| DonyHD a întrebat:

Pentru ce sunt centralele nucleare de ex centrala de la Cernobil care a facut mai mult rau decat bine ce rol au ?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

In centrala nucleara sunt 2 camere imense cu 2 reactori nucleari care se mentin la o temperatura constanta prin sistemul de racire cu apa rece (nu stiu care e) asa evitandu-se explozia. Daca ar exploda cum s-a intamplat la cernobyl s-ar infecta o groaza de lume cu particule radioactive asa cum s-a intamplat in 1986.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Produc energie electrica din nucleii radioactivi care ii au. Centrala de la cernobyl a explodat din cauza unor probleme la sistemul de racire.