| BlueRoby35 a întrebat:

De ce sunt atatea persoane ce fac batjocora la adresa violului?

De ce e considerata aceasta crima oribila fiind o chestie atat de amuzanta unor persoane, de simt nevoia sa faca atatea glume de diferite feluri?

Mai ales sa zica ca femeii i-ar fi placut(pentru ca toti stim cat de placut e violul dureros) sau acei oameni ce zic ca violatorul trebuie laudat pentru "rezistat" ore in sir...

Oamenii de genul chiar nu se gandesc la suferinta femeii si cum e din perspectiva ei, sa fie laudat violatorul ce i-a distrus viata?

Chiar nu se poate face ceva schimbare improtriva acestor gen de persoane gen educatie in masa sau mai stiu eu ce?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"persoane ce fac batjocora la adresa violului? "

pe bune, unde ai citit/văzut așa ceva? Nu prea-mi vine să cred ce spui

| BlueRoby35 explică (pentru sierra1):

Vad de fiecare data cand se posteaza vreo stire de viol oriunde pe retelele de socializare. Intotdeauna sunt un munte de comentarii la adresa victimei sau in general catre alte femei de genul "aaa las' ca ele asa vor", ca le place, ca "asa zic toate cand e sexul un pic mai dur". Comentarii ce par ireale!

Ca sa dau exemplu, cea mai recenta stire era pe Facebook:
https://www.facebook.com/StirileProTV/posts/10158313950442266

Mai ales pe stirile postate pe Facebook se gasesc sute de emoji de ras si reactia amuzanta. Deci efectiv nu inteleg cum poti ca prima reactie sa iti fie amuzanta cand citesti "viol"...

Nu tin cont de declaratia femeii in sine, desi pare reala, dar amuzamentul oamenilor la adresa topicului de viol e de necrezut...

| sierra1 a răspuns (pentru BlueRoby35):

Aici e vorba despre cercul tău de amici!

Spune-mi cu cine ești prieten și-ți spun cine ești, e o vorbă...

| BlueRoby35 explică (pentru sierra1):

Nu e din cercul meu de amici. Ma refer la postari si stiri publice pe orice site si retea.

| sierra1 a răspuns (pentru BlueRoby35):

~atatea persoane ce fac batjocora~

e in state și văd că pare "cusută cu ață albă" in scop de compensații financiare. cuvânul unuia față de cuvântul celuilalt

| Mosotti a răspuns:

Aia cu ca le-a placut vine de la faza ca se cam stie ca femeia vor baietii rai, ca daca e unu bun, se plictiseste, nu-i place, asa ca ce vrea, a gasit, ceva de genul, asa cum se fac glume si cand sunt batute de barbati.

Sau se fac glume tot din cauza asta de fapt.

Adevarul e ca si eu am zis uneia "nu ziceai ca vrei sa ai unu care sa dea cu pumnu in masa? E ete ca ti-ai gasit de ti-a dat pumni in cap, ai meritat-o si o meriti".
Si nu stiu de ce cred, ca si daca era violata i-as zice acelasi lucru, ca doar vrea barbati din aia feroce, nu alta domne.
Ca asa zicea "vreau un barbat draga, sa ma domine, sa dea cu pumnu in masa, nu din aia sa-i domin eu".

Adica vor din aia rai si tot ele se plang ca aia rai sunt rai cu ele, ca a viola si a bate e semn de rautate, ferocitate. O nebunie.

Si sunt multe care stau batute ca le place de ala, culmea, nu ca n-ar avea unde se duce.
Cu unu care e om n-as sta.

| BlueRoby35 explică (pentru Mosotti):

Aici nu era vorba de femeile ce vor astfel de barbati si ideea ta de psihologia femeii. Aici era vorba de batjocora la adresa violului. In nici o situatie nu e o chestie normala sa batjocoresti o victima a unei crime atat de violente.

Totusi femeile ce provin din familii violente trag tot la astfel de oameni din inconstienta pentru ca nu stiu ce e normalul, nu din dorinta de a vrea sa fie batute. Delirezi daca crezi asa ceva.
Nimeni nu vrea sa fie abuzat.

Violenta domestica are efecte asupra mentalului, ca si cel al copiilor din familie, care sunt extrem de greu de tratat. Nu e din "placere" asa cum zici tu.

https://ifstudies.org/......ationships

https://www.psychologytoday.com/......nd-what-do

Ar fi bine sa citesti si sa te educi inainte sa zici tot felul de prostii doar pentru ca ai tu o gandire specifica a cum gandesc femeile.

Singurele femei ce am auzit sa zica ca vor "baieti rai" sunt cele ce au fost abuzate si incearca in felul lor tulburat sa preia control asupra situatiei, sau fete adolescente ce nu au experienta vietii sa inteleaga cum e iubirea in lumea reala. Aproape cu totii am avut o idee complet lipsita de realitate despre iubire cand eram adolescenti.

Mai mult de atat, chiar daca victima crede ca merita si vor violenta(ceea ce multe victime a abuzului domestic incep sa creada asa ceva), asta nu inseamna ca au meritat violate sau batute.

Crima este crima si ce a facut criminalul e gresit indiferent de ce motiv a avut.

Iar daca tu crezi ca ceea ce ai zis acelei tipe e ok... pai se cam vede ce fel de om esti tu.

| Mosotti a răspuns (pentru BlueRoby35):

Nu cunosti natura umana, femeile in general vor barbati duri, asa sunt ele programate pentru ca in trecut astia erau buni, aparau familia de intrusi sa nu le ia teritoriul, resursele, deci nu e ca vad in familie ca nu stiu ce e normalu ca doar nu-s tembele sa nu vada in jur prin comparatie ce e normalul, ca nu traieste in padure.

Asa cum si un barbat care a vazut mereu ca tata o bate pe mama, ala desteptul zice ca nu vrea sa faca ca tata, ala prost face la fel ca de...nu stie ce e normalul, ce dracu, prost sa fi sa nu sti ce e normalul, citesti, te documentezi, afli, vezi, tragi concluzii.

Deci prin natura lor femeile sunt atrase de duri, asa s-au adaptat ca sa atraga parteneri oket pentru specie.
Ca daca e unu bland si bun, nu emite asa masculinitate si e semn ca el nu s-ar fi descurcat la ce trebuie, ca daca-i da cineva juma de palma face contact cu pamantul instant. Si deci ele nu prea se simt atrase de ala.

I-am zis f bine femeii aleia, ca n-a mai zis nimic, a tacut.
Ptr ca nu avea ce zice. Vrei dur care sa bata cu pumnu in masa, durul nu e bun! Asa ca...
Mereu din aia a cautat, ca aia o atrageau, si in fam a fost f bine, nu era o fam rau famata, simtea atractie pentru aia cu figuri f masculine.

Si mereu cand era, zice "eee pampalau ala nu imi place, ce sa fac cu el?", si parintii ei ii ziceau "mama, ala e om serios, are bani, job bun, se poarta frumos, e politicos...las-o dracu de iubire ca aia trece", ea nimic.

Asa ca am simtit nevoia sa-i zic ca are ce a dorit, ca poate ii vine mintea la cap si isi schimba viziunea daca vrea o familie si sa fie okey tratata.
Ca sa nu mai zic ca pe langa ca o batea, inainte de asta era si mai asentimental, o insela pe rupte, tot ce e caracteristic barbatilor alfa.

Sunt un om care le zice pe sleau, eu zic ca si-a meritat-o.
Vrei ceva ok, nu mai cauta lepre, cauta oameni okey, nu fugi de ei, iubirea aia tampita trece, dupa aia viata e f lunga, si aia conteaza. Ea nici cu barbati medii nu vroia.

Daca unul omoara un violator, alt criminal, bataus, sau altele, a facut f bine societatii, cont motivele, iar in SUA se face dif mare la condamnare.

| BlueRoby35 explică (pentru Mosotti):

"I-am zis f bine femeii aleia, ca n-a mai zis nimic, a tacut."
A tacut pentru ca a vazut ca esti efectiv dobitoc si lipsit de creier. Asa cum vad si eu din prostia ta de eseu. Tu doar i-ai imputernicit trauma femei ce deja avea probleme psihice pe urma traumei de pe mana abuzatorului ei.

Sunt femeie, si tu chiar vrei sa imi zice mie cum e natura femeii... e ireal cat de mult delirezi!

Femeile nu vor "barbati duri". Nici o data in istorie nu au vrut femeile asa ceva. A fi barbat tare si puternic e chestie complet diferita de "barbat dur".

Ti-am dat clar linkuri catre studii ce zic de ce unele femei se intorc la relatiile abuzive si de ce unele cred ca merita astfel de barbati. Daca nu stii sa citesti si sa te educi atunci e problema ta, dar nu da tu opiniile tale ca si "fact".

Ti-am citit in intregime toata opinia asta a ta despre femei si tot ce am de iti zice e sa iesi afara, sa mai vorbesti femei, sa vezi realitatea, ca esti pur si simplu dobitoc si nu se poate vorbi cu tine ca si cu un om inteligent, pentru ca nu esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Educație în masă se tot face de la Cuza încoace. Educația și-o face fiecare om în parte, cât și familia în primii ani de viață. Educația o facem și noi cei care avem opinia că acest lucru nu este ok, prin exemplul nostru, adică lipsa de glume nesărate pe acest subiect și prin a descuraja glumele de acest gen din partea celor din jurul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele glume sunt făcute în mare parte de către adolescenți tineri care la acea vârstă nu sunt suficient de maturi și experimentați și nu știu cum este pentru o femeie să treacă prin așa ceva. Mai e și cauza că acele persoane care fac glume de genul să nu aibă, (mai mult ca sigur nu au!) o empatie dezvoltată sau să fie persoane neserioase care iau toată lucrurile în glumă și derâdere.