| powergirl a întrebat:

De ce trebuie sa lupti in viata asta de nimic pentru absolut orice? de ce omul e supus atator rele? de ce e viata asa grea? de ce oare exista intrebarea asta "de ce? " si de multe ori nu poti sa ii dai raspunsul? poate cineva sa ma lamureasca si pe mine?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Hai ca azi mi-am intrat in manasmug
1.Lupti pentru absolut orice si ar trebui sa fi mandra de asta. Diferenta de a castiga un lucru muncit de tine si de a-l primi gratis e uriasa.Sunt oameni care nu accepta pomeni.De exemplu eu daca as putea as refuza si cadourile dar nu vreau sa dau in nesimtire
2.Pentru ca e mai simplu sa faci decat bine. Tu, el, ea. Tu faci un rau care ma afecteaza pe mine, fara sa vrei. Poti schimba definitiv viata unui om intr-o secunda."Si vietile erau la fel:se schimbau dupa ce se intersectau cateodata doar putin, aproape deloc, iar alteori atat de mult incat nimic dupa aceea nu mai era la fel"
3.Viata nu e grea.Omul o percepe ca fiind grea pentru ca e prea las ca sa treaca de punctul 1)
4.Ca sa aprinda focul durerii.La fel ca si "daca"
5. Poti da raspunsul dar ti-e teama sa nu sapi prea mult in suflet si sa scoti la iveala acele amintiri dureroase

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca asa este viata. Pe aceste teme exista multe carti scrise de filozofi, scriitori, oameni de stiinta etc, unii chiar genii in domeniul lor, dar care nu au dus la elucidarea completa si fara putinta de tagada a acestor intrebari, asa ca ar fi o nemasurata trufie sa credem ca le putem elucida in cateva fraze si raspunsul ce l-am dat spune asta, fara a elucida ceva. Numai bine!