de la primul serial

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun un serial care l-am vazut recent si chiar merita, True Detective

| deadhoe a răspuns:

Sunt singura care nu se uită la filme și seriale?

Răspuns utilizator avertizat
| deadhoe a răspuns (pentru sickkkkkk666):

Yey

| ΣηJΦY a răspuns:

Serial:Breaking Bad.Are nota 9, 5 pe imdb si a fost declarat de public serialul secolului 21.
Filme:Seria Star Wars, seria The Godfather, Scarface, 2001:A space odyssey(sper ca am scris corect), Strania poveste a lui Benjamin Button, Inchisoarea îngerilor, Legendele toamnei.

| Golopen?aAdrian explică (pentru ΣηJΦY):

Breaking bad am vazut 1 sezon si jumate din al doilea

| Golopen?aAdrian explică (pentru ΣηJΦY):

Ala cu odiseea spatiala l-am vazut

| Golopen?aAdrian explică (pentru ΣηJΦY):

Si inchisoarea ingerilor

| LordFlacko a răspuns:

Seriale geniale:

Game of thrones
Breaking bad
Black Mirror
Narcos
Jessica Jones
Lost
Hannibal (nu l-am vazut dar am auzit ca e foarte bun)