| Mosotti a întrebat:

De ce se face atata "reclama" cum ca ce bine e sa muncesti in timpul facultatii, dar nu in domeniu, deci nu are treaba cu a prinde experienta. Nu stiu, in mod normal trebuie sa invatam in timpul facultatii, ca daca faci o facultate ca lumea, e f mult de invatat, avem tot timpul dupa aia pana la 65-70 ani sa muncim.

In loc sa aiba grija ca invatamantul sa fie gratuit cum e in Germania, sa aiba parintii salarii bune, ca studentul sa se ocupe de invatat, nu sa-si piarda timpul prin McDonald in loc sa invete sau sa se distreze in vacanta, ca sa faca niste bani care trebuia sa existe, sau sa plateasca facultatea care nu trebuia sa fie platita de el, ci din taxe si impozite.
Si ma mir cum de multi nu s-au prins de asta, adica ca e propaganda capitalista rece ca sa nu dea conditii de invatat asa cum ar trebui sa le dea. Adica sa fure ei si sa nu dea salarii bune la parinti pe munca lor, sa ia ei taxe f mari pentru scolarizare ca sa se imbogateasca, in loc sa lase omul sa invete daca are cap fara sa plateasca, ca daca ai un sistem bun, din taxe si impozite sustii f bine si invatamantul.

Răspuns Câştigător
| EntertainYou a răspuns:

Sincer, sunt si nu sunt de acord.
De exemplu, nu-s de acord cu mocangelile pe tren care s-au dat. Acum cu covidul nu prea ma mai deranjeaza, nu se mai plimba toti trelalela, dar nu mi se pare ok sa sprijini studentia prin orice chestie care nu se justifica. Mai ales ca sistemul feroviar din Romania e la pamant, iar calatoriile gratuite nu-i aduc niciun beneficiu, nici macar in teorie. Nu se pot face investitii din plimbarile gratuite ale studentilor decontate de stat (adica din banii fraierilor care platesc bilete).
Ideea e ca studentii indiferent de facultatea urmata si de performanta lor sunt prea incurajati sa leneveasca si sunt urcati inutil pe un piedestal.

Pe de alta parte sunt de acord ca atat timp cat parintii si-au asumat sa te trimita la facultate si isi si permit sa te sustina financiar nu e musai sa iti mai iei tu job fiindca iti afecteaza automat performanta scolara. Dar revenind la primul meu paragraf, pe ideea asta te pot sustine si platind biletele la tren. Corect, nu?

Insa sunt si facultati facute de mantuiala, prea multe chiar, deci e evident de ce se sprijina asa mult cultura asta capitalista de a avea job in timpul facultatii, caz in care, din nou, poti sa-ti platesti calatoriile prin tara cu trenul. Numai timp sa tot ai sa te plimbi moca. Nu ar trebui sa mai fie nelimitate aceste gratuitati. Mai ales ca platitorii de bilete nu pot sa gaseasca locuri libere la trenurile de pe rutele cele mai solicitate decat daca ajung sa-si cumpere biletele cu anticipatie ca la zborurile aeriene.

Si cam asta inseamna si capitalism, facultatile/scolile sunt vazute ca un business mai mult, nu ca un mod de a primi educatie. Si multi chiar confunda aceste notiuni.

| Mosotti explică (pentru EntertainYou):

Cu trenurile ai dreptate, insa si in Germania ai mai reduceri pe transport mai ales ca student, incearca cumva sa incurajeze captele luminate sa invete. Chiar daca parintii au bani.
Bine, acolo nu-s multi studenti, enorm de multi renunta in liceu sa mai continue ca au program criminal si de 8 ore pe zi dure, deci raman desteptii la facultate.

La noi ce sa zic, sa zicem ca era aceiasi idee, dar da, daca parintii ar avea un salariu bun ca intr-o societate unde conducatorii s-ar gandi si la om si nu doar la bogati, ar trebui sa le sustina si trenul, e corect asta.

Si cum am zis, munca aiurea la pus cartofi prajiti in pungulite pentru clienti nu place deloc de ex unui om care vrea sa devina un inginer bun, ca daca-i placea, ramanea la McDonald de la inceput. Ala are de invatat o groaza, abia are timp liber, si ala trebuie folosit sa se relaxeze ca sa fie productiv, performant in procesul de invatare.

Pai nu oamenii urla capitalism capitalism? Ma mir cum urla asa cand se stie ca in capitalism omul nu conteaza, ci doar banul, un socialist bine gandit si aplicat e pentru om. Nu pot sa-i inteleg. PNL PNL PNL, partid care a tinut mereu cu bogatasii si atat, cum e posibil sa vrei un partid care e contra ta ca om de rand? Doctrina lor asta este, el e un sistem prost bine aplicat de oameni potriviti din pacate, nu exista "daca ar fi oameni ok, ne-ar merge bine", PNL-istii nu pot fi okey.

Si ei zic "aaa e normal sa muncim in vacante", pai de ce? Cum s-a ajuns la nevoia asta?! Dar lumea nu vede. S-a ajuns ca nu le pasa de om sa aiba oamenii trai bun sa poata sustine copiii la fac ca lumea, pe langa ca exista si taxe de scolalizare care nu trebuie sa existe.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La multe facultăți din UK sau US studenții au job-uri in campusul universității, iar banii câștigați le oferă posibilitatea de a-si plăti chiria/utilitățile sau de pur si simplu de a-si asigura un venit.Nu numai la noi muncesc studenții.
Dar da, in mod normal la o facultate mai grea nu ai timp si de un job.Ar merge la una fără frecventa sau oricum, una mai ușoară.Eu n-as putea sa am si un job in timpul facultății.Adica as putea, dar as avea rezultate mediocre si pentru mine nu merita.Dar dacă nu ai de ales si ai nevoie de un venit asigurat, nu e imposibil.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu e vb de la noi, ci oriunde, nu mi se pare normal sa muncim in timpul facultatii oricare ar fi, e mult de invatat, ca de aia se numesc studii superioare. Facultate la zi zic, ca alea la fara frecventa-s frectie. Acolo sigur ca se poate munci daca vrea cineva sa faca aiurea o facultate.

Normal e ca printii sa asigure bani pentru chirie, utilitati, bani buzunar, invatamantul sa fie gratuit si studentul cat se poate sa se bucure de putinul timp liber pe care-l are. Daca vrea el neaparat sa munceasca, e altceva, treaba lui, dar nu sa fie neaparat necesar.

Ideea era tocmai sa ai de ales, sa fie un sistem bun unde sa ai de ales. Ca asta si am vrut sa zic, ca lumea fraiera nu se prinde ce e politica treaba "e bine si e normal asa", e normal asa ca sa nu dea ei nivel bun de trai, sa nu dea ei invatamant gratuit cum e normal, ca sa ai de ales! Sa nu ajungi in situatia sa nu ai de ales.

De ex daca nu ai parinti sa te sustina, iti da statul bani pentru chirie, cazare, mancare si altele, iar tu cand muncesti dai jumate inapoi fara dobanda, asa e in Germania. Deci nu bani de taxa, ca aia nu ar trebui sa existe. Ca nemtii isi incurajeaza desteptii sa invete, nu trage pe ei.
Iar daca parintii au venit ceva mai mic, sa fie completat de la stat cu restul. Asta e un sistem sanatos pro om de rand, nu pro imbogatire bogati sub eticheta "asa e modern, normal".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ehe...Tu ai pretenții de la o țară unde în unele școli încă mai există toalete în curte. laughing Adevărat zici DAR, vezi tu, unii dintre studenți vor să fie independenți, pe proprile picioare, să nu le facă părinții reproșuri că mănâncă din banii lor. Alții au părinți sărmani și nu își permit să le plătească facultatea, așa că aceștia trebuie să muncească, ca să poate să învețe. Cel mai bun sistem de învățământ e cel finlandez. Îți recomand să vizionezi ROMÂNIA, TE IUBESC! - ȘCOALA: ABSENȚĂ NEMOTIVATĂ.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu discutam de cei carora le place sa munceasca in timpul fac, aia e altceva, nu le poti lua placerea, am uitat sa specific, ma refer la cei ce-s nevoiti.
Pai eu ce ziceam? Ca daca politicienii se ingrijeau de oameni si nu doar de smecheri, NU mai existau parinti sarmani, nu se mai ajungea in situatia sa nu isi permita. Si orice familie care avea servici normal, si-ar permite sa tine bine un copil la facultate ma refer cazare, mancare si restul, ca taxa de scolarizare nu trebuie sa existe dat fiind ca oamenii platesc taxe si impozite.

Da, am auzit si eu ce in Finlanda e tare sistemul de invatamant.