| Mișika a întrebat:

De ce ar crea Dumnezeu un Univers infinit?

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conform genezi a creat un univers finit a 6 zi tia terminat creatia, conform realitati universul nu are nevoie de zeii, creatori

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Universul e finit

| Exilee a răspuns:

Pentru ca El este infinit.

| kira30 a răspuns (pentru Exilee):

A cread Dumnezeu universul infinit?

| Mișika explică (pentru kira30):

Este Universul infinit?

| Mișika explică (pentru Exilee):

Te rog sa dezvolti daca vrei, nu inteleg ce vrei sa spui.

| Exilee a răspuns (pentru kira30):

Pai, Universul se afla-n expansiune, dar aceasta va inceta la randul ei sustin astronomii. AM editat raspunsul ca m-am exprimat intr-un mod prost.

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Adica aceasta expansiune va fi "finisata" sustin ei.

Deci, Universul aflandu-se-n Expansiune, este si normal sa fie nemarginit. Dar, daca ipotezele astronomilor -si anume ca Unviersul isi fa finaliza expansiunea- sunt adevarate, atunci bineinteles ca numai are niciun rost sa-l consideram infinit, ci finit.
In fond, deocamdata exista afirmatii incerte, dar niciun argument pana acum nu s-a dovedit a fi impotriva sau in favoarea acelei ipoteze.

| Mișika explică (pentru Exilee):

Pai uite, nu stiu cam ce logica ar avea afirmatia asupra faptului ca, infinutul se afla in expansiune..in fine, nu sunt om de stiinta deci nu pot sa afirm nimic despre acest subiect care ar avea o oarecare notorietate, insa, incerc sa filozofez si eu si spun, din moment ce Universul conform teoriei Big Bang, care pare a fi cea mai de incredere sursa de informatii pentru un asemenea subiect ne spune faptul ca, Universul nostru este consecinta asa cum o spune si numele a unei explozii extraordinare care s-a petrecut acum 13, 7 miliarde de ani si care a dat nastere la tot ce ne inconjoara, spatiu timp, etc., de asemenea ne spune ca la inceput totul era concentrat intr-o particula cu energia infinita dar cu masa 0, si care explodand a dat nastere la ce este in jurul nostru, bun, stim ca energia poate fi transdormata in masa, deci este credibil, deci indiferent cum s-ar fi petrecut acea explozie, deoarece starea initiala era caracterizata de o marime finita, nu inteleg cum, dupa explozie, Universul s-ar intinde la infinit, adica s-a intins in masura in care marimea lui este foarte mare, bun, eu cred ca daca Universul este atat de mare incat pare incomprehensibil, sau chiar este, asta nu inseamna ca si este infinit, poate fi oricat de mare, aceasta marime comprata cu infinitul actual, pare o nimica toata, si cu toate astea, nu asta ma intereseaza, eu nu cred ca Universul este infinit, cred ca este foarte mare iar capacitatea noastra de intelegere a marimii lui este depasita, bineinteles ca este o parere personala, dar ma capteaza urmatorul fapt, de ce Dumnezeu ar crea un Univers atat de mare?, adica, daca omul este cununa creatiei, de ce a-i crea atatea alte sisteme solare pe care omul, poate nu o sa fie in stare sa le exploreze niciodata si care chiar daca ar putea, nu ar merita sa fie, de ce atata spatiu?

| Mișika explică (pentru Exilee):

Daca se afla in expansiune asta nu inseamna ca este si infinit, este asa cum spui tu nemarginit, sau marginea lui se ''actualieaza'' in fiecare moment, si de asemenea putem presupune ca se v-a extinde la infinit, dar nicidecum ca el este in momentul actual infinit prin definitie, cel putin asta cred, pana in momentul in care argumentele celorlalti o sa ma indrepte spre un alt drum.

| Exilee a răspuns (pentru Mișika):

ITI INTELEG PUNCTUL DE VEDERE.

" Universul s-ar intinde la infinit, adica s-a intins in masura in care marimea lui este foarte mare, bun, eu cred ca daca Universul este atat de mare incat pare incomprehensibil, sau chiar este, asta nu inseamna ca si este INFINIT" Da tocmai despre asta spuneam, dar intr-un mod pe care recunosc ca m-am exprimat destul de prost.
"Universul aflandu-se-n Expansiune, este si normal sa fie nemarginit. Dar, daca ipotezele astronomilor -si anume ca Unviersul isi fa finaliza expansiunea- sunt adevarate, atunci bineinteles ca numai are niciun rost sa-l consideram infinit, ci finit."

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Ce tare laughing, cand vine vorba de sfarsitul Universului ii crezi pe oamenii de stiinta, cand vine vorba de inceput, neah, dumnezeu a creat Pamantul, stelele (mici ca smochinele) si in a 4-a zi Soarele.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Mișika):

Salut. Putem fi siguri că Creatorul nostru nu a creat anumite lucruri în zadar. De fapt, Biblia îl prezintă pe Creator ca un "Dumnezeu al ordinii" (1 Corinteni 14:33). Dovezile ce le avem în acest sens nu ne permit să înţelegem pe deplin dacă Dumnezeu a creat imensul univers doar pentru a susţine viaţa aici pe pământ sau că a dorit ca viaţă să fie răspândită la o scară mult mai largă.

| Mișika explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nici eu nu stiu nimic sigur in legatura cu acest subiect, insa ceea ce spui pare incredibil.

| Maxim96 a răspuns:

Inca nici nu se stie daca e finit Universul sau nu!

| Mișika explică (pentru Maxim96):

Bun, dar este foarte mare oricum, nu?

| Maxim96 a răspuns (pentru Mișika):

Da e foarte mare, numai Dumnezeu stie cat de mare e.

| Mișika explică (pentru Maxim96):

Bun, dar de ce ar trebui sa fie atat de mare?, cu ce scop l-ar crea Dumnezeu atat de mare?

| Maxim96 a răspuns (pentru Mișika):

Pai asta doar El stie, daca l-a facut asa mare inseamna ca asa trebuia sa-l faca.El toate intru intelepciune le-a facut.

| Mișika explică (pentru Maxim96):

Eu incerc sa fac o oarecare conexiune intre ceea ce aflu in fiecare zi, in mare parte cu lucrurile importante acceptate unanim de comunitatea stiintifica si Dumnezeu, daca gasesc conexiunea, bine, daca nu ramane speranta, iar pe urma, deznadejdea.

| Maxim96 a răspuns (pentru Mișika):

Deznadejdea e cea mai puternica arma a diavolului! Oamenii stiu foarte putin despre univers, inca multe nu stiu.Scopul omului e sa ajunga la cer atunci i-L va cunoaste pe Dumnezeu si nu va mai avea nevoie de nimic.

| PedoBarbie a răspuns (pentru Maxim96):

E infinit.

| Mișika explică (pentru PedoBarbie):

Argumenteaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca exista viata si pe alte planete voi chiar credeti ca in acest Univers care creste mereu (dupa teoriile actuale)Numai noi existam cu siguranta exista un loc in univers unde o planeta langa un alt soare (sursa de caldura) egal departata de soare aproape la fel ca Pamantul are conditiile de viata necesare dezvoltarii.
Exact cum am aparut noi asa au aparut si alte specii ...Sa nu va credeti singuri in univers.Asteptati-va la neasteptat.
Poate credeti nebun e doar parerea mea.De obicei oamenii care gandesc pe scara larga sunt considerati nebuni...

| kira30 a răspuns:

Dumnezeu nu a creat un univers infinit.

| andri22 a răspuns:

Pentru ca noi oamenii sa fim multumiti in sfarsit macar de ceea ce ne inconjoara daca nu suntem de noi sau de cei din jur! Mult noroc