| anonim_4396 a întrebat:

De ce parintii le cumpara unor copii, sa zicem 14 ani,telefoane asa scumpe, gen peste 2000 lei?

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pentru ca nu au ce face cu banii

| zurick a răspuns:

Pentru ca-si permit.

| Dariusuu a răspuns:

Ca să fie și copiii lor în pas cu moda și pentru că chiar își permit.

| WhatheWow a răspuns:

Pai tu crezi ca pe copiii despre care vorbesti ii mai intereseaza telefoane fara internet si touchscreen? Bineinteles ca cine isi permite le cumpara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece(consideră ei) că luându-le un astfel de telefon, ei vor putea în timpul testelor să copieze răspunsurile de pe internet şi, aşa, copii lor vor face o şcoală. E mai eficient, dacă stai să te gândeşti. Decât să-ţi baţi capul cu ei, să-i înveţi să ştie ceva în viaţă, când şi aşa tu nu ştii să-i educi, mai bine le cumperi un " smartphone " şi-i ajuţi astfel, implicit, să treacă clasa.

| Yasmin875 a răspuns:

Ca nu au pe ce da banii.Si eu fac parte din aceasta categorie.Care e problema? Tie ciuda sau ce?laughing

| hummmer a răspuns:

Ca nu au pe ce cheltui banii?
Sa arate la scoala ce bogati ''este''ei?
Au fost mintiti[parintii] ca ii ajuta la ore/teme?

| FearOfTheDark a răspuns:

Sa arate ca stiu sa dea banii pe prostii.Pe copii in doare-n fund si il arunca de la etajul 2. E asa de distractiv sa vezi parintii la scoala ca minunatii lor copii si-au pierdut performantele telefoane de 2000 de lei.

| simina96 a răspuns:

Buna! Parintii aceia vor sa-si rasfete cat mai mult copiii, oferindu-le ceva ce ei in copilarie nu au putut avea.Pe de alta parte, mai poate fi si anturajul.Sa zicem ca, grupul de prieteni ai copilului respectiv sau colegii au numai telefoane,, de fite'' si ca sa nu se simta inferior se adreseaza parintilor:
-Nu-mi cumperi si mie mami/tati un telefon din ala,, smecher'' pentru ca toti prietenii mei au asa ceva si numai eu nu am.
Si cum parintii nu vor sa accepte chestia asta cedeaza mofturilor copilului ca sa poata fi si el,, in rand cu ceilalti''.

| Dennii14 a răspuns:

Ca au bani de dat aiurea. De prosie si de prostia copilului n-au ce face cu banii.