| anuk a întrebat:

Ce intelegeti prin sintagma,, apele linistite sunt adanci,, ( se refera la o persoana)?

5 răspunsuri:
| paul21 a răspuns:

Pai cred ca vrea sa spuna ca oamenii mai tacuti, mai inchisi, pot fi foarte inselatori, au un suflet misterios!

| NoChanceForUs a răspuns:

Are acelasi sens ca si "pisica blanda zgarie rau". Referitor la o persoana se refera la faptul ca un om aparent linistit poate fi cine stie ce maniac psihotic insetat de sange de calugarite blonde.Dar se refera si ca apa linistita e adanca, ce e de neinteles aici?!

| Bybanu a răspuns:

Google:
-In principiu, "Apele linistite sunt adanci", se refera la caracterul omului si la faptul ca aparentul nezbucium poate ascunde in fapt o profunzime (a spiritului), nebanuita.

-Dictonul « apele linistite sunt adanci » este folosit ca figurativ stilistic pentru « caracterul ascuns al unei persoane » si nu are nici o tangenta cu fenomene fizice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-tace si le face;
-mata blanda zgarie rau

| dark_9812 a răspuns:

Nu totul e ceea ce pare