| anonim_4396 a întrebat:

De ce oare multa lume, ii confunda pe agnostici cu ateii? Eu sunt agnostic si consider ca, ateismul este ceva cu totul diferit fata de ceea ce cred eu.

3 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Cine face astfel de confuzii nu e prea bine documentat. si cumva te revolti ca esti confundat cu un nenorocit de ateu?hee hee)) Poate nu esti agnostic. Sau poate nu stii ce este ateismul.

| Shery a răspuns:

ATEÍSM s. n. Negare a existenţei lui Dumnezeu şi a oricărei divinităţi; concepţie care se bazează pe această negare. – Din fr. athéisme.
AGNOSTICÍSM s. n. Concepţie filozofică idealistă care neagă, parţial sau total, posibilitatea cunoaşterii obiective a lumii, a esenţei fenomenelor. – Din fr. agnosticisme.
diferenta de sens este evidenta. oamenii confunda cele doua categorii pentru ca nu cunosc sensul acestor cuvinte, nu cunosc in totalitate aceste conceptii. am cunoscut multi pusti care spuneau "Eu sunt ateu ca asa e cool acu' ".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parinte, nu sunt revoltat decat de faptul ca sunt atat de multi "datatori de pareri" in directia asta, incat cei care le asculta ineptiile, vor crede ceea ce este gresit, asta fiindca definitia gresita este sustinuta de un numar mare de persoane. Cunosc perfect ce inseamna sa fii agnostic sau ateu.