| RAY a întrebat:

De ce sunt unii romanii sunt asa indiferenti,nepasatori?

Asta am observat de foarte multe ori o foarte mare nepasare, indiferenta, parca sunt niste oi adormite.

Voi cum sunteti?

15 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cine mai e nebun in ziua de astazi sa se bage singur in belele? Daca faci bine in ziua de azi,, primesti doar rau!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Man nu ma refer la a ajuta pe cineva ei asa de fel sunt nepasatori, indiferenti le ploua in casa da beau si fumeaza

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Puturosi!

| T0T a răspuns:

Și ce ar putea românu să facă? Să se revolte, dar dacă asta nu pornește de undeva nu o să se ducă nimeni singur, de exemplu tu, de mâine în stradă de nebun să strige deoarece știe că e foarte probabil ca ceilalți să stea în acel confort pe care îl numești așa și să nu facă nimic. Populația se poate revolta doar dacă e împinsă și e împinsă adică manipulată. Dacă nimeni în momentul ăsta nu fluieră după oi de exemplu, ele nu se vor deplasa.
Până atunci doar te poți uita la televizor și să e dezguști de ceea ce se întâmplă și de cum câinii latră și ursul merge. Toți sunt în stare să latre dar degeaba dacă nu acționează.
Eu mă conformez și îmi văd de viață deoarece pesimist sunt conștient că schimbarea aia dorită de toți nu se poate petrece mai ales atâta timp cât va exista manipulare și atâția oameni manipulați. De asemenea poți să vrei să faci ceva dar degeaba dacă oamenii au alte opinii căci chiar dacă ai vrea să faci un bine ceilalți te vor blama și nu vei face nimic. Să zicem că o parte din oi se conformează și o altă parte(aia mai mare) se luptă între ele și acționează doar la fluierul celor doi mari ciobani(cele 2 partide mari) care la rândul lor acționează după placul altora. Asta e societatea.

| RAY explică (pentru T0T):

Cand te ploua in cap trebuie sa faci ceva

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Aștept să faci tu primul pas și vom vedea dacă vor face și alții acel pas după tine.

| RAY explică (pentru T0T):

In ceea ce fac eu incerc sa fac cat de bine pot

| Fatamuntilor a răspuns:

Ray, uneori e bine sa stii sa spui NU!
BUNATATEA poate fi un defect cand cei din jur profita de tine.Si vazand asta oamenii devin mai mepasatori.
Apoi oamneii manati de propiile interese, nu le mai ajunge timpul nici pentru ei.
Eu cum sunt? Mai tot timpul incerc sa ajut cat pot, neglijandu-ma pe mine.Si nu tot sunt apreciata.
Si de aici ma intorc la prima fraza.

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Draga nu ma refer de ce nu sunteti sfinti cu toti sunteti indiferenti asa nepasatori in ceea ce faceti, de exemplu bugetari habar nu au daca l intrebi ceva, angajati chiar si de la privat de la magazine altex nu stiu nimic de it, ma intelegi? asa de fel nu va pasa de nimic votati acelasi hoti de 26 de ani

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

De exemplu a venit aia de la rds la mine si nu aveau nimic eu ca client trebia sa le dau totul nic macar nu aveau habar despre ce discutau si asta se vede in toate categorile parca sunteti niste oii adormite

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

NU toti sunt dedicati meseriei!
,, asta se vede in toate categorile parca sunteti niste oii adormite'''Bine ca sti tu destept!

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Las ca tu esti harnica

Răspuns utilizator avertizat
| ℛąin a răspuns:

Și dacă ar sta în cap crezi că s-ar schimba ceva? Nimic, că n-ai cu cine. Oricum, oamenii sunt prea comozi să schimbe ceva, nu fac decât să-și vadă de propriile interese și atât.

| Naghy a răspuns:

Din nepasare si ne credința dragul meu si din parintii ne pasivi
Ne educationali atât spirituali cat si intelectuali