| InOmniaParatus a întrebat:

De ce sunt centralele nucleare periculoase?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

În primul rând sunt periculoase şi atunci când funcţionează bine datorită deşeurilor radioactive pe care le generează.
Înafara acestui fapt există mereu pericolul ca ceva să funcţioneze prost iar atunci să se producă inevitabilul cu consecinţele catastrofale pentru locuitorii întregii planete, fără exagerare.
Materialele folosite ca şi combustibil sunt extrem de periculoase pentru viaţă în sine iar tehnologia este rudimentară în sensul că nu este posibil controlul total al procesului de fusiune nucleară.