| anonim_4396 a întrebat:

De ce pun pret romanii mai mult pe ceea ce spune cineva si nu pe dovezi stiintifice?

Un caz aici la sport dovedesc cu dovezi stiintifice ca cafeaua nu este asociata cu vreo boala de inima dar acel user da crezare cuiva care jigneste si nu ofera nici o dovada pentru ceea ce afirma, inseamna ca nu exista gandire critica, rationala?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca e mai simplu sa preiei decat sa studiezi, studiul e greu nene, plictiseste pe cei ingusti la minte. Pai daca multa lume gandea, o duceam toti mult mai bine, ca nu ne mai lasam prostiti de politicieni, si ei pe asta se bazeaza, stiu ca majoritatea nu au gandire critica, rationala, nu au capacitatea de analiza, asta e cea mai buna dovada, de ex se intampla ceva nu iei suprafata, analizezi sa vezi ce e in spate, ce se ascunde. Dau impresia ca e democratie si oamenii nu se prind ca nu e.

Iti dau doar un exemplu, de exemplu de cativa ani "intamplator", s-au trezit ei sa le dea dreptul la homo, les si trans, fac campanii de acceptare, se pune mult accentul pe asta in UE, le-au dat drept la nemti sa se casatoreasca aia de acelasi sex, in parlamentul spaniol si sua au aparut copii de 4-8 ani care si-au schimbat sexul sa povesteasca, si politicienii isi fac reclama folosindu-se de asta cum ca noi daca venim, vom apara drepturile astora. Sunt de acord cu asta DAR nu asta e scopul real. Cati s-au prins de scopul real? Ii durea pe aia de sus in fund de aia, pana acu de ce n-au facut asta?
Asa ca..., a prostit lumea aratand ca ei sunt buni. Unde am vazut noi pana acum ca apar copii trans in politica?! Schimbarea asta nu da de gandit? Nu da pentru majoritatea, chiar si pentru aia din UE.
Inca ceva, in SUA a aparut moda "libertinismul", de ce? Si multe din astea. Aparent si asta pare okey, real nu e. Care s-a prins? Ce procent?

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Esti un geniu omule

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu ca-s geniul dar este ceva logic dupa fapte, exista indicii care dau de gandit, ar trebui observate acestea, genii sunt aia care rezolva probleme ultra grele de mate, fizica, inginerie, logica, unde e f greu, dar aici nu e!
Da, ei erau acceptati de societate minoritatie sexuale, dar nu se vb atata de ei! Brusc asa gata, cum economia lumii pica, "coincidenta" aparu chestia asta. Nu s-au gandit la nemti sa le dea drept de casatorie de zeci de ani, acu s-au trezit, in 2017! Mai sa fie, ca na aia sufereau ca nu aveau voie sa se insoare. Scopu e sa distruga familia, tot ce e traditional, sa fie haos, razmerita (intre aia pro si contra), ca nu mai au ce sa le dea sa manance la oameni in curand. Fara traditie nu exista tara, nu exista patriotism, pot face ce vor cu tara aia, ca cine lupta pentru ea, si altele. In afara ca provoaca raca religioasa, interetnica si altele.
Ma repet, eu am pledat pentru ei mereu si sunt pentru tot ce vor, dar eu am zis scopul alora care este.
Am dat acest exemplu ca este printre cele mai suspect curand aparute si intens discutate.
Asta trebuia sa observe oamenii! Ce e in spate, ca-i priveste personal deci unde gandire rationala?

Libertinismul a aparut si asta brusc asa! Adica cu alte cuvinte nu mai ai bani de casa si altele, muta-te asa pe unde o fi cu rulota cum ar veni, sau cu o chirie de cacao intr-o locuinta de cacao, schimbi job unde o fi, nu mai esti statornic ca nu mai avem sa-ti dam salariu bun ca sa poti fi statornic, cati s-au prins? Ce percepe lumea? WOWW mistoo...ce moda, ia sa facem si noi, ce sa ma mai incurc cu rate casa si altele, ce bine zic astia, nu am obligatii, nu am treaba, e mult mai bine.

Alta chestie, pica nivelu de trai peste tot, care a analizat de ce? Capitalismul moare ca nu mai are piete de desfacere, deci acest sistem nu mai merge, si ca sa mai traiasca putin si sa ramana smecherii bogati, trebuie facut cele de mai sus, dar si altele de genul.

Cine gandeste nu preia si atat, preia dar verifica sau gandeste sa vada daca e corect sau nu, ca poate ala care zice vrea sa manipuleze! Si mai ales psihologi si altii, care se folosesc de titlul de specialist sa manipuleze, si lumea zice "aa stie el ce zice", multi pisicologi zic niste prostii de te doare capul, multi zic si bine, dar si invers, unele citate de pe FB nu au nici o logica, dar oamenii nu isi dau seama, le pun si le iau de bune, mai dau si la altii. Sigur ca multe citate sunt foarte bune, nu zic nu.

Am zis de politica si ramura sexuala, ca-s subiecte principale mult discutate, ca sa scot in evidenta faptul ca majoritatea nu au gandire logica si interes de studiu (care si lipsa de interes vine tot din lipsa de gandire, ca un om care gandeste, automat simte ca-i place sa si studieze si sa analizeze), nu pentru subiectele in sine care daca le dezbateam pentru ele in sine, trebuia sa le pun la categoria lor.

3 răspunsuri:
| Alexandrionelu a răspuns:

E tot mai greu sa facem diferența între stinta și pseudostinta, într-o lume în care obținem orișice informație cu google, iar google afișează paginile în ordinea accesarilor, nu în ordinea veridicității informației.