| anonim_4396 a întrebat:

Știu că întrebarea asta o sa nască controverse, dar mă asum.

Am 30 de ani. Am fost mereu o persoana solitară care a iubit și iubește singurătatea iar prea multa interacțiune socială o obosește. Până la 20 de ani am locuit cu familia iar apoi am stat in gazda apoi in chirie până ce mi-am permis să-mi cumpăr o casa. Locuiesc singura, mă întrețin singura și îmi ajut rudele la nevoie.

Acum vă întreb pe voi cei care sunteți căsătoriți, aveți copii sau locuiți cu părinții/socrii, cum puteți să-i suportați toată ziua și noaptea?
Știu că sunt persoane dragi vouă, și eu țin la familia mea și la câteva persoane din exterior, dar nu aș vrea să renunț la singurătatea și independența mea pentru nimic în lume!
Nimeni nu poate iubi și suporta singurătatea la fel ca mine.

Cum puteți să vă suportați soții/soțiile, copiii 24/7, să locuiți cu toții sub același acoperiș?

Răspuns Câştigător
| InAfaraTiparelor a răspuns:

Ce-i drept,unele interactiuni sociale sunt obositoare si efectiv vrei sa fugi de acolo si o faci,chiar daca pare lasitate la drumul mare. Faptul ca nu te deranjeaza nimeni acum si esti libera nu pot sa-ti spun decat felicitari! Oricand ai nevoie de un barbat cu care sa te...,il chemi direct acasa(asta daca te apuca o pofta mare de...),nu te sacaie nimeni cu observatii sau altele,iti redecorezi casa cum vrei,poti sta in jeg fara sa te deranjeze nimeni(bine,aici am glumit, nu e sanatos sa faci ghena din casa in care locuiesti). Cat despre convietuitul cu ceilalti sub acelasi acoperis este un compromis foarte mare, dar cat ai o camera a ta unde sa te adapostesti, sa te incui cand e nevoie si sa te desfasori, compromisul e mai usor de tolerat.

| hipotronic a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Salut! Există și varianta în care ea ar putea avea o relație fără să locuiască împreună și să aibă aceeași libertate în continuare? Adică e musai să schimbe bărbați pentru libertatea asta chiar nu ar fi posibilă o relație?

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru hipotronic):

Da,de convenienta

34 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am inteles bine la ce te referi.
Problema este ca orice ti-as explica in privinta relatiei cu familia si cu cei din jur, nu vei intelege, pentru ca ai convingerile tale.
In schimb vei intelege mult prea tarziu, ce a insemnat sa fii o persoana cum esti tu acum. Iar regretele vor fi tardive.
Motivele doar tu le stii.

| RAY a răspuns:

O să vina clipa ai mai vrea sa fie langa tine, mă refer la părinți, știi cât de greu e sa te simți singur și neiubit de nimeni? Restul din familie doar bulling să îți dea? Tu inca nu realizezi ceea ce scrii acolo, iubirea părinților e ceea mare avere de pe lume

| Violleta2022 a răspuns:

Un om bun la suflet isi iubeste copii mai ceva ca pe ochii din cap, la fel si familia, de aceea ii suporta cu drag si dragoste.

Poti sa ai independenta si cand ai familie, ca nu te tine nimeni legat in casa si nici nu te obliga nimeni sa faci ce nu vrei.

Nu-i fericirea aceea pe care nu o poti impartii cu cineva, de aceea persoanele singure sunt triste, deprese, nefericite, nemultumite si permanent frustrate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te obișnuiești in timp și la urma urmei toți mai avem dreptul și la timp cu noi înșine.

| dullcat a răspuns:

Daca esti obligata sa il suporti pe celalalt din cuplu, e clar ca stai in relatia gresita. Termenul corect este maidegraba (sau ar trebui sa fie) convietuire.Cand pui problema asa cum ai scris tu, rezulta ca relatia e destul de toxica? Atat timp cat exista timp impreuna si timp personal pentru fiecare, lucrurile nu sunt deloc asa horror cum crezi.

Totusi, cand e vorba de familie, atunci da, e la fix spus ca ii suporti. laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te intrebi bine. Depinde pe cine suporti. happy

| relian a răspuns:

laughing sigur ai probleme de natura psihica.Omul este o specie sociabila, normal este facut sa stea in grupuri, mici, mari nu comnteaza, deci prin natura noastra nu sintem solitari, asa cum sunt tigrii, fiecare cu a lu masa laughing
Cind un om o ia pe alta carare decat aia stiuta si folosita de mai toti, deja acolo e ceva problema laughing
Dupa cum observi, intrebarea ar fi trebuie sa iti fie adresata tie, laughing cum de poti sa stai singura.

Sa te mai intreb ceva. Daca vei simti vreodata, (niciodata nu se stie) nevoia sa faci copii, in cazul asta ce vei face? Vei naste un cooil si imediat deja l-ai lasat sau ce anume?

Pt ca dupa cum spui tu, nu suporti pe nimeni linga tine. Asta arata clar ca ai probleme, adic a nu esti un om normal laughing
O femeie ca tine, sigur ii lipseste ceva, iti lipseste instinctul ala matern, deci as putea sa spun ca ai iesit defecta din fabrica laughing Bine nu ai ales tu sa fii asa, se mai intampla si accidente de genul asta laughing

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru relian):

Cum poti acuza pe ceva ce e fix ales de ea? Auzi tu,ii lipseste instinctul matern. Si care e problema? Nu toate il avem sau nu-l vrem,ca poate dorim altceva de la viata,e asa simplu de inteles dar normal, hai sa cautam nod in papura la femei pentru ca ne permitem! E fix alegerea ei cum si barbatul de altfel prefera sa nu se insoare, sa faca copii, prefera prieteniile de convenienta si atat. Doar spui stereotipuri ca si restul, adica cei 99%(turma). Felicitari, esti o copie printre miliarde de alte copii! Haideti sa aplaudam prezenta acestui om care copiaza pe altii, e de-a dreptul fascinant!

| relian a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Nu te agita, vezi ca faci riduri laughing te depasesc astfel de chestii.Ce ti se pare nelalocul lui in ce am spus? Care este problema daca nu toate femeile au instinctul ala? Nu este nici o problema, sau eu nu am nici o problema.

Cel care e cu probleme esti tu laughing eu doar am aratat ce se intampla, sau de ce se intampla.
Nu am probleme cu nimeni, doar am raspuns celui care a intrebat, ce cred eu, de ce unia is asa, de ce se comporta in felul ala.

Am si specificat, nu este nimeni de vina, nu alege nimeni cum sa se nasca.
Asa ca nu vad ce problema ai tu cu raspunsul dat de mine, e ceva in neregula? Arata ce am spus gresit.

| TheGentleman a răspuns (pentru relian):

Omule, au evoluat posibilitățile, există mulți copii care se fac în laborator (în vitro) și aia e. Nu mai trăim pe vremea Moromeților sau în Agora lui Aristotel și Platon. Obiceiurile se schimbă, la fel și comportamentele, iar ușor-ușor se întipărește în codul genetic laughing

O fi bine, o fi rău? Nimeni nu va ști

| relian a răspuns (pentru TheGentleman):

laughing e bun, daca asa se fac copii, in laboaratoare, uite ca eu am ramas in urma, e bun, ai venit tu si mai luminat laughing

Daca spui sigur ca asa se fac copii, atunci e de bine, nu mai sta mama sa se chinuie nu laughing sa stea femeia cu burta la gura nu stiu cate luni, pfff chinuiala, acum pac, tac dai comanda si deja ai barza la usa, ba vine cu drona laughing

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru relian):

Da,gandesti la fel ca cei 99%, nu esti diferit.

| relian a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

laughing nu era vorba ce gindesc eu, era vorba despre singuratate si ce mai spune persoana care a intrebat.Nu sunt diferit? Sa nu spui ca sintem frati gemeni monozigoti laughing Cine a spus ca eu as fi diferit, am facut eu ceva afirmatie genul asta?

Eu cred ca te bagi in sama singura, pana una alta nu tia cerut nimeni sfatul, ori sa te fi invitata la vreo salata ceva.
Gindesc ca cei 99%, care is aia, te referi la oameni? Daca gindesc ca 99% din oameni arata ca is normal laughing cei care gindesc diferit de cei 99% arata ca is anormali, is out de la regula laughing asa ca din ce spui tu, sunt o persoana normala.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Https://www.tpu.ro/......are-eu-de/ :))

| Frank51 a răspuns:

Întrebarea pe care trebuie să ți-o pui este: cum mama naibii pot să stau singură și să nu-mi pierd facultățile mintale.

| Emma30555 a răspuns:

Cei care au familie presupun ca asta și au dorit și se simt împliniți asa. E mai greu când se sta cu părinții (socrii), acolo deja sunt doua familii, doua generații. Dar în rest o familie obisnuita cu un copil sau doi, este alegerea lor, teoretic nu are de ce sa ajungă sa nu suporte. Probabil când vor sa se mai distreze fără copii ii mai lasă pe la părinți, rude, bone. Cat despre oamenii singuri care se simt bine asa, independenți, solitari, cum e cazul tău, iarăși tine de alegerea ta și e ceva normal pentru tine. Eu sunt undeva între. Îmi place sa socializez, sa am prieteni, relație de cuplu, dar nici nu am ajuns sa mi întemeiez o familie tradițională, (copii nu am) deci cumva înțeleg pe toată lumea.

| mastadont a răspuns:

Soția și copiii îi suport că îi iubesc și ne înțelegem de minune. Cât despre socrii, am stat o vreme cu ei dar nu ne-am înțeles și atunci ne-am mutat singuri. S-au enervat și supărat ei o vreme da uite că le-a trecut până la urmă, acum doar în vizită mai vin, și nu prea des big grin

| haileewatson a răspuns:

Problema ta e ca nu ai gasit persoana potrivita cu care sa iti impartasesti viata

| TheGentleman a răspuns:

E simplu, cu un job/joburi ce presupun deplasări. Astfel „stai sub același acoperiș" o dată la câteva luni doar big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, eu nu inteleg cum brusc ai facut 30 de ani cand odata ziceai ( parca anul trecut ) ca ai 23, odata 27 - acum brusc ai 30?!
La anul cat o sa ai?! laughing O sa avansezi la 40 sau te vei intoarce in timp la 25?! laughing
Ciudata fiinta esti pe toate planurile happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La început nu am vrut să-mi dau vârsta reală.
Sunt născută în Martie 1993.

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai 29, nu 30. Ești mai în vârstă decât mine, născut în ultima lună a anului următor rolling on the floor rolling on the floor

| painecuzahar a răspuns (pentru anonim_4396):

A zis ca are 30 de multe ori.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ramane Declaratia Oficiala?! happy

P.s: ** Declaratia nu accepta modificari ulterioare! ** happy laughing

Deci? happy

| anonim_4396 explică (pentru painecuzahar):

La fel a spus ca are 23 si 27, simultan!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Anonimule,
:)

Eu am 31! Indepliniti.

Zise unu care sta pe acelasi site ca noi... doar ca petrece ( si investeste ) mai mult timp aici decat ambele impreuna!
Tu Anonimule petreci mai mult timp aici decat majoritatea!
Si asta :), e o statistica ( / observatie ) pe care o putem face doar pe baza contului Principal - ACESTA!
Ca tu mai ai 2345678 conturi, pe care le accesezi zilnic :)!

INTREBARE! :) : Si sotia are CONT Aici? Asa comunicati voi :))?

Unul cu 2345678 de conturi la activ, da sfaturi despre dependenta de online :))

... si cand, mie mi s-a spus ca cica am multe conturi la activ ( 8 in aproape 11 ani de TPU - din 2013! )... avem ambele de recuperat! :)))
https://www.tpu.ro/......-sufletul/

NICICAND nu te vom ajunge din urma! :))
Tu si RAY sunteti in Top! :)

:))

P.s: Intrebare doar! : DE CE ne-am face de lucru cu zepzeci, cand independenta ne prinde foarte bine?!?
Cand vom simpti nevoia de ceva - VOM ACTIONA! SUNTEM FEMEI!;), PRIMIM MEREU CE NE DORIM!;)

:)

| Ilovedinero a răspuns:

Eu nu sunt casatorita si crede-ma ca mi-am luat acum o luna, o saptamana intreaga libera din cauza ca am avut un meci si acolo peste tot, si la baie eram inconjurata de oameni, iti jur ca in saptamana aia mi-am dezactivat notificarile de la toate retelele de socializare, m-am inchis in casa si dadeam muzica la maxim si dansam singura in pijamale.Toti avem nevoie de momente de singuratate si liniste caci altfel nu am putea face fata altor persoane.Cei care spun ca " ai probleme de nature psihica" au ei caci daca o persoana are probleme de incredere, traume si frica de abandon niciodata nu va prefera sa stea singura

| LisaJulie a răspuns:

Nu sunt casatorita dar planuiesc sa avem o locuinta aparte. O rulota as vrea ca sa putem calatori.Eu sunt pasionata de calatori in special cu masina si trenul.Eu ma gandesc ca daca vom calatori impreuna eu sotul si copiii mei vom uita de certuri si depresie. Sincer depresia poate ca exista si din cauza monotoniei

| ILikeBlackCats a răspuns:

Pai te obisnuiesti

| Celestina003 a răspuns:

laughing)) ce amuzant îmi place întrebarea.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

It's over for you.

| painecuzahar a răspuns:

La ce intrebari, cred ca doar iti e frica de oameni pentru ca ai dificultati de a interpreta si intelege comportamente.