| Oxxy a întrebat:

De ce se spune ca 'apele linistite sunt adanci'?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Tema sau "ne-tema", discutia pe seama invataturilor unui proverb sau altul nu poate fi decat interesanta.Proverbul-metafora pe care ni-l propune Oxxy ne vorbeste despre firea umana si despre aparentele ei; de fapt este un proverb despre contradictia dintre aparenta si esenta. Exista printre noi oameni care nu atrag prin nimic atentia; linistiti si tacuti, fara gesturi sau atitudini destinate a-i scoate in evidenta, ei stau, de regula in marginea grupului social din care fac parte; nimeni nu le da atentie in mod special, nimeni nu banuieste macar ce tip de personalitate au.Sunt acceptati cu ingaduinta,nimeni nu asteapta ceva special din partea lor; si asta pana intr-o zi cand,tentati sa intre in discutie sau in actiune,de o anumita imprejurare,se manifesta neasteptat si surprind pe toata lumea cu adancimea reflectiei lor,cu originalitatea ideilor; Si atunci ceilalti constata, surprinsi, ca omul insignifiant are o personalitate puternica, originala si interesanta si ca, asemeni apelor ce curg lin, suprafata ascunde adancimi de nebanuit.Proverbul,care,asa cum spuneam, este o adevarata metafora ne vorbeste, de fapt despre firea omeneasca si anume despre profunzimea nebanuita ce se ascunde sub o aparenta banala.Numai bine.

2 răspunsuri:
| Octavian26 a răspuns:

Daca privesti cuvintele ca pe un proverb : Lasa-te la fund si vei fi linistit (in gasca, in viata) daca vrei sa iesi in evidenta trebuie sa iesi la suprafata dar acolo ai sa dai de tot felul de persoane!

| Temari997 a răspuns:

Tema la scoala?!big grin