| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce unii oameni numesc realitatea cruda? Ce inseamna pentru tine realitate?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Realitatea este crudă deoarece nu toți au acces la fericire sau la o viață care să îi satisfacă. Poveștile sau visurile pot conține în general întâmplări fericite dar aceea este doar o născocire a minții, ceea ce se întâmplă în realitate depinzând de anumiți factori care nu țin de noi, ceea ce ne poate aduce lucruri bune sau și rele. Viața este un chin pentru unii iar realitatea nu le oferă lucrurile de care aceștia au nevoie. Pot să zic că și norocul e un factor extrem de important al realității, noroc care ține de locul, momentul și modul în care te naști dar și de întâmplările imprevizibile sau nu care te pot satisface sau te pot pune la pământ, întâmplări care nu țin în totalitate de tine.

| Mayhem666 a răspuns:

Pentru mine realitatea este tot ceea ce pot atinge, vedea, auzi, mirosi, gusta, si de asemenea de a simti, dar nu in sensul de a simti atunci cand atingi, de a simti in sensul de a simti anumite sentimente cum ar fi fericirea, tristetea, frica, furia, nostalgia, dezamagirea, regretul, etc. Pentru unii realitatea este cruda, pentru ca au avut parte mai mult de partile negative, tristete, dezamagire, regret, etc. Realitatea are parti bune si parti rele, noi trebuie sa invatam sa le acceptam si sa traim cu ambele.

| Satango a răspuns:

Ceea ce pot atinge, vedea, simţi, auzi.

| MorganaM a răspuns:

Pentru mine, realitatea inseamna adevarul. realitatea cruda inseamna adevarul despre cruzimea si rautatea oamenilor