| Sawarekh a întrebat:

De ce strainilor le place Romania, in special centrul vechi?

Am fost si eu de multe ori pe acolo, sunt ruine efectiv, si foarte multi boschetari.

Sa fie din cauza ca doar la noi sunt asa multe cluburi? Adica nu au Spanioli, Italienii, Londonezi sau Francezii atat de multe cluburi?

Cine s-a plimbat mai des, poate sa-mi zica, prin alte tari sunt la fel de multe cluburi?

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu, tu din ce oras din Romania esti?
Si eu sunt din Romania, dar in orasul nostru de peste 900 ani nu prea vezi boschetari pe strazi, iar cladirile vechi sunt renovate, arata ca si noi (cu foarte putine exceptii.
Totul depinde de conducerea si locatarii urbei.

| RAY a răspuns:

Latini se asemăna între ei genetic, nu au evoluat prea mult

suntserios
| suntserios a răspuns:

Muzica multa și tare, băutură multa și mai ieftina că la ei, petreceri până dimineața...și toate la un loc. Nu străinii nu au așa ceva

| Drake21 a răspuns (pentru suntserios):

Cica doar spaniolii sunt m ai tari ca noi la petreceri

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tarile occidentale sunt foarte triste, reci, plictisitoare.
Tarile "balcanice" (includ Romania desi nu suntem in Balcani), sunt mult mai animate, oamenii socializeaza foarte mult, si se distreaza la fel de mult.
Strainii vin aici ca sa se distreze, sa interactioneze cu oameni care au timp de vorba. La ei e totul mai rece. Ei nu se vad dimineata la cafea sa povesteasca, de exemplu. Se saluta respectuos, isi zambesc, dar nu vorbesc mai nimic personal.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu sunt invidioși, bârfitori, frustrați, așa e un om civilizat

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Ba sunt. Dar pe langa asta, sunt si antisociali.
Daca ai ocazia sa faci bani (multi) pe langa straini, vei vedea ca sunt la fel de egoisti si de corupti precum romanii. De fapt, mai rau.
Diferenta este ca unui corupt occidental ii dai KO imediat ce ii pui legea in fata. Habar n-au sa se protejeze, sunt ca niste gaini proaste.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Depinde de care natie vorbim

| Sawarekh explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca exagerezi sincer.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sawarekh):

Nope.
Poate generalizez dupa cateva exemple, dar de exagerat, nu.

| Sawarekh explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu poti spune de italieni ca sunt antisociali man, come on.
Toti intalieni care vin in Romania, pe care i-am cunoscut, sunt extrem de friendly, te tin de vorba pana la 8 dimineata laughing

Dar da inteleg, acum depinde din ce tara provin si ce educatie au, dar inteleg ca multi Europeni sunt cum ai precizat, de exemplu Francezii imi pare reci si aroganti, de nemti sa nu mai zic, nici nu vreau sa mai aud...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu, nu pot spune ca italienii sunt antisociali si reci.
Dar pot spune ca sunt zgarciti si corupti, la fel ca suedezii, austriecii si germanii.
Si inca n-am umblat suficient cat sa-ti povestesc despre toti, nici n-am in plan asta laughing
Oricum, populatia occidentala e pe alocuri mai proasta decat a noastra. Scolile si autoritatile (deci statul) fac treaba mai buna decat la noi.

| dullcat a răspuns:

Da, pentru cluburi si manele vin toti la noi. s/

Daca din punctul tau de vedere sunt,, ruine efectiv'', atunci esti liber fie sa pleci in Dubai sau alte orase fake, fie sa pui mana si sa te informezi despre ce inseamna istoria, arhitectura, patrimoniul si alte cele straine de conceptia ta.

| Sawarekh explică (pentru dullcat):

Vorbesti serios? Tu ai vizitat vreodata o tara sa vezi cum sunt conservat cladirile in alte tari? de ex Italia.

Toate cladirile acolo sunt reconsolidate.

| dullcat a răspuns (pentru Sawarekh):

Da, am fost.Cel mai probabil tu faci referire la restaurare, adica ceea ce tine de integritatea fatadelor cladirilor si de interioare(in anumite cazuri), pastrate si renovate in maniera care sa conserve trecutul.Reconsolidarea se refera la structura de rezistenta a cladirii, readusa la standarde actuale, chestie pe care nu o vezi din exterior.

Eu nu am nicio vina pentru faptul ca politicienii de la noi gandesc exact ca tine si ii doare in fund de acele,, ruine efectiv''. Daca le-ar pasa si-ar taia din pensiile speciale si ar investi in mai multe probleme, printre care si restaurarea fondului construit de valoare, plus a intregii liste de monumente istorice din Romania.Doar pentru ca nu se intampla asta nu inseamna ca sunt lipsite de valoare.Strainii au alta mentalitate si adesea apreciaza ceea ce romanii insulta, in ignoranta lor.

| Drake21 a răspuns (pentru Sawarekh):

Ei o fost imperiu mare csf nu ne putem compara cu Italia, cu Franta da avem micul Paris si ei marele Paris

| Drake21 a răspuns (pentru dullcat):

M ai investeste iohannis intr-o casa rolling on the floor)))))))))))))))))))))))

| Sawarekh explică (pentru dullcat):

Gandesc ei ca mine? Pai daca ar gandii a mine nu ar mai arata asa centru vechi.
Slabe sanse, Romania o sa ramana un rai al coruptilot si al mafiotilor datorita tie, datorita tuturor si inclusiv mie, pentru ca nu luam atitudine si nu ne mobilizam sa iesim la proteste.

| dullcat a răspuns (pentru Sawarekh):

Da, gandesc ca tine, ca doar le-ai numit,, ruine efectiv'', dand de inteles ca te doare undeva si trebuie demolate.E mai frumos la straini, lasa noi sa facem blocuri peste tot, ca prostii, ca numai atat stim.

Eu ma interesez si ma implic in proiecte de restaurare, vorbesc cu lumea, semnez petitii, fac ce pot.Tu ce faci mai exact in afara de plansul pe TPU? Nimic.

| Sawarekh explică (pentru dullcat):

Aberant.

Tu nu imi sti viata privata, eu aici doar dezbat.

| Sawarekh explică (pentru dullcat):

Da le-am numit ruine, sunt niste ruine.
Cand ai fost ultima oara in centru sa vezi cum arata?
Tocmai ca ma frustreaza ca nu se ocupa nimeni de acel loc, fiindca are potential foarte mare, eu sunt artist in caz ca nu sti, si mereu cand trec pe acolo vad arhitecturi frumoase daaaaar extrem de vechi, gata sa se darame...

| dullcat a răspuns (pentru Sawarekh):

Care centru? Vorbesti de parca exista unul singur in toata tara.Cu siguranta locuim in orase diferite.Cu ce ma incalzeste ca esti artist? Si eu pictez, am desenat cladiri si elemente de arhitectura, deci ma pot la fel de bine autointitula artista. Daca doar vezi arhitectura si incepi sa plangi rezolvi ceva? Nu.Dar te poti interesa de Herculane Project, Ambulanta pentru monumente, Pro Patrimonio, Color the Village etc. Spor.

| anonim3248 a răspuns:

Centrul Vechi arată ruine că a fost retrocedat.

| LaviniuA a răspuns:

Cluburi multe, lume multa, femei frumoase, preturi mai mici decat in vest.

| Drake21 a răspuns:

Nu stiu eu sunt Roman si am fost doar prin trecere cand ma duceam cu trenul la constanta la mare rolling on the floor cunosc doar un bucurestean e tot om de gasca da e m ai rezervat

Răspuns utilizator avertizat
| melimili a răspuns:

Au! Care este centrul vechi al Romaniei?
Tu ai vazut ruinele. Dar nu ai vazut ce cladiri frumoase au fost inainte.
Eu in strainatate nu mai uit dupa cluburi. Probabil ca nici strainii la noi. Intra doar unii.

| Antom72 a răspuns:

Nu-ti explic pentru ca n-ai cum sa intelegi.