| NOOOONAME a întrebat:

De ce unele suplimente de vitamine si minerale sunt ieftine iar altele scumpe de te doare capul? Adica nu e cum ar fi ca vitamnia C e mai putin vitamina c sau Magneziul ar fi un magneziu mai mic, chimic e aceeasi chestie pentru organism presupun. Am gasit 60 de comprimate la 200 de lei...

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E ca la orice produs pus la vânzare, de orice fel:brandul, calitatea și adaosul comercial.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de marca, de marketing, de cat de prosti sunt clientii sau daca suplimentele alea chiar contin ce scrie pe cutie.

Acum, cu exceptia unor cazuri medicale, diagnosticate de un specialist nu prea ai nici un motiv sa iei suplimente de vitamine si minerale. In primul rand pentru ca tind sa contina doze mai mari decat organismul tau poate sa absoarba (deci practic platesti pentru o urina foarte scumpa pentru ca acolo vor ajunge). In al doilea rand organismul tau prefera vitaminele si mineralele pe care le extrage din alimente in detrimentul suplimenteleor nutritive.

Asa ca du-te la piata, cumpara fructe si legume apoi consuma-le. Organismul tau va fi extrem de fericit cu ce e in ele.