| Revoluționarul a întrebat:

De ce trebuie să ne cunoaștem istoria?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Singurul mod de a fi convinși de natura umană. Face posibil unui fel de inducție matematică dacă vrei.

| oglindasultanului a răspuns:

Istoria genetica, dar unii o ascund falsificandu-si copilul.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pentru a învăța din greșelile altora și pentru a înțelege mai bine lumea în care trăim.

| Revoluționarul explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Și de ce trebuie să învățăm din greșeli? Și de ce trebuie să înțelegem pe ce lume trăim?

| isemilia a răspuns:

Ca sa invatam din ea... Nu degeaba exista vorba " Cine nu isi stie istoria e menit sa o repete ".