| troleibuz a întrebat:

De ce sunt criticate persoanele "crescute in puf"? Orice om si-ar dori sa ii ofere totul copilului sau?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca multi sunt tampiti la cap, se poarta urat, arogant, nu respecta.
Daca sunt persoane ok si sunt criticate, sunt din invidie, desi mai putin se critica daca-s okey.

Daca ii oferi totul risti sa iasa un copil defect, nu trebuie sa ii se cuvina tot chiar.

| Celcestietot a răspuns:

Multe dintre ele se comporta neadecvat, de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic da.Dar când îi oferi totul, copilul are tendința sa creadă ca i se cuvine totul si sa nu-si mai bată capul cu nimic.Pe lângă o aroganta nefondata, el nu prea va reuși sa se descurce in anumite situații, din moment ce mereu a avut alternative la îndemâna si n-a fost niciodată nevoit sa se chinuie niciodată sa obțină ce vrea.
Nu ca ar fi o regula generala.Banii(cam asta înseamnă crescut in puf)nu te scutesc de toate neplăcerile/suferintele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevărat. Cei care se frustrează din această cauză, fie copii sau oameni adulți, nu au sau nu au avut parte de bunăstarea financiară de care se bucură cei "crescuți în puf".

| EntertainYou a răspuns:

Pe de o parte e frustrarea ca altii nu s-au bucurat de aceeasi copilarie lipsita de probleme. Un fel de ciuda cumva fireasca. Sau ca la varsta de t-spe ani unii n-aveau nu stiu ce chestii (confort/bani/gadget-uri), dar noile generatii au mai multe. Aici e si faza ca unii parinti chiar isi cam razgaie progeniturile cu lucruri inesentiale.

Pe de alta parte e ideea ca neavand greutati sau neajunsuri nu sunt prea caliti prin viata respectivii si vor da chix mai usor la cine stie ce provocare fiindca vor fi mai sensibili, doar asa au fost obisnuiti sa li se ofere de mici cam orice.

Cred ca mai sesizabila devine treaba cand respectivii nu stiu sa ofere la randul lor (daca n-au fost invatati decat sa primeasca).
Iar cei care n-au avut la viata lor ce au avut "cei crescuti in puf" stiu mai bine valoarea anumitor lucruri si cum e sa n-ai, deci poate tot ei vor sti sa daruiasca mai mult. Adica ar fi mai maturi emotional.

Problema nu ar fi ca "cei crescuti in puf" au avut mai multe, ci daca se si comporta ca atare... aratand ca n-au 7 ani de acasa.