| anonim_4396 a întrebat:

De ce pe unele persoane le obosește și le deranjează prea multă interacțiune socială?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Depinde în mare măsură de personalitatea fiecărui individ. Cineva care este extrovertit va avea o energie inepuizabilă și se va simți bine doar în preajma altora fiind capabil să socializeze oricând.
În cazul în care persoana este introvertită însă apare nevoia de liniște și de singurătate. Introvertitul se simte mai bine atunci când este singur, când se ocupă de hobbyurile care-i plac în liniște și fără să fie deranjat de nimeni, așa că interacțiunile sociale prelungite sunt foarte obositoare pentru o persoană introvertită iar la un momentdat oboseala este prea mare și acea persoană are nevoie de o doză de liniște pentru a putea să se implice în continuare în interacțiuni sociale.

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca e plictisitor sa cunosti o gramada de mediocri care nu au ce face acasa.

| Mosotti a răspuns:

Le deranjeaza ca asa e personalitatea lor.

| SilentRain a răspuns:

Pentru că sunt introverți

| Hammurabi a răspuns:

Nici eu nu suport prea multă "interacțiune socială" când e vorba de trăncăneală redundantă, un fel de tra-la-la, hai să zicem ceva ca să nu fie liniște.
Nu e acelaș lucru când discuți un subiect interesant cu o persoană inteligentă.
În plus, unii habar n-au să comunice.
Îți transmit o informație banală ca de exemplu "Am vrut să cumpăr un urs Panda dar nu am găsit", în vreo 30 de fraze, cu divagații de la subiect, trecând prin toată zoologia, până te ia somnul.
Ceea ce, într-adevăr, e foarte obositor. Psihic.

| Emma30555 a răspuns:

Pe mine nu ma oboseste, probabil pe cei ce ii oboseste nu au oameni placuti langa ei

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca cel ce intra trebuie sa si iasa. In Labirintul din Creta cel ce intra nu mai iasa. Doar Teseo a putut sa iese. Pentru ca a avut propozit si Firul Ariadnei. In viata trebuie sa facem lucruri cu folos si utile ca daca nu ne pierdem in superfluu si nu mai iesim din Labirint (1 Corinteni 6:12.) Oamenii aceia nu ma iasa din labirint pentru ca se lasa prinsi de vicii si vine Minotaurul si ii mananca. Asa ca drumul in exterior trebuie sa fie cat mai simplificat si sintetizat. Cine se duce in misiune trebuie sa aiba grija sa nu devina sclav ci sa se intoarca. Teseo s-a dus in furtuna insa cu o misiune. Si-a luat si masuri sa se intoarca.

Asa cum ne place sa fim invatatori si sa vorbim mult, asa trebuie sa ne placa si tacerea si sa ne tinem limba in frau. Lui Dumnezeu nu ii place sa fim multi invatatori. Trebuie sa vorbim lucruri cu folos si utile altfel mai bine tacem. Si vorbaria este o capcana, trebuie sa stim sa ne taiem si limba. Tu crezi ca este asa fain sa fi sfatuitor? Noi avem putini invatatori, restul este vanitate. Eu vorbesc aici cu voi pentru ca m-am lasat prins, insa mie nu imi place sa fiu asa. Noi avem un singur vorbitor pe Domnul Iisus si vointa Lui. Iar noi facem tacere si ascultare. Asta ii place cel mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt introvertite, anxiose sau au probleme psihologice, chiar psihiatrice și în unele cazuri traume nevindecate, nu mai au încredere in oameni, dar în general putem vorbi de intrivertism sau anxietate

| MrAM a răspuns:

Depinde de interactiune

| AloneMan2427 a răspuns:

Dupa parerea mea,cel mai probabil sufera de anxietate, ea se poate manifesta sub multe forme, de exemplu:mie imi transpira palele daca nu ma simt bine undeva, la alti poate aparea o dorinta de izolare si lipsa de comunicare deoarece au impresia ca sunt in pericol in jurul altora, asta e strict parerea mea! Sper ca te-am ajutat

| Casian07 a răspuns:

Păi aici intervin mulți factori precum subiectul despre care vorbește, personalitatea celor din jur dar și a ta, posibil și problemele, atmosferadde acasă, etc. De asemenea acele persoane poate vor pur și simplu să fie singure și să aibă liniște. Părerea mea?‍♂️

| sarmuelsarmy a răspuns:

Multa interactiune sociala inseamna multa vorbarie inutila.