| Overlordspirit a întrebat:

De ce Romanii sunt manipulati de relgie si fac tot ce zic ei.Ei sunt extraterestri noi suntem adevarati dumnezei noi suntem infiniti nu avem un creator nu exista suntem infinit nu finiti atunci infinitul este dumnezeu care este peste tot in univers fiecare are un univers al lui suntem dumnezei nu doar niste simpli oameni suntem spirite de ce Romania are asa un nivel scazut de energie si este asa manipulata?

3 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Instinctul de supravietuire si confortul psihic, nimic nu le bate.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Pentru ca de mici li se baga astea pe gat.
"Fa copilul de mic o leguma, si o sa fie asa toata viata!"

| Oryon a răspuns:

Din cele mai vechi timpuri omul a simțit nevoia să creadă în ceva, acel ceva care i-a devenit Dumnezeu și a crezut în el, s-a raportat la el, tot ce a făcut, a făcut în numele lui, oricine ar fi fost el în orice religie: Iisus, Budha, Yahve sau cine știe care altul. Problema constă în nivelul de trai și o să ți se pară probabil ciudat. Dacă ai observat, oamenii care au de toate, au un nivel de trai ridicat, uită de cele „sfinte", nu le mai dau importanță, însă cei săraci sunt mereu cu gândul la Dumnezeu, sperând într-o minune care să-i ajute să-și depășească situația. România este o țară cu posibilități reduse, cu oameni săraci a căror singură speranță este cea ca Dumnezeu, oricare ar fi el (în funcție de religie) să-i ajute sub o formă sau alta. Oamenii puternici, cu multe posibilități uită de religia lor și tocmai de asta aceștia aderă la religii simple și foarte permisive, ori pur și simplu se declară atei.

Toate cele bune,
C.