| EnvyU a întrebat:

Mai exista fete care spun ce gandesc? Adica daca vor ceva o spun pur si simplu fara sa dea "semne" si sa ocoleasca subiectu.
De ce sunt ele asa? sau doar difera tipul de persoana si nu conteaza ca sunt fete.
As vrea sa intalnesc macar o singura data o fata care spune ce gandeste, sa imi zica daca o deranjeaza ceva, sau daca ma place fara sa ma abureasca si sa se joace cu mine si dupa o perioada sa imi zica ca nu.
Ce poti sa faci daca tu esti genul care apreciaza sinceritatea chiar daca doare (toti stim ca adevarul doare) si esti atat de sincer incat spui ce gandesti fara sa ai intentia de a jigni sau supara. Incerci sa te schimbi? ca sa fii pe placul lumii?
Din ce am observat toata lumea adora sa fie mintita, daca spui adevarul, sau ceea ce crezi, se supara ca ai fost asa de sincer.
Cred ca sunt prea prost pentru lumea asta si nu pot juca acest subtil joc al diversiunii si micilor minciuni pentru a nu jigni sau a nu fi prea plictisitor. Angry rant over

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Ai menţionat de fete, dar nu o să mă refer la prinţesele astea care se cred buricul pământului.

1) Da, există. Dar, dacă eşti un străin nu o să îţi spună direct ceea ce simte sau gândeşte. O să îţi dea de înţeles şi depinde doar de tine dacă pricepi ceea ce a vrut să îţi spună.
2) Asta depinde doar de personalitate.
3) Confunzi sinceritatea cu minţitul. Poate să fie sinceră fără să îţi spună direct ceea ce o deranjează la tine deoarece nu vrea să te facă să te simţi prost.
4) Am apreciat mereu gingăşia deoarece reprezintă sensibilitatea şi sinceritatea. Eu sunt sinceră doar cu persoanele în care am încredere şi îmi sunt apropiate. În rest, pot minţi şi un profesor că mi-a fost rău când de fapt am chiulit de la ore.
5) Dacă cineva te întreabă dacă îţi place parfumul cu care s-a dat, iar ţie îţi dau lacrimile numai când simţi acel miros ce faci? Eviţi să îi spui că parfumul său este groaznic şi îi spui că astfel de parfumuri nu se potrivesc stilului său.
6) Nu te considera prost pentru caracterul tău. Există mereu o fiinţă care o să te aprecieze pentru ceea ce eşti. Dacă te prefaci în ceea ce nu eşti, o să atragi persoane nepotrivite.

| EnvyU explică (pentru FemeiaPisică):

Exemplul de la nr 5 e perfect ceea ce nu fac eu, eu spun ca nu imi place ca mi se pare oribil, nu stiu sa folosesc cuvintele sa indulcesc situatia. Dar presupun ca asta se invata? Oricum am fost uneori apreciat pentru sinceritate si chiar o fata m-a intrebat si sa ii spun sincer daca imi place cum era imbracata pentru ca stia ca eu raspund sincer laughing

16 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu numa' în cazul fetelor este așa. Cunosc și fete care nu sunt așa.
Chiar ești prost dacă crezi că în a fi sincer înseamnă a fi prost. Eu știu cum să mint, dar asta nu înseamnă că aș și face-o. Nu suport falsitatea, minciuna și prefăcătoria. Cred că le detest cel mai mult la o persoană.

| EnvyU explică (pentru T0T):

laughing nu am zis "esti prost daca esti sincer" am zis ca sunt prost ca nu stiu sa mint asa frumos, adica in loc sa zic unei persoane ca e grasa, sa ii zic ca "nu ar strica sa mai faci putina miscare" adica eu zic verde in fata si jignitor. De asta am zis ca sunt prost ca nu pot sa ma gandesc inainte sa vorbesc si sa nu spun din prima ce imi vine in minte.

| T0T a răspuns (pentru EnvyU):

Sincer mie îmi place că le zici așa. Mai degrabă apreciez un prost ca tine decât un dăștept fals.

| Doub a răspuns:

Da, normal ca mai sunt.

"Ce poti sa faci daca tu esti genul care apreciaza..."- Nu, nu am sa ma schimb niciodata pentru nimeni. Imi place cum sunt, imi place cum mi-am format caracterul si am sa raman asa. Nu ma impresioneaza ce spun oamenii despre mine.

| KamaSutra a răspuns:

Da,exista,cel putin eu de cand ma stiu n.am suportat minciuna aia care iti zambeste fals in fata, as prefera oricand adevarul care ma plesneste dureros. Poate ca la inceput m.ar durea, dar apoi as aprecia sinceritatea.
Pe unii oameni ii mira cum pot vorbi despre orice(absolut orice) fara sa ma fastacesc sau sa ma inrosesc. Vad unii care se rusineaza sa vorbeasca despre sex! De ce? Si asta e un subiect normal, fiindca pana la urma toti facem sau o sa facem asta
Si referitor la ce ai zis tu(am cam deviat de la subiect) fetele sunt mai rusinoase, le e frica tot timpul de ce ar putea crede un baiat si daca vrei sa fie sincere cu tine, spune.i asta!
Vrei sa intalnesti o fata care sa nu te minta!? M.ai intalnit pe mine si sa-ti spun: pari un baiat sincer,ce.i drept prea sincer pentru lumea asta, dar imi place stilul tau, imi placi...(^ω^)
Eu zic sa ai rabdare, acuma cata nu stiu sa-ti spun dar in orice caz, multa... Poate viata iti va scoate in cale acea fata de care ai nevoiehappy
Si inca ceva cati ani ai?

| EnvyU explică (pentru KamaSutra):

Haha nu pari sa fi fata la cum vorbesti big grin Nu e jignire, stii la ce ma refer happy Adica nu gandesti ca toate fetele si nu faci parte din turma. Am 25 de ani. Postul asta l-am facut doar sa ma ventilez sau cum s-o zice (to vent myself) pentru ca e o fata care nu mi-a zis niciodata pe fata ce crede sau ce vrea si a trebuit sa o trag de limba mult rau pana s-a deschis, dar asa e ea mai inchisa. Oricum nu am cunoscut decat fete care au mintit si nu au spus adevarul pentru ca le convenea stagiul in care eram. In fine nu conteaza asta.

| KamaSutra a răspuns (pentru EnvyU):

Hahahalaughing chiar sunt fata, una mai speciala(͡° ͜ʖ ͡°)

| anonim_4396 a răspuns (pentru KamaSutra):

Urata, gen? Si, probabil, foarte tanara?

| EnvyU explică (pentru anonim_4396):

Wai ce rau esti mai, oare ce propozitie din ce a spus te-a facut sa o judeci ca fiind tanara si urata? tongue

| KamaSutra a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce urata? Nici macar nu ma cunosti! ಥ_ಥ

| anonim_4396 a răspuns (pentru KamaSutra):

Pentru ca uratele au mai mult timp la dispozitie sa analizeze lumea. Pentru ca ele au parte de mai multe nedreptati si, prin analiza repetata, devin mai intelepte si mai permisive. Greutatile cladesc caracterul, nu traiul usor, motiv pentru care majoritatea femeilor frumoase vor fi mai putin inteligente decat cele mai nefericite, cu fete de cabaline si funduri de baietei. Fetele frumoase sunt preocupate doar sa arate cat mai bine intelegand de la o varsta foarte frageda ca aceasta este cea mai importanta calitate pe care o pot detine si isi petrec majoritatea timpului liber intrebandu-se de ce lumea nu e poneiul lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnvyU):

Toate.

| KamaSutra a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi tu, eu nu fac parte din nicio categorie. Pentru varsta mea, am trecut prin multe... Nu stau niciodata sa analizez oamenii, merg pe prima impresie pe care mi.o lasa si niciodata nu m.am inselat in privinta unui om

| anonim_4396 a răspuns (pentru KamaSutra):

Pentru varsta ta? Cat, 13, 14, 15 ani? Cu ce compari cand spui ai trecut prin multe, cate vieti ai trait pana acum ca sa poti compara experienta indurata cu o alta? Sper ca realizezi ca din exterior nu prea ai sanse sa intelegi prin ce trec ceilalti nici macar la o varsta inaintata, la o varsta frageda nu ai nici o sansa.

Nu am fost destul de exact, ca sa ne lamurim cat de urata esti nu avem nevoie de parerea ta, ci mai degraba de o poza.

Pana si eu ma mai insel in privinta oamenilor si sunt semizeu. Nu pot inghiti gogoasa cum ca nu te-ai inselat vreodata in privinta oamenilor. Hai sa facem un exercitiu, ce fel de om sunt eu? Ai tone de material la dispozitie, e greu sa nu ma dibuiesti cu un mimin de efort.

Nu mi-ai aratat nici cat esti de urata, nici nu mi-ai spus ce varsta ai!

| AirănMeidăn a răspuns:

Da, mai exista
inainte nici eu nu o faceam, dar acum imi e foarte usor sa spun ceea ce gandesc fara sa ocolesc subiectul
ma rog, asta tine si de felul de persoana. adica unele persoane nu iti vor spune ce gandesc de teama sa nu te superi
nu tine doar de sex, asta e clar oricum