| MulteeIntrebarii a întrebat:

De ce unele chestii sunt atât de ieftine in unele locuri și scumpe în altele?
De exemplu, eu cumpăram tărâță de ovăz de la Farmacia tei, de unde luam 1kg cu 15 lei. Am fost la Lidl și am văzut nu tărâță, dar fulgi de ovăz Crownfield la 500 g, 2 lei și ceva. Deci cu 4 lei iau un kil. Întrebarea e: se poate ca diferența de preț să se datoreze calității? Mă gândesc că adaosul celor de la Tei putea sa fie hai, până la 10 lei. Dar până la 15 mi se pare chiar prea de tot.
E oare calitatea la mijloc? E greșit dacă îmi imaginez că am luat cu 4 lei ceva la fel de bun ca ceea ce luam la 15? M-a frapat diferența asta și am ținut să întreb mai departe.
Cum e? laughing

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce unele chestii sunt atât de ieftine in unele locuri și scumpe în altele"

se numește economie de piață (liberă)

| MulteeIntrebarii explică (pentru sierra1):

Poți să nu mai faci te rog pe Captain Obvious de fiecare dată? Efectiv răspunzi la întrebări fără să aduci vreun aport, vreun plus de cunoștințe celui care întreabă.
Mă gândesc că trebuie să se justifice cumva discrepanțele astea și poate cineva se pricepe mai bine, de unde și existența acestui site. Poate e vreo diferență de calitate și nu știu eu și vine cineva cu un răspuns care sa mă lumineze. Sunt momente în viață în care mai bine te abții, iar asta e (ÎNCĂ) unul pe care l-ai ratat. Better luck next time!

| sierra1 a răspuns (pentru MulteeIntrebarii):

Nu te intrebi de ce pe lume sunt atât de mulți inculți și ignoranți? sau de ce sunt si sărăntoci și gobătași?

" MulteeIntrebarii: fără să aduci vreun aport" - uită aici: iți spun că te exprimi pleonastic. Cum spui frumos?

| MulteeIntrebarii explică (pentru sierra1):

Nu am preocupări așa filozofice pe vremuri așa grele.

Iar în continuare am suplimentat cu "niciun plus" și ai înțeles perfect că a ta contribuție este zero, prin urmare putea lipsi

| sierra1 a răspuns (pentru MulteeIntrebarii):

Ce să zic: ești in pană de inspirație la capitolul "clasicism" dar te exprimi ca-n clasa a 2 a. Apropo, intr-a câta ești?

| MariaEElena0505 a răspuns:

Cred ca depinde de firma..sincer?‍♀️