| MyNameisEduard a întrebat:

De ce unii copii se cred superiori dacă părinții lor au mașină și îi văd inferiori pe cei ce n-au?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Aia se cheama aroganta, nu superioritate.
Copii aia, care doar se cred superiori sunt de fapt niste prosti aroganti, fiindca o amarata de masina nu poate face pe nimeni superior, ci un pic mai instarit ca altii, care nu-si permit o asemenea cumparatura.
Iau de exemplu tiganii, cocalarii si bisnitarii de cartier. Tu crezi ac sunt superiori cuiva?
Nu, te asigur ca nu sunt, fiindca banii nu-i face mai destepti ci mai bogati.

Nu trebuie sa te simti niciodata prost sau inferior, daca parintii tai nu au masina, ca nu in asta consta desteptaciunea sau superioritatea!
Tu pune mana si invata, sa le arati prin note si realizari ca poti sa le fii intr-o zi superior si sa detii o functie peste puterilor lor. Vine si ziua cand iti vei putea cumpara tu singur o masina nou-nouta, prin puterile si munca ta si atunci vei avea satisfactia dupa care azi tanjesti.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lipsa de educatie si de respect pentru ceilalti. Multi din ei nu vor fi capabili sa isi rezolve singuri problemele vietii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai mei au cumparat masina imediat dupa nasterea mea, si au tinut-o pana cand aveam eu ~9 ani, atunci facand o pauza. Acea pauza mi-a afectat copilaria. Pe langa dorinta de a-l vedea pe tata conducand, si de a sti ca avem o masina, cand mergeam la rude, trebuia sa caram bagajele pana la gara/autogara, asteptam in frig, apoi iar trebuia sa ne caram bagajele pana la rude... Era nasol. Mai bine stai acasa, decat sa mergi cu familia undeva, cu transportul public.
Superioritatea/aroganta pe motivul masinii e doar un copilarism. Unii chiar nu au nevoie de masina. Fie calatoresc putin, fie calatoresc doar pe trasee acoperite foarte bine de transporturile publice.
Daca de exemplu locuiesti in Cluj sau Bucuresti, cu rudele in acelasi oras, masina e o grija inutila, nu un castig. Mai bine te lasi in baza transportului public si al bicicletei. In vacante pleci cu avionul in alte tari, sau daca esti masochist, pleci cu trenul la Constanta.
Daca esti cocalar si automat vrei in weekendurile de iarna la Brasov, cu trenul e mult mai lejer decat cu masina. Cine o sa zica de aglomeratie si mizerie, sa stiti ca exista si clasa 1.

| johnnny123 a răspuns:

În multe cazuri, pentru că asta le-a fost indus chiar de către părinții lor care cred același lucru. Genul ăsta de atitudine se "învață" mai degrabă acasă.

Dacă părinții și-ar face datoria și și-ar învăța copiii că situația materială bună nu te face superior celorlalți, atunci acei copii ar crește niște oameni mult mai buni.

| Dismally a răspuns:

Se numesc figuri pe stomacul gol alea big grin Se cred superiori pentru ca parintii au mai multi bani, dar daca parintii vor avea un accident de masina si vor disparea ce sa va intampla? Vor muri de foame ca nu sunt in stare sa produca 1 leu singuri.

| RxTx a răspuns:

Vine de la facerea lumii de ce Cain la omorât pe Abel?
Din invidie prostie gelozie
Lucruri din astea tradițional Românești
Ai citit Miorița
Te avertizează încă din școală că acest popor este hain hapsân calic avar și că mulți dintre ei sunt în stare să omoare oameni pentru a avea cât mai mult

Baltagul
Romanul Iona

Ce te învață
Îți explică în diferite moduri că trăiești in țara

Să moară capra vecinului!

https://youtu.be/-4ni5__AIzI

https://youtu.be/7UkKLo-Jip4

| goguPatent a răspuns:

Pentru ca traim intr-o societate materialista si superficiala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că superficialitate și materialism.

| pisica90 a răspuns:

E aroganta?

| 83NYC a răspuns:

Din cauza educației primită de către părinții lor.