| MaJocSamp a întrebat:

Salut.Am o intrebare legata de porumbei. Stiu ca porumbei voiajori se intorc inapoi acasa mereu de la distante foarte lungi. Porumbei gutani fac acelasi lucru? De exemplu daca ii dau drumul de la 5 kilometri se intoarce inapoi acasa?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De la 5 km se intoarce si o vrabiuta schioapa.
@dullcat5678 - cica nu este suficient sa le dai drumul si atat, ci trebuie antrenati. Pai antrenati exact asta inseamna, sa le dai drumul si atat. Doar nu vrei sa ii duci la sala?!?

| MaJocSamp explică (pentru regis):

Deci daca le dau drumul azi de la 5 km maine de la 10km poimaine de la 15 si tot asa se vor intoarce?

| regis a răspuns (pentru MaJocSamp):

5 km e foarte putin. Nu sunt columbofil, dar banuiesc ca daca azi le dai drumul de la 5 km, maine ar trebui de la 50, apoi de la 100. Habar nu am cat este rata progresiei, dar clar la competiții distanțele sunt de ordinul miilor de km.

| dullcat a răspuns (pentru regis):

Esti liber sa vorbesti pe langa.Nu este suficient sa le dai drumul asa ca dorel, dar tu stii mai bine, din moment ce nu esti sau nu ai interactionat vreodata cu asemenea persoane pasionate de porumbei.

| regis a răspuns (pentru dullcat):

Vorbesti in plus, cine ti-a spus ca nu am interacționat? Si tu esti liber(a) sa ii duci la sală, am zis eu sa nu o faci?

| dullcat a răspuns:

Buna.Bunicul meu este columbofil si iti spun ca nu este suficient sa le dai drumul si atat, ci trebuie antrenati.Cinci kilometri reprezinta o distanta mica, deci cel mai probabil da, vor sti sa se intoarca.

| relian a răspuns:

5 km e nimic toata laughing orice porumbel de care o fi, zboara citiva km in jurul casei, gutanii ce arati tu nu-s gaini de curte. Daca ii duci la sute de km, atunci nu mai vin inapoi, poate ca unia or veni, insa majoritatea nu.

Auzi la dullcat porumbeii trebuiesc antrenati laughing trebuie sa le iei antrenor, alfel slabe sanse laughing
Gutanii aia ai tai, cunosc toata zona ta, tot orasul tau, asta asa ca idee si ceva cimpuri in jur.