| Angelindeed a întrebat:

De ce unele persoane nu își găsesc niciodată drumul în viața? O pasiune sau un job care sa le placa. Așteptări nerealiste sau chiar se poate sa nu fi făcut pentru nimic? Știu oameni care la 40 de ani inca schimba joburile

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce unele persoane nu își găsesc niciodată drumul în viața?
Fiindcă nu îl caută.

| Hammurabi a răspuns:

Ce treabă are job-ul sau o pasiune cu "drumul în viață"?

Dacă ai fost crescut și educat (dresat) ca asta să fie toată viața ta, job-ul și eventual o pasiune pe care o ai după job și doar asta reușești să gândești... totul devine extrem de trist.
Cu cât îți umpli mai mult viața cu stereotipii, cu atât vei ajunge la bătrânețe la concluzia că ai trăit cam degeaba.
Altfel... viața e mult prea frumoasă dacă știi să o trăiești.

| Angelindeed explică (pentru Hammurabi):

Jobul îți ocupa cea mai mare parte din viața.

| Hammurabi a răspuns (pentru Angelindeed):

Doar o treime, sau chiar ma puțin pentru unii.
Și pentru asta îl poți considera "chestia" principală în viața ta?

| Angelindeed explică (pentru Hammurabi):

Eu muncesc 9 ore și 2 ore mi le petrec pe drumuri tot din cauza muncii.
Cum sa nu fie munca viața mea?
O ora cumpărături, o ora dus, putina ordine, o ora mănânc și gata ziua.

| Hammurabi a răspuns (pentru Angelindeed):

Ok. Pentru tine, da.
Dar nu toți își "organizează" viața ca tine. Nu toți au o viață atât de lipsită de opțiuni. Nu pentru toți "drumul în viață" înseamnă locul de muncă.
Unul își poate schimba jobul la 40 de ani, probabil tocmai pentru a evita situații de genul ăsta.
Monotonia pe care mulți o confundă cu stabilitatea nu înseamnă chiar deloc o viață mai frumoasă.
Poate însemna cu siguranță o viață mai "liniștită" în care te complaci. O viață călduță și stabilă, fără multe opțiuni și o bere din când în când. laughing
Nu tuturor le place așa ceva atât cât să-i dea titlul suprem de "drum în viață". Nu toți vor să descopere doar la televizor că viața mai înseamnă și altceva.

| Angelindeed explică (pentru Hammurabi):

Bine. E doar o expresie. Treci peste. Nu toți suntem privilegiați și nu tuturor ni se pune pe tava.

| SharpEagle a răspuns:

Pentru ca incep pe picior gresit.
Ori influentati de altii, parinti care le hotarasc viitorul, ori neglijati de parinti si lasati sa o ia pe unde vad cu ochii, fara studii terminate sau cu nevoia de a se intretine, fara timp ramas de scoala.
Acu...mai exista si oameni care, oricat ar avea, oricate sanse, oricat ajutor, tot nu se regasesc, sunt instabili, indecisi, delasatori sau labili psiho-emotional.
Succesul in viata, gasirea linistii, stabilizarea, toate astea sunt un cumul de factori, interni si externi. E si o chestie de noroc, e si de stradanie personala dar si dependenta de efortul parintilor.
Deci, nu exisa o regula generala, o explicatie generica.
"Viata e grea, dar merita traita" (Hagi)