| Regedesubmunte a întrebat:

De ce porumbei voiajori se întorc întotdeauna acasă?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Au un sistem de locatie bazat pe sensibilitatea la campul magnetic al pamantului, de care se foloseau pentru migratie. Ei de fapt nu se intorceau acasa, ci navigau cu precizie intre cele doua locuri de migratie sezoniera. Oamenii au folosit aceasta abilitate a lor ca sa trimita mesaje, iar acum ca au alte metode de comunicare la distanta, a ramas un hobby.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tu unde te intorci?

| Harley18 a răspuns:

Acasa e cel mai bine. love struck

| Catalinhhh a răspuns:

Eu unul consider ca este un instinct animalic, mai dezvoltat la acesti porumbei decat la alte animale.