| Ruines a întrebat:

De ce se invata la scoala obiecte inutile ca istoria, latina, matematica (majoritatea), romana(majoritatea)?
La ce ajuta aceste ore? Matematica si romana sunt aproape inutile, de exemplu la ce ma ajuta o problema dinaia groaznica sau demonstrarea apartenentei la romana? Da inteleg ca trebuie sa stiu sa calculez si sa scriu corect, dar aia am invatat pana in clasa a 5 a!
De ce e asa peste tot?!
Si va rog, nu imi spuneti ca ajuta la "dezvoltarea gandirii", fiindca aceasta dezvoltare se poate faci si prin ore si activitati folositoare.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa zic si eu, la ce va freaca atat mintiile cu invatatul daca aveti un salariu mizilic la angajare, o infrastructura proasta si multe firme nu isi prea respecta angajatii, in strainatate e mai usor dar e si atmosfera mai plina de viata. Oricum se pierd materiile inutile in timp dupa ce copii se lasa treptat de invatat.

Răspuns utilizator avertizat
| Musique a răspuns:

Dacă tu crezi că sunt nefolositoare, lasă-te de școală.
Mai târziu o să-ți dai seama că au și ele rostul lor.
Baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns:

Disciplinele nu sunt inutile, chiar ai ce să înveţi din punct de vedere cognitiv, social şi afectiv.Adevărata problemă o reprezintă conţinuturile voluminoase ale disciplinelor.Sunt prea multe informaţii care îţi formează structuri cognitive temporare, deci sunt fără utilitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru Ruines):

În primul rând, acele discipline sunt predate de o persoană care este dispusă să împărtăşească oricând din experienţa sa anterioară şi pe care elevul o poate interioriza.Această experinţă poate fi raportată la discilpna respectivă şi comparată cu propria persoană.De exemplu, literatura română îţi oferă o mulţime de experienţe ale scriitorilor care-şi expun sufletul pe hârtie şi din care poţi învăţa ceva şi poţi adapta personalităţii tale.De asemenea,poţi afala secretele omului,diferite limbaje ale iubirii, conceptul despre moarte, suferinţele unui geniu, cauzele care au dus la desacralizarea lumii, forţa naturii.Toate acestea au caracter moralizator, dacă ştii să observi detaliile. Până şi istoria este utilă.Ea prezintă toate faptele oamenilor, fie acestea corecte sau greşite asupra cărora trebuie să reflectezi.Şi aceasta este şi ideea, din istorie trebuie să înveţi, nu să o repeţi.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru Ruines):

Discuţie inutilă.E clar că eşti stresată de la şcoală şi de la prea multe materii pe care trebuie să le înveţi, mai bine bea un ceai de zmeură.Să ştii că are efect terapeutic şi pentru lene.

Răspuns utilizator avertizat
| CristobalMarian a răspuns:

Datoria scolii este sa predea toate materiile posibile. Chiar tu daca nu vrei sa faci niste materii, aceste materii iti dezvolt cultura generala.
Sa zicem Daca, Daca, nu s-ar face istoria, latina, matematica, romana, Tu de ce te duci la scoala? Sa stai degeaba?

Opinia mea este:
Toate stiintele, limbiile, trebuiesc studiate, ca, poate, intr-o zi, o sa ai nevoie de informatiile lor, si nu le sti!

Răspuns utilizator avertizat
| CristobalMarian a răspuns (pentru Ruines):

Asta stiu

Răspuns utilizator avertizat
| CristobalMarian a răspuns (pentru Ruines):

Cine stie? Daca dai un examen in care sunt '' materiile inutile '' si tu nu stii? Ce faci?

Răspuns utilizator avertizat
| CristobalMarian a răspuns (pentru Ruines):

Bine, cum zici tu.

| Dublu0 a răspuns:

Eu nu sunt unul dintre cei care iubesc scoala.Dar totusi, Roamana, Matematica, inutile? O sa-ti spun la ce te ajuta Romana.Te ajuta sa vorbesti macar in limba ta, daca il alta nu esti in stare.La ce ne trebuie toate exercitiile complicate? Pentru specializare. Vrei sa ai un loc de munca bun? Si sa castigi cat decat "bine"? Invata Romana si Matematica.laughing [ Parerea mea ]

Răspuns utilizator avertizat
| Dublu0 a răspuns:

Depinde de ce servici ai.winking

Răspuns utilizator avertizat