| anonim_4396 a întrebat:

De ce pe unii, banii ii tâmpesc sau de ce banii schimba atât de mult un om?

La întrebarea asta vin cu un exemplu elocvent.
Cunosc o fata cu 10 ani mai mica de vârstă decât mine.
A avut o copilărie marcată de lipsuri, provenind dintr-o familie cu posibilități materiale limitate.
În copilărie era respectoasă, joviala.
La adolescență a început să devina oarecum aroganta, deși nu avea o bază pentru asta.
La școală nu învața bine ca sa fie acesta un motiv.

Părinții ei au fost plecați câțiva ani în străinătate și au prosperat.
Aceasta tipă s-a schimbat mult după asta. Din respectoasă a devenit obraznica și sfidătoare, etalandu-si banii și lucrurile cumpărate de părinții ei, pe rețelele de socializare și nu numai.
Era și înainte plina de ea, dar acum abia dacă se mai poate vorbi cu ea.
Are o atitudine golănească, iar din fata gingașă de alta data nu a mai rămas nimic.

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Asa a fost dintotdeauna deoarece caracterul nu se schimba. Pur si simplu inainte nu avea un fond material pe care sa se bazeze. Acest comportament este rezultatul unei educatii foarte slabe si a lipsei de valori morale care ar fi trebuit insuflate de catre parintii/bunicii tutorele respectivei persoane.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incorect!
Banii nu schimba pe nimeni, fiindca oamenii nu se schimba deloc in viata lor, aceea este adevarata lor fata si caracter, doar ca-l tin ascuns cat timp nu ai bani si-s saraci, dar cand dau de bani, nu-i mai interseaza aparentele si atunci isi etaleaza adevaratul caracter, nepasandu-le de nimeni.

Fatuca aia nu s-a schimbat, asa era si inainte, doar ca nu avea cu ce se lauda, dar acum pentru ca s-au intors parintii cu banii, a avut curajul sa-si arate adevarata fata si personalitate pe care le avea deja din totdeauna.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, dar n-ai zis de ce era asa inainte.
Nu ai zis de ce isi arata caracterul urat majoritatea cand dau de putere, de unde vine asta.
Ca aici e generalizare, nu e doar cazul acela cu tipa, ala e doar un exemplu din zeci de milioane.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Era și înainte plina de ea, dar acum abia dacă se mai poate vorbi cu ea."

Deci nu a schimbat-o cu nimic banii, asa a fost mereu doar ca acum are "spate" si se poate manifesta

| Mosotti a răspuns:

E simplu, omul e rau, majoritatea suntem rai pentru ca in trecutul indepartat doar astia supravietuiau si se reproduceau. De aia bunii sunt exceptii.

Asa ca atunci cand au putere, se arata cum sunt ca isi permit, pentru ca isi permit sa domine si asa mai departe, sa-si exercite egoismul si tenta de a fi peste altii, asa cum era si in ancestral, ala mai puternic supravietuia mai sigur si mai mult, asa ca e f clar, egoismul ajuta si el la asta, pai daca erai bun si dadeai si la altii, mureai tu de foame.
Aia sunt ei cu adevarat.
Tine de natura umana.

Ca sa vezi cum este un om se numeste proba fotoliului. Daca o trece pe aia, e om.
Adica da-i putere fara sa stie ca poti sa i-o iei, si atunci vezi.

| dullcat a răspuns:

Mi se pare mie sau postezi fix aceleasi intrebari de pe conturile vechi?

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Poate că subiectul e același, dar derivă in alte întrebări pe aceeași temă.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

As putea sa jur ca e la fel.Totusi care e scopul repetarilor?

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Nu repet nimic, doar dezvolt.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, cum spui tu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu cred ca banii doar amplifica ceea ce deja esti. Nu schimba mare lucru.

| ioana748 a răspuns:

Este sindromul saracului, al parvenitului, al needucatului.
Am vazut si eu cateva personaje de genul acesta in viata mea.
Sistem de valori josnic si de multe ori, asa ca o lege nescrisă se intampla ca ajung din nou la pamant.
Si daca le spui ca sunt ridicoli vor spune ca esti invidios.
Si iti dai seama cata amaraciune acolo, sa stea sa se chinuiasca sa si faca poze sa se etaleze pe rețele sociale crezand ca cineva o invidiaza.
Multa suferința amestecata cu mizerie umană.
Uite ca intr-un fel si a atins telul...acum noi vorbim despre ea.
Automat i am oferit valoare.
Astfel de personaje care o iau razna pe campii merita ignor si cam atat.

| Lupică27 a răspuns:

Sa te feresti de prostu care se desteapta si de saracul care se ajunge!

| mitenka a răspuns:

Vasăzică, considerăm că banii sunt o unealtă de modificare a percepției asupra societății? Nu. Societatea e cea care ne modifică percepția asupra banilor. Unii sunt cheflii, alții filantropi. Arătăm cu degetul în direcția greșită.