| SilentRain a întrebat:

De ce se supăra oamenii când le spui ce gândești, de ce nu apreciază sinceritatea și te considera ca ești antipatic doar asa ca să te afli în treaba?

Răspuns Câştigător
| IonutCG90 a răspuns:

Marea majoritate a intrebarilor de aici nu au sens, deci stai linistit, glumeam. Ideea e ca am spus ce gandesc, si de multe ori ce gandeste un om nu este subiectiv, este strict viziunea lui. Deci practic nu poti sa judeci un om pentru ca se supara daca ii spui adevarul sau esti sincer, pentru ca pur si simplu diferenta de mentalitate si principii nu permite ca el sa aprecieze asta.

61 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ție ti-ar zice oamenii de pe strada la întâmplare ca ești urâta, nu te-ai supăra?
Nimeni nu o sa aprecieze sinceritatea in contextul asta.O s-o accepte, o s-o prefere fata de o minciuna in cel mai bun caz, dar nu o s-o aprecieze.
Adevarul doare.Cu cât e mai profund, doare mai tare.
Poți sa spui ce gândești atat timp cât se se pliaza pe ce gândește majoritatea.Cat nu depășești o limita. Dupa îți asumi ca vei fi judecat/marginalizat. Dacă poți. Daca nu, mai bine taci si îi aprobi pe ceilalți.
Sa fi plăcut de majoritate nu e o calitate.

| RAY a răspuns:

Eu nu inteleg de ce s-a suparat, aveai dreptate, ceea ce afirma avea un inteles sexual, sa se controleze, inteleg ca il manca dar nu esti obiect sexual

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna e mai usor sa vedem doar defectele altora(ca doar ei nu sunt constienti de ele). Pãi nu ai de unde sã stii unii, poate nu au asa multi prieteni si pun la suflet pe aici, ii ranesti farã sa vrei.(saracutele animalute :X)

Empatia e sa incerci sa-ti opresti gandurile/ parerile tale si sa vezi ce gândesce cealalta persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Poți sa spui ce gândești atat timp cât se se pliaza pe ce gândește majoritatea"

Pãi asta inseamna ca vrei sa fii placuta de "majoritatea"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,asta înseamna ca doar in circumstanțele astea ești plăcut. Daca gândești sau te prefaci ca gândești la fel ca ceilalți.

| SilentRain explică (pentru RAY):

Nu ma refeream la tipul de pe TPU, eu vorbesc de viata reala
Unde uni spun ca nu le place sa fie mințit, și cand le spui ce gândești (adevărul) tot eii se supăra laughing)

| SilentRain explică (pentru Endoryus):

Probabil îți este cunoscuta situația de asta te amuza rolling on the floor

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

În general nu imi dau cu părerea, dar unele persoane îmi cer părerea mea sincera, nu prea inteleg de ce se supăra

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Dar de ce trebuie sa le spui asa ceva? multi din cei care spun virtual nu ar avea tupeul sa o faca real, mai bine ignori respectiva persoana,noi spunem ca vrem sinceritate, dar nu una care sa ne enerveze, supere, daca toti am face asta ne-am ucide intre noi, omul a evoluat in grupuri, de ce sa iti judeci aproapele? esti mai bun ca el? cine e fara de pacat sa arunce primul piatra

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Și de ce ți-ar păsa că se supără?
E treaba lor cu ei înșiși.

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Daca iti cer atunci le spui,daca nu le ceri nu e prea ok, dar daca un om spune zi-mi adevarul in fata pai daca se supara e treaba lui, desigur ca fiecare se crede e strict subiectiv, trebuie subliniat asta, pentru a iti expune parerea trebuie sa o faci intr-un mod analitic, logic nu jigniri, atac la persoana, iti dau un exemplu

crezi ca sunt grasa?

R1 = da, esti ca o balena
R2= consider ca daca ai slabi ar fi sanatos pentru sanatatea ta si ai fi mai apreciata

cuvintele au putere mare, trebuie sa gandesti cum sa le folosesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteles Dar tu ai dat exemple proaste in raspunsul tau. Una e sa spui adevarul unei persoane in fata si sa fie productiv pentru ea intr-un fel alta e abuz toxic, pâna la urma e un joc social daca ceilalti ii spun unei persoane ca e intr-un anumit fel ajunge sa creada ca e, sa se indoiasca, chiar daca nu era cazul inainte.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu există femei grase.
Unele doar nu au înălțimea necesară pentru greutatea lor.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Am vrut sa subliniez importanta cuvintelor, orice e productiv este benefic evolutiei, pe mine nu ma intereseaza sa imi spuna cineva esti grasut = asta e o forma de rautate, ma intereseaza cum sa slabesc, de ce? astea am aflat singur, dar repet omul inteligent se remarca prin limbaj, cel prost jigneste

| SilentRain explică (pentru Hammurabi):

Nici pomeneala sa îmi pese, doar ma amuza un pic situația

| SilentRain explică (pentru RAY):

Dacă tu ai parul mov și ma întrebi care e părerea mea sincera, eu îți spun că arată groaznic dacă as spune arata diferiți nu ara fii adevărul în totalitate

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Ai putea spune, aceasta culoare nu se potriveste tie, iti sugerez alta culoare care te va reprezenta mai bine, daca spui aia e rautate, iti recomand sa vorbesti cu tine mai mult, sa vorbesti singura cand esti singura, te va ajuta mult

| SilentRain explică (pentru RAY):

Nu e răutate, dacă chiar arata groaznic big grin

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Cum spui tu, hai sa facem un experiment, zi-mi ce parere ai despre mine, sa vad cum scrii

| SilentRain explică:

Slava cerului ca nu îmi ceri sa fiu sincera laughing)
Germanul e un om cu calități și defecte, mai multe nu îmi permit sa spun ca nu am stat niciodată la o cafea fata în fata, și nici nu am călcat pe urmele pașilor tai

| SilentRain explică (pentru RAY):

Arunca un ochii mai sus, iar nu-mi funcționează pacostea de telefon

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Iti cer sa fi sincera

| SilentRain explică:

Ai zile când ești naspet și rău, dar ai și momente când ești de treaba

| SilentRain explică (pentru RAY):

Ai zile când ești naspet și rău, dar ai și momente când ești de treaba.

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Depinde cum ma prinzi si cati nervi am in stoc in acel moment

| SilentRain explică (pentru RAY):

Ahha, deci îți dezcarci nervi pe mine, De aia te iei de mine ca boala de om

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Nu e vorba de asta, pur simplu am anumite stări de spirit

| SilentRain explică (pentru RAY):

Cutiuță 'răspundem la întrebarea ta,* zi-mi ce parere ai despre mine, sa vad cum scrii*
Fii sincer, nu ma deranjează adevărul