| Trixx a întrebat:

De ce traim? De ce murim? De ce suntem ingropati? De ce credem in Dumnezeu? De ce punem intrebari? De ce ce? De ce nu putem comunica cu animalele?

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

De fapt, animalele nu pot comunica cu noi decat prin gesturi care noi le putem descifra
Punem intrebari pentru ca nu ne multumim cu raspunsurile altora. Ei si-au descoperit adevarul si l-au notat. E decizia ta daca il crezi sau il cauti tu pe al tau
Nevoia de a crede intr-o fiinta/zeu superior s-a manifestat inca din neoletic cand oamenii aceia, prin picturile lor simpliste conturau imagini profund religioase. E nevoie de cineva care sa iti promita dreptatea suprema si mai ales atinge un punct sensibil in inimile ficaruia dintre noi:cei dragi care au murit.Prin institutia numita Rai el promite o reintalnire pentru vesnicie a oamenilor
Obiceiul ingroparii mortilor dateaza si el tot din neoletic unde se observa ca cei vii acordau o deosebita grija mortului.Il vopseau in rosu inainte de a-l ingropa in pamant pentru ca se credea ca rosul, culoare vietii il va invia intr-o alta dimensiune, unde isi va ocupa locul meritat intre strabuni
Cred ca dupa o viata intreaba in care ni se macina sufletul, meritam si noi o moarte

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. -
2. Pentru că avem accidente de maşină, se deteriorează inima, dintr-un miliard de motive.
3. Huh? De unde ştii tu? Există şi multe incinerări sau ciopârţiri şi aruncări în ocean!
4. Eu nu cred.
5. Pentru că suntem curioşi.
6. -
7. Majoritatea nu putem pentru că nu vorbim aceiaşi "limbă". De fapt, animalele nu posedă limbaj articulat dar putem comunica cu ele dar necesită antrenament.

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Astea da intrebari, dar poate asta e destinul. Si eu cateodata imi pun intrebari de genul asta. Numai bine!

| haiZI a răspuns:

Te simti bine?

| Danιel a răspuns:

Esti sigura ca te simti bine?