| anonim_4396 a întrebat:

De ce se supara oamenii atat de usor pentru simplul fapt ca aud ceva ce nu le convine?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fac pe interesantii.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu toți.

| Mosotti a răspuns:

De prosti se supara! Un om inteligent asculta ce zice celalalt, si daca e ceva ce nu le convine, analizeaza sa vada daca acela are dreptate.
Ca de obicei nu le convine ceva ce e la ei si nu le convine lor de ei de fapt.
Si in loc sa rezolve problema, fug de ea, dar degeaba fug, ca problema ramane si le face rau.

De ex daca zice unu "esti prost", eu ma gandesc "ma, daca sunt? Si daca sunt, ia sa vad cum fac sa nu mai fiu".
Asa se face.

Sau "Ai luat mult in greutate", zici "mda, cam are dreptate ala, ia sa vad cum fac sa rezolv problema, ca oricum ma deranjeaza si pe mine".

Sau daca vezi ca unu stie mai multe ca tine, nu te oftici ca prostu, incerci sa inveti ceva de la el.

Ori "mmm nu atragi ca nu arati atractiv de fapt", nu te superi, vezi daca asa e sau nu, si daca e asa incerci sa traiesti cu asta si aia e, macar nu te mai miri (ca nu poti sa-ti schimbi figura, adica sa te duci la abator si sa-ti pui alta).
Tot ce poti sa faci e sa ai o greutate normala si sa lucrezi cat de cat corpu la sala si fata si baiatul.

Pe un om mai cu cap, nu il deranjeaza adevarul, ci chiar se bucura sa-l afle in caz ca el nu-l constientizeaza, ca sa poata rezolva ceva.

| Mosotti a răspuns:

De prosti se supara usor, nu accepta realitatea si se cred cei mai destepti, ca un o destept nu se supara, din contra, zice sarumana ca aud ce nu le convine ca sa rezolve problema.

De ex mie unu de 17 ani mi-a zis ca serveru meu e varza, aveam un server care tineam o retea de socializare, eu aveam 26 de ani.
I-am multumit ca m-a facut prost cu alte cuvinte, si m-am indreptat. Nu mi-a convenit ca eram varza, dar am realizat asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, e un mod bun de a privi lucrurile happy Si sunt de acord ca daca auzi ceva care te-ar putea rani e mai bine sa nu ripostezi ci sa cauti sa vezi daca nu ai cu adevarat o problema in sensul ăla.

Eu cand am pus intrebarea ma gandeam mai mult la ceva ce nu le convine la modul ca le arati unora ca se contrazic logic in ceea ce spun si nu recunosc nici asa. Si nu prea inteleg atitudinea asta. Adica nu stiu, eu am facut mate, poate sunt om prea logic, dar cand ceva crapa nu prea mai ai cum sa sustii in continuare asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mereu m-am gandit daca am problema aia care mi-a fost spusa, si deci daca am realizat ca asa e, am incercat sa iau masuri, desi in general nu trebuia sa-mi zica cineva ca am o problema, ca ma prindeam si singur.

Pai nu le convine cand le arati ca se contrazic logic, pentru ca stiu ca-s fraieri, se contrazic ca de fapt habar nu au ce si cum, o zic la nimereala, ca daca stii ce zici, nu ai cum sa te contrazici.
Pai eu am intalnit doctor care se contrazice pentru ca habar nu are, ce a zis prima data a zis-o aiurea, ce a zis a doua oara a zis iar aiurea, uitase ce a zis acum o luna cand m-am dus la consultatie, damite oameni din astia obisnuiti.

Evident ca aluia nu i-am zis nimic, ca na, era medic, dar parerea mi-am facut-o.
Bravo ca ai facut mate, e f bine sa fi logic, si cine se are la mate, are o logica mult mai buna si se descurca bine in multe domenii. Si daca ceva crapa, un fraier sustine asa ceva.

Esti fata sau baiat? Ca fetele is mai putin cu mate.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Merci. Sunt fata.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, f bine cu mate, la fac de mate sunt multe fete. Cine zice ca mate nu ajuta, e fraier, nu ajuta direct, dar indirect face o mare diferenta fata de ceilalti.
De ex un medic asa care nu are logica pentru mate, daca il intrebi "de ce nu se face asa?", zice "asa scrie la carte".
Unu care are o logica asa mai a la politehnica zice "mda, scria la carte dar nu e bine cum au facut pentru ca.", deci gandeste cu mintea lui.

| Hammurabi a răspuns:

Eu nu.
Când aud ceva ce nu-mi place, îmi închid urechile și nu mai ascult. laughing

În general, oamenii au o viață mult, mult, mult prea implicată în absolut tot ce se întâmplă în jurul lor.
Iar asta îi sensibilizează mai mult decât e necesar și în direcții în care n-ar fi necesară sensibilizarea.

| mentholinks a răspuns:

Sunt batrani mintal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Because the truth hurts.

| alexandradlr a răspuns:

S-a ajuns la un grad mare de irascibilitate în ziua de azi.