| Ionică a întrebat:

De ce Romania si Moldova nu ajuta pe aromani, istro-romani si meglanoromani? Noi, romanii si moldovenii, suntem inruditi cu ei. Sunt fratii nostri! In mod normal, trebuie sa-i ajutam pe ei.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dar, cand au cerut ajutor si nu li s-a dat? Chiar nu pricep intrebarea ta (si nu-i singura)! Cam cu ce-ar trebui ajutati? Ce sa le facem?

Răspuns utilizator avertizat
| brosu a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nu i-am ajutat de vreo 100 de ani incoace, nepasarea.
Sigur ca nu este normala atata nepasare, dar pana cand o sa ne pese mai putin de cainii comunitari si mai mult de copiii care cersesc pe strazi, de cei saraci care nu au unde sa munceasca probabil atunci o sa ne pese si de aromani, istro-romani si meglanoromani, care sigur ca sunt de un neam cu noi.

| l0rre a răspuns:

Eterna noatra problema.Nu suntem uniti. Dar nici nu sunt prea multe actiuni de acest gen.NImanui nu-i pasa;|

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si noi sintem pe cale de disparitie. Sa vezi din iarna asta cum krapam pe capete de foame si de frig. O sa ramina tara fara locuitori sa si-o imparta rusii cu ungurii intre ei laughing